کد خبر: 650019
تاریخ انتشار :

نکات مهم انتخابات فرانسه/ چرا فاشیست‌ها هنوز شانس دارند؟

غلامرضا فرجی راد سفیر سابق ایران در نروژ و مجارستان آخرین وضعیت انتخابات فرانسه را تحلیل کرده و به شرایطی باعث اقبال عمومی راست‌گرایان شده پرداخته است. او معتقد است میزان مهاجران، میزان عملیات‌های تروریستی در فرانسه بیشتر بوده و همچنین مسائل اقتصادی هم مزید بر علت شده تا احزاب دست راستی قدرت بیشتری بگیرند، اما با تمام این شرایط مکرون حتما رئیس جمهور بعدی فرانسه خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نتایج منتشرشده یک نظرسنجی نشان می‌دهد که امانوئل مکرون در دور دوم انتخابات ۲۰۲۲ ریاست جمهوری این کشور با کسب ۵۳ درصد آرای پیروز این انتخابات و برای دومین بار رئیس جمهور فرانسه خواهد شد. رقیب اصلی مکرون، یعنی مارین لوپن تاکنون ۴۷ درصد آرای مردم فرانسه را کسب کرده و همچون دور قبلی انتخابات، از رسیدن به کاخ الیزه باز می‌ماند. با این حال هنوز هیچ چیز معلوم نیست. پنج سال قبل در انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری فرانسه مکرون ۳۹ ساله در دور دوم انتخابات ۶۶.۱ درصد آرا و لو پن ۳۳.۹ درصد آرا را کسب کرد.

غلامرضا فرجی راد سفیر سابق ایران در نروژ و مجارستان درباره آخرین وضعیت انتخابات فرانسه با رویداد۲۴ گفت‌وگو کرده است. او می‌گوید: از ابتدا پیش‌بینی می‌شد که امانوئل مکرون رئیس جمهور فعلی فرانسه با ۴ درصد در انتخابات ریاست جمهوری پیش افتد، که همان طور هم شد. در انتخابات ۵ سال قبل ریاست جمهوری هم همین وضعیت بود و مردم، چون از جناح راست تندرو ترس داشتند، به مکرون رای دادند و مارین لوپن رای نیاورد. در این دوره نیز ممکن است همین اتفاق رخ دهد. اما با توجه به اینکه راستی‌ها که در این انتخابات کاندیدا داشتند اما نتوانستند رای بالایی بیاورند و به دور دوم راه پیدا کنند، ممکن است که خانم لوپن هم بتواند رای بیاورد، با این حال نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد شانس مکرون بیشتر است. وضعیت فعلی در مقایسه با انتخابات ۵ سال قبل تفاوتی نکرده فقط اینکه وضعیت خانم لوپن نسبت به مکرون بهتر است.

این دیپلمات پیشین وزارت خارجه با بیان اینکه وضعیت اقتصادی، مهاجران و موضوع جنگ اوکراین در انتخابات امسال فرانسه تاثیرگذار است، گفت: احزاب در فرانسه مختلف هستند و ما شاهد حضور ۱۱ کاندیدا بودیم که برخی از آن‌ها حزبی هم نبودند، اما خب به هر حال از جناح‌های مختلفی کاندیدا وجود داشت. از کمونیست و سوسیال تا معتدل و راست‌گرا، همه در این انتخابات حضور داشتند و سعی داشتند به دو دوم راه پیدا کنند. نامزد حزب سوسیالیست رای خوبی آورد و به خانم لوپن نزدیک بود و در انتخابات بعدی احتمال می‌دهم که شانس خوبی هم داشته باشد و به سمت مکرون هم متمایل شده بود و تاکید داشت که مردم فرانسه به خانم لوپن رای ندهند و اگر رای دهند فرانسه به قهقرا می‌روند.

وی ادامه داد: احزاب راست سوسیال از احزاب تاثیرگذار در گذشته بودند، اما اکنون حزب میانه آقای مکرون و حزب راست افراطی لوپن رای بیشتری آوردند که نشان می‌دهد احزاب سنتی فرانسه که همواره در رقابت‌ها بودند و از جنگ دوم به بعد پیشرو بودند، طی سال‌های اخیر شرایط خوبی ندارند. شرایط در اروپا در حال تغییر است و مختص فرانسه هم نیست، ولی این کشور بیشتر در حال تاثیر گرفتن است. شاید بتوان گفت میزان مهاجران، میزان عملیات‌های تروریستی در فرانسه بیشتر بوده و همچنین مسائل اقتصادی هم مزید بر علت شده تا این احزاب از صحنه اصلی کنار گذاشته شوند. این نارضایتی‌ها باعث شده مردم احساس کنند که احزاب سنتی نتوانسته‌اند برای کشورشان کاری انجام دهند. اکثریت مردم فرانسه، از سیاست‌های اتخاذ شده که روی زندگی آن‌ها تاثیرات بسیار زیادی هم داشته، به هیچ عنوان رضایت ندارند.

مدیرکل پیشین شورای راهبردی روابط خارجی وزارت امور خارجه ایران در توضیح اینکه چه اتفاقی افتاده که جریان‌های دست راستی و فاشیستی اینگونه در جهان با اقبال مواجه شده‌اند و مثلا مارین لوپن که عملا یک راسیسیست است، تا این مرحله بالا می‌آید، می‌گوید: از زمانی که عملیات‌های تروریستی افزایش پیدا کرده و مسائل عراق، لیبی و گسترش فعالیت‌های داعش که عملیات‌های متعددی هم در فرانسه داشتند، باعث شد مردم به سمت راست‌گرایان بروند. از سوی دیگر مسئله مهاجران هم مهم است. مهاجران در حاشیه شهر‌های چند میلیونی حضور دارند که عمدتا از کشور‌های آفریقایی هستند، نتوانستند خودشان را با سیاست‌های درون فرانسه تطبیق دهند. مردم فرانسه از این وضعیت ناراضی هستند، مهاجرین درگیری‌های متعددی در حاشیه پاریس داشتند و مثلا ماشین‌ها را آتش می‌زدند، چرا که احساس تبعیض می‌کردند و معتقد بودند دولت فرانسه به آن‌ها رسیدگی نمی‌کند. از همین رو فرانسه ضعیف‌تر از سایر کشور‌های اروپایی است و مردم نیز خودشان را با کشور‌هایی همچون آلمان، اتریش، انگلیس و ... مقایسه می‌کنند. فرانسه تاریخ کهنی دارد و سابقه جهانی و استعماری دارد و فرانسوی‌ها علاقه دارند هم‌پای دیگر کشور‌ها پیش بروند و از آنجایی که معتقدند بخشی از هزینه‌ها صرف مهاجران می‌شود، طی سال‌های اخیر مهاجرستیزی افزایش پیدا کرده است و به همان میزان که مهاجر ستیزی رشد کند، احزاب راست تندرو هم رشد می‌کنند.

فرجی‌راد با بیان اینکه جنگ اوکراین برای اروپایی‌ها بسیار سخت و دردآور است، گفت: با شروع جنگ روسیه علیه اوکراین، کاهش امنیت و افزایش قیمت‌ها و سایر مشکلات را به همراه داشته است و مخالفان نیز می‌گویند خانم لوپن طرفدار پوتین رئیس جمهور روسیه است و حمایت روس‌ها را دارید، با این حال لوپن رای زیادی هم آورده است این اتفاقات نشان دهنده تغییرات عمده در فرانسه است و از منظر جامعه‌شناختی، باید مورد بررسی دقیق‌تر قرار بگیرد که چرا در فرانسه که مهد تمدن و دموکراسی و حقوق بشر و برابری انسان‌ها است، این اتفاق‌ها در حال رخ دادن است. جریان راست افراطی از شرایط ایجاد شده برای جمع‌آوری رای استفاده می‌کند و این جمع‌آوری رای هم اکنون در حال انجام است. معتقدم اگر به جز آقای مکرون جوان، مثلا فرد دیگری مانند فرانسوا اولاند در مقابل مارین لوپن بود، خانم لوپن حتما این دوره رای می‌آورد و رئیس جمهوری او تحول بزرگی در اروپا می‌شد؛ چرا که اقدامات او، تقویت‌کننده راست‌گرایان بود.

این استاد دانشگاه می‌گوید: شانس پیروزی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بیشتر است چرا که آمار‌های که ارائه می‌دهند بسیار دقیق است و برخلاف انتخابات آمریکا که پیش‌بینی مراکز آماری درست و دقیق نبود، در فرانسه، اما پیش‌بینی‌ها دقیق است و احتمال پیروزی امانوئل مکرون بالا است.

منبع: رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها