کد خبر: 657240
تاریخ انتشار :

امضای اعلانیه غیرایرانی توسط آمریکا و اسرائیل !

فارس/ رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده‌اند رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سندی به نام «اعلانیه بیت‌المقدس» امضا خواهند کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا و «یائیر لاپید» سندی به نام «اعلانیه بیت‌المقدس» امضا خواهند کرد که حاوی برخی مفاد ضد ایرانی است.

پایگاه آکسیوس به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش داده است این اعلانیه قرار است چارچوبی برای رابطه همکاری میان اسرائیل و آمریکا طی سال‌های آتی فراهم آورد.

این اعلانیه مشترک حاوی بندی خواهد بود که در آن ادعا شده تل‌آویو و واشنگتن به ایران اجازه نخواهند داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و از همه عناصر قدرت خود برای تضمین این موضوع استفاده خواهند کرد.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید