کد خبر: 647868
تاریخ انتشار :

۵۰۰۰ قلم کالا ارزان شد

وزارت صمت گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن قیمت حدود ۵۰۰۰ قلم کالا در ۳۴ گروه مصرفی در پی اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده کاهش یافته است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت صمت گزارشی منتشر کرده که بر اساس آن قیمت حدود ۵۰۰۰ قلم کالا در ۳۴ گروه مصرفی در پی اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا،  وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارائه گزارش از آثار اجرای طرح خرید شفاف، جدول مقایسه قیمتی این کالاها را منتشر کرد.  این جدول شامل نام و قیمت ۵۰۰۰ قلم کالا در ۳۴ گروه کالایی است که ضمن درج قیمت پیشین آن‌ها، قیمت تولیدکننده و قیمت نهایی مصرف‌کننده را نیز دارد و در نهایت میزان کاهش نرخ آن‌ها از زمان اجرای این طرح را نشان می‌دهد.

بر اساس خلاصه این گزارش بیشترین سهم از مجموع کاهش قیمت‌ها مربوط به انواع کیک، کلوچه، بیسکویت، چیپس، پفک و غیره بوده که سهم ۲۱ درصدی از کل کاهش قیمت‌ها داشته است. دومین و سومین گروه کالایی که از مجموع کاهش قیمت‌ها سهم بیشتری داشته نیز شامل انواع فراورده‌های پروتئینی و غذاهای آماده و نیمه آماده با ۲۰ درصد و محصولات شوینده با ۱۵ درصد سهم است.

همچنین بر اساس این گزارش سهم انواع کنسروها، رب، سس و ترشیجات از مجموع کاهش قیمت‌ها ۱۰ درصد، لوازم خانگی بزرگ ۶ درصد، محصولات سلولزی ۵ درصد و آب معدنی ۴ درصد بوده است.

سهم گروه انواع حبوبات، غلات و ... بسته بندی، گروه لوازم مصرفی خودرو مثل روغن موتور، فیلتر روغن و غیره، گروه چای، قهوه کاکائو دمنوش و ... بسته بندی هر کدام ۳ درصد از کل کاهش قیمت‌ها بوده است. سهم گروه لوازم یدکی خودرو مثل لنت ترمز و ... و گروه نوشابه گازدار و ماءالشعیر نیز در کاهش قیمت کالاها در پی اجرای طرح خرید شفاف، ۲ درصد بوده است.

همچنین بر اساس خلاصه گزارش آثار اجرای طرح خرید شفاف، گروه آبمیوه، گروه آجیل و خشکبار و ... بسته بندی، گروه انواع ادویه جات بسته بندی و گروه پودر لباسشویی هم هر کدام یک درصد در مجموعه کاهش قیمت‌ها سهم داشتند.

در این میان کمترین سهم از مجموع کاهش قیمت‌ها ناشی از اجرای طرح مربوط به انواع لوازم خانگی کوچک با ۰.۵ درصد و ماکارونی با ۰.۳ درصد تاثیر در کاهش قیمت‌ها بوده است.

جدول کامل کاهش قیمت کالاها در  اینجا  قابل دسترس است.

طرح خرید شفاف چیست؟

طرح خرید شفاف از حدود ۳ ماه پیش آغاز شده و تا تابستان ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.

بر اساس این طرح کلیه واحدهای تولیدی و واردکننده انواع پودر لباسشویی، دستمال کاغذی، پوشک بچه، یخچال و فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی از چهارم دی ماه، انواع لنت‌ترمز، فیلتر روغن، روغن موتور، محصولات شوینده، محصولات سلولزی، سس، رب، کنسروها، ترشیجات و ماکارونی و انواع آبمیوه، ماءالشعیر، نوشابه گازدار، غذاساز، نوشیدنی‌ساز، چرخ گوشت و مایکروفر نیز از ۲۷ آذرماه مکلف به درج قیمت تولیدکننده شده بودند و واحدهای تولیدکننده و واردکننده انواع حبوبات، ادویه‌جات، غلات، چای، دمنوش، قهوه، آجیل و خشکبار به صورت بسته‌بندی شده، فرآورده‌های پروتئینی، انواع غذاهای آماده و نیمه‌آماده، انواع کیک، کلوچه، بیسکوئیت، چیپس، پفک و موارد مشابه، لوازم‌خانگی، صوتی و تصویری به صورت کامل، ۵۱ قلم لوازم یدکی خودرو نیز از ۲۳ بهمن ملزم به اجرای این طرح هستند. سایر کالاها نیز در آینده به این طرح اضافه خواهد شد.

طبق اعلام مسئولان اجرای طرح  اگر قیمت نهایی خریدار در کالای تند مصرف بیش از ۲۰ درصد و در کالاهای کند مصرف بیش از ۳۰ درصد باشد، مصداق گران فروشی است.

البته اخیرا مقرر شد در دوره گذار و به طور موقت قیمت تولیدکننده و مصرف کننده همزمان درج شود تا مردم با این طرح آشنا شوند.


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها