کد خبر: 648791
تاریخ انتشار :

چراغ سبز فرانسه برای توافق در مذاکرات وین

وزیر خارجه فرانسه گفت که اطمینان دارد توافق بین ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، هرچند هنوز مواردی وجود دارد که باید حل و فصل شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس خبری در دوحه قطر گفت که «توافق هسته‌ای» بین ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، هرچند که هنوز چند مورد باید مورد حل و فصل قرار بگیرد.

اظهارنظر لودریان درباره نزدیک بودن توافق در حالی است که دیروز (یکشنبه) «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و رئیس هیأت مذاکره‌کننده این کشور در وین، در نشست دوحه با بیان این که «با وجود حصول توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های زیادی پابرجا خواهد ماند»، گفت «مطمئن نیستم که به حصول توافق نزدیک باشیم».

«علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین دیروز در تهران در دیدار «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ ‌کننده مذاکرات وین، با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

حدود دو هفته پیش طرف‌های مذاکره‌کننده در وین اعلام کردند که مذاکرات وین درباره برجام دچار وقفه شده و هیأت‌های مذاکره کننده برای رایزنی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. «جوزب بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این مذاکرات به دلیل برخی «عوامل خارجی» دچار وقفه شده است. بورل از توضیح درباره «عوامل خارجی» خودداری کرد، اما ایران اعلام کرده طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا و پاره‌ای اقدامات نظیر توقیف نفتکش ایران مذاکرات را پیچیده کرد.

طرف‌های غربی ادعا می‌کردند که درخواست روسیه برای اخذ تضمین جهت انجام مراودات با ایران باعث ایجاد وقفه شد. با این وجود، چند روز پیش «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که روسیه از ایالات متحده تضمین کتبی دریافت کرده مبنی بر اینکه همکاری‌های هسته‌ای مسکو و تهران بعد از توافق وین مشمول تحریم نخواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها