کد خبر: 655579
تاریخ انتشار :

یارانه نان | یارانه جدید

ماجرای نان سهمیه بندی در تهران چیست؟ | جزییات جدید از یارانه نان در تهران

پای «نان کارتی» به تهران باز شد. این طرح که از زنجان آغاز شده و به ۱۰ استان دیگر رسیده بود، سرانجام سر از پایتخت درآورد. حال برخی از این طرح به‌عنوان آغاز سهمیه‌بندی نان یاد می‌کنند. اما بسیاری از دست‌اندرکاران صنعت نان هم نان کارتی را طرحی مبهم می‌دانند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

​​​یارانه نان یارانه جدید است که قرار است به زودی در کشور اجرایی شود. یارانه نان در حال حاضر فقط در استان زنجان اجرا شده است. یارانه نان به گفته مسئولین متعلق به همه مردم است.یارانه نان قرار است به هر کد ملی اختصاص یابد.در ادامه آخرین خبرها از یارانه نان را می خوانیم.

یارانه نان

در حالی از روز دوشنبه طرح نان کارتی در تهران اجرا شد که هنوز ابعاد و مسائل پیرامون این طرح مشخص نیست. حتی اگر از مردم سؤال کنید که با این طرح چه تغییری در نحوه خرید نان ایجاد می‌شود؟ در نهایت به این پاسخ بسنده می‌کنند که از این پس دیگر نانوایی‌ها پول نقد قبول نمی‌کنند!

نبود شفافیت و ضعف در اقناع افکار عمومی، موضوع جدیدی در تصمیمات یک‌شبه دولت نیست. البته دولت هم تمایل چندانی به شنیدن نقطه نظرات و تجربه اصناف درباره تصمیم‌گیری‌ها مهم در سطح ملی نیز ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در تازه‌ترین اظهارنظر خود از اجرای مرحله اول طرح نان کارتی در تهران خبر داد. بر اساس اعلام حشمت‌الله عسگری، تاکنون حدود ۶۸۰۰ کارتخوان در نانوایی‌های استان تهران نصب شده‌اند. این بدان معناست که ۲۲۰۰ نانوایی دیگر باید مجهز به این کارتخوان‌ها شوند.

طبق صحبت‌های او فعلاً آرد یارانه‌ای به واحدهای نانوایی پرداخت می‌شود. به همین دلیل شکل پرداخت یارانه نان تغییری نمی‌کند. اما بعد از اینکه آرد نانوایی‌ها آزاد شود دولت مابه‌التفاوت قیمت نان را به حساب نانوایان واریز می‌کند تا مردم کماکان نان را به قیمت قبل بخرند.

رئیس هیات‌مدیره کانون صنایع آرد، طرح نان کارتی را اقدام مهمی دانست و گفت: در گذشته نان به شکل رانتی توزیع می‌شد. حال باید دید با هوشمندسازی فروش نان این رانت برچیده می‌شود یا خیر؟

حسین یزدجردی در گفتگو با تجارت‌نیوز تشریح کرد: به‌رغم اینکه طرح نان کارتی بسیار مهم است، اما از شفافیت کافی برخوردار نیست. در واقع اجرای این طرح تفاوت چندانی با گذشته ندارد. تا همین چند ماه گذشته هم مردم با مراجعه به نانوایی‌ها به جای پول نقد، کارت می‌کشیدند. در حال حاضر همین روال نیز ادامه دارد، اما با این تفاوت که فقط دستگاه پوز نانوایی‌ها متفاوت شده است.

این مقام صنفی به بخشی از ایرادات و ابهامات این طرح اشاره و عنوان کرد: در این طرح، هنوز تکلیف افراد که تابعیت غیرایرانی دارند مشخص نیست. عشایر هم بلاتکلیف مانده‌اند. کسی درباره وضعیت دانشگاه‌ها، نهادهای نظامی و … که سهمیه آرد ارزان دریافت می‌کردند هم چیزی نمی‌داند. اگر هم برای آن فکری کرده‌اند، اما اقناع عمومی صورت نگرفت.

او ادامه داد: اکنون به دلیل اینکه پیرامون مسائل این طرح روشن نیست نمی‌توان، اظهارنظر خاصی درباره آن داشت. اما اگر این طرح در مسیر درست خود قرار بگیرد، پایه فساد و رانت را برمی‌چیند. در غیر این صورت در روی همان پاشنه قدیم می‌چرخد.

یزدجردی تاکید کرد: برای این طرح که در سطح ملی است باید به مردم آگاهی لازم داده می‌شد. اما حتی دست‌اندرکاران کلیدی را هم به مشارکت نگرفتند تا بتوانند تجربیات و نقطه نظرات خود را مطرح کنند. بنده به عنوان رئیس صنعت آرد کشور از این طرح اطلاع لازم را ندارم. هیچ‌وقت هم از بنده خواسته نشد که نقطه نظرات خود را مطرح کنم.

وی در پایان یادآور شد: این طرح در حالی توسط وزارت اقتصاد در حال تدوین است که تاکنون این وزارتخانه هیچ مداخله‌ای در صنعت نان نداشت!

یارانه نان

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران زمان اجرای طرح نان کارتی در پایتخت را اعلام کرد و گفت: قرار بر این است از امروز ۳۲۰۰ دستگاه کارت خوان بین نانوایان سنتی تهران که آرد یارانه ای دریافت می کنند توزیع شود.

​بیژن نوروزی مقدم، رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران، با اعلام این خبر، افزود: طرح توزیع کارتی نان در پایتخت با تصمیم کار گروه آرد و نان استان اجرایی خواهد شد.

وی تصرح کرد: قرار بر این بود که قبل از اجرای طرح بدون تغییر قیمت نان برای مصرف کننده، قیمت جدید برای نانوایان بر اساس هزینه های تولید و آرد تعیین شود و مابه‌التفاوت با همکاری بانک‌‌ها به حساب نانوایان واریز شود.

نورزی مقدم ادامه داد: با این روش از یک سو قیمت نان برای مصرف کننده تغییر نمی کند و از سوی دیگر واحدهای نانوایی امکان ادامه فعالیت با جبران هزینه‌ها را پیدا می کنند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با تاکید بر اینکه اما طرح در حال اجرا به صورت ناقص است، افزود: طرح توزیع کارتی نان در کشور و پایتخت در حالی آغاز شده که هنوز وضعیت قیمت جدید نان و جبران هزینه های واحدهای نانوایی روشن نشده است.

به گفته نورزی مقدم؛ عدم اصلاح قیمت نان برای نانوایان و جبران هزینه‌های آن‌ها، ادامه فعالیت بسیاری از واحدهای نانوایی را دشوار کرده است.

وی آخرین نرخ گذاری نان را مربوط به سال گذشته عنوان کرد و گفت: فقط هزینه کارگری نسبت به سال گذشته افزایش ۵۷ درصدی داشته و به همراه آن سایر هزینه ها نیز رشد چندین برابری را تجربه کرده‌اند.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران معتقد است؛ اگر طرح کارتی شدن نان به طور کامل اجرایی نشود و اصلاح قیمت نان و پرداخت مابه التفاوت برای نانوایان طبق آنچه برنامه ریزی شده بود انجام نشود، بسته شدن زنجیره ای واحدهای نانوایی سنتی اجتناب ناپذیر است.

گفتنی است؛ در ۲۹ خرداد ماه جاری، حشمت الله عسگری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، در جلسه کارگروه آرد و نان استان تهران با اشاره به عدم تغییر قیمت نان در سال جاری، اعلام کرد: قیمت نان همان نرخ مصوب سال ۱۴۰۰ است و هرگونه افزایش خارج از مصوبه غیرقانونی بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد. در این جلسه وی تاکید کرده بود: اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان و نصب کارتخوان ها در سطح نانوایی های پایتخت از فردا آغاز خواهد شد و در همین راستا ۶۸۰۰ کارتخوان آماده تحویل است.

به اعتقاد مسئولان؛ اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد ‌و نان یا به اصلاح کارتی کردن نان در سطح کشور، موجب کاهش هدر رفت سالانه بیش از حدود ۴ میلیون تن نان می شود، از طرف دیگر با توجه به یارانه ای بودن آرد، از قاچاق گسترده این کالا جلوگیری خواهد شد. ضمن اینکه، اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد ‌و نان عامل مهمی در مدیریت مصرف گندم و برنامه ریزی برای جلوگیری از سو مصرف این کالای استراتژیک است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها