کد خبر: 656655
تاریخ انتشار :

موضع تند نماینده آمریکا علیه مذاکرات دوحه

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می گوید مذاکرات دوحه اتلاف وقت بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مالی در مصاحبه با «رادیو ملی آمریکا» با اشاره به مذاکرات احیای برجام اظهار داشت: اتحادیه اروپا می خواست حداقل بار دیگر تلاش کند؛ برای همین دو هیات ایران و امریکا را به دوحه دعوت کردند با این امید که هیات ایران چیزی نشان دهد، تمایلی نشان دهند.

وی افزود: اما هیات ایران در این مقطع، قادر نبودند که پاسخی ارائه کنند؛ بیشتر یک اتلاف وقت بود.

مذاکره کننده ارشد آمریکا با اشاره به مذاکرات دوحه گفت: بیایید گامی به عقب برداریم و ببینم کجا هستیم؛ اتحادیه اروپا نقشه راهی روی میز گذاشت که بنابر نظر آن ها، به یک نتیجه عادلانه برسیم؛ ما گفته ایم که اماده ایم که آن توافق را بپذیریم، هیاتی که قبول نکرده و «بله» نگفته، ایران است.

وی اضافه کرد: بنابراین برای وقتی ایران می گوید امریکا با مواضع قبلی به دوحه آمده، برای ما قابل فهم نیست؛ ما با مواضعی امدیم که با بازگشت به برجام سازگار است.

مالی تاکید کرد: بله، هیاتی که باید پاسخ بدهد، ایران است، اگر هیات ایران اماده نیستند، معلوم نیست چرا حاضر شدند که به دوحه بیایند.

وی تصریح کرد: ایران در دوحه درخواست هایی روی میز گذاشت که به برجام ربطی ندارد، چیزهایی که قبلا هم میخواستند؛ و اروپایی ها و ما گفته بودیم که این بخشی از مذاکرات فعلی نیست.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خاطرنشان کرد: مذاکراتی بین ایران و خودش باید اتفاق بیافتد که در نهایت به نتیجه برسند که اماده ی توافق هستند یا نه.

وی در پاسخ به این سئوال که ایا به نظر می رسد ایران دیگر توافق را نمی خواهد، گفت: نمیخواهم درمورد انگیزه های آنان صحبت کنم، ارزیابی ما این است که تصمیم اساسی را نگرفنه اند که علاقمند به توافق هستند یا نه. | منبع: انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید