کد خبر: 657688
تاریخ انتشار :

نماینده پارلمان آلمان: بدون روسیه صلحی در جهان نخواهد بود

یک قانونگذار آلمانی هشدار داد که غرب با ارسال تسلیحات به اوکراین، خطر وقوع جنگ جهانی سوم را افزایش می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سویم داگدالن، نماینده حزب چپ پارلمان آلمان امروز (دوشنبه) طی مصاحبه‌ای با گلوبال تایمز اظهار کرد: «ارسال زیاد تسلیحات سنگین به اوکراین و همچنین آموزش پرسنل خدماتی اوکراینی، خطر وقوع جنگ جهانی سوم را افزایش می‌دهد.»

به گفته او، دو سوم از جمعیت آلمان نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند.

این سیاستمدار آلمانی در ادامه گفت: انگلیس و آمریکا به یک جنگ نیابتی و فرسایشی دست زده‌اند. هدف آن‌ها تضعیف روسیه در بلندمدت است و برای دستیابی به چنین هدفی، غرب مایل است تا ده‌ها هزار مرگ و رنج بی‌حد و حصر و همچنین نابودی اوکراین را بپذیرد.

وی افزود: هر چقدر درگیری در اوکراین ادامه یابد، پیامدها جهانی بدتری به همراه خواهد داشت. ما به تلاش‌های جدی و دیپلماتیک برای رسیدن به راهکار مذاکره نیاز داریم.ت مدید جنگ اقتصادی به این معنی است که ما در حال حاضر به دنبال خودکشی اقتصادی هستیم که توسط دولت آلمان از طریق تحریم های روسیه انجام شده است. ما به تلاش‌های دیپلماتیک جدی برای دستیابی به یک راه‌حل مذاکره نیاز داریم، همانطور که قبلاً در مذاکرات استانبول در پایان ماه مارس مشاهده شد. و هر چه جنگ بیشتر طول بکشد، اثرات آن وحشتناک تر خواهد بود، نه تنها بر مردم اوکراین، بلکه بر مردم سراسر جهان، همانطور که بحران غذایی کنونی نشان می دهد.

داگدالن گفت: جنگ اقتصادی با روسیه کل مدل رفاه آلمان را به خطر می اندازد. تحریم های غرب به جنگ پایان نداده است. در عوض آنها مانند یک بومرنگ عمل می‌کنند. آنها به ما، مردم و صنعت آلمان ضربه می زنند. به هر حال، درآمد روسیه از صادرات انرژی، علیرغم کاهش فروش و حجم، بیشتر از یک سال پیش است که به لطف تحریم ها باعث افزایش قیمت ها شده است. بنابراین، بهای این تحریم های مزخرف را عموم مردم می پردازند که از تورم بالا و هزینه های انفجاری انرژی و مواد غذایی رنج می برند، در حالی که شرکت های نفتی و شرکت های اسلحه سازی سود می برند. اگر تحویل گاز از روسیه متوقف شود، در آلمان با فاجعه‌ای مواجه خواهیم شد که از زمان بحران اقتصادی جهانی در جمهوری وایمار تاکنون ندیده‌ایم. محاسبه شده است که در صورت توقف تحویل گاز روسیه، تولید اقتصادی آلمان در شش ماه آینده بیش از ۱۲ درصد کاهش خواهد یافت. و بیش از ۵.۶ میلیون شغل در خطر خواهد بود. بنابراین، دولت آلمان باید فورا به جنگ اقتصادی انتحاری به نفع مردم آلمان پایان دهد.

این سیاستمدار آلمانی گفت:  جنگ های ناتو به رهبری ایالات متحده در سراسر جهان، از حمله به یوگسلاوی در سال ۱۹۹۹، ۲۰ سال در افغانستان با بیش از ۲۰۰۰۰۰ کشته افغان و چندین جنایت جنگی و نابودی لیبی، نشان می دهد که ناتو یک اتحاد دفاعی نیست، بلکه بزرگترین ماشین جنگی جهان است و کشورهای ناتو تنها منافع اقتصادی و ژئوپلتیکی را دنبال می کنند. به همین دلیل است که ما برای امنیت و اطمینان مردم در اروپا که شامل کشورهای اروپایی می شود، به یک معماری امنیتی در اروپا نیاز داریم. ما نمی توانیم جغرافیا را تغییر دهیم. روسیه بخشی از اروپا است و ما باید با آن  کنار بیاییم. موضوع دیگر گسترش ناتو و مفهوم استراتژیک آن در حال حاضر است. ناتو را سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می نامند. اکنون ناتو در مفهوم استراتژیک خود منطقه هند و اقیانوس آرام را مورد توجه قرار داده است. اقیانوس هند یا اقیانوس آرام از اقیانوس اطلس شمالی بسیار دور است

وی در ادامه تصریح کرد: منافع اتحادیه اروپا این است که اجازه ندهد به درگیری بین قدرت‌های بزرگ هسته‌ای مانند ایالات متحده، روسیه و چین کشیده شود. این امر مستلزم یک سیاست خارجی و امنیتی مستقل از واشنگتن است و هدف اصلی باید تضمین این باشد که قاره ما به میدان نبرد هسته‌ای تبدیل نشود. و از همه مهمتر، کشورهای اروپایی باید برای پایان سریع درگیری در اوکراین فشار بیاورند و به هر قیمتی از گسترش درگیری جلوگیری کنند. منافع اروپا و کشورهای اروپایی و منافع آمریکا اساساً در این زمینه متفاوت است. موضع آمریکا این است که اوکراین تا آخرین سنگر به خاطر شکست نظامی روسیه بجنگد، اتحادیه اروپا نباید تسلیم منافع و استراتژی آمریکا شود. افزایش خودمختاری نباید به افزایش نظامی شدن کشورهای عضو اتحادیه اروپا منجر شود. برعکس، اتحادیه اروپا باید به یک قدرت صلح آمیز تبدیل شود که به دنبال تعادل در اروپا و دنبال دیپلماسی باشد.

وی افزود: برای حفظ صلح، امنیت و ثبات در اروپا، باید بر رویارویی و تفکر بلوکی غلبه کرد. این اولین کاری است که باید انجام دهیم. ایجاد تعادل صلح آمیز منافع از طریق دیپلماسی تنها راه خروج از مارپیچ تشدید تنش است. اگرچه ممکن است در این لحظه برای بسیاری از مردم آلمان این امر آرمان‌شهری به نظر برسد، اما هدف بلندمدت ما باید انحلال ناتو و جایگزینی آن با یک سیستم امنیتی جمعی باشد که هدف اصلی آن خلع سلاح و همکاری است. بدون روسیه یا علیه روسیه صلحی در اروپا وجود نخواهد داشت. این چیزی است که ما باید از بحران کنونی بیاموزیم. ما باید یک معماری امنیتی داشته باشیم که به منافع یکدیگر احترام بگذارد.

این سیاستمدار آلمانی در خصوص چین نیز گفت: به چین در ایالات متحده، آلمان و اروپا تهاجمی نگریسته می شود. در حال حاضر، دولت آلمان در حال برنامه‌ریزی برای توسعه استراتژی جدید چین در چارچوب استراتژی امنیت ملی است. و این استراتژی احتمالاً به اندازه مفهوم استراتژیک جدید ناتو متخاصم خواهد بود. آلمان و اتحادیه اروپا باید نقش بانکی در تعادل و همکاری در دنیای چند قطبی فردا را بر عهده بگیرند. و این برای حفظ صلح و حل چالش های جهانی مانند همه گیری و تغییرات آب و هوایی و همچنین به نفع جمعیت آلمان بسیار مهم است. از آنجایی که آلمان روابط اقتصادی نزدیکی با چین دارد، دولت آلمان باید به جای تقابل، راه همکاری را در پیش بگیرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت آلمان و اتحادیه اروپا به تأثیرات جنگ اقتصادی علیه روسیه که آغاز کردند، بسیار جدی و صادقانه نگاه کنند و بعد خواهند دید که اقتصاد و تجارت در جهان ما بسیار به هم مرتبط است. اگر آنها شروع به جدا شدن و جنگ اقتصادی علیه چین کنند، حتی بیشتر از روسیه را از دست خواهند داد. من فکر نمی کنم چین اروپا را از دست بدهد یا اروپا چین را از دست بدهد. من فکر می‌کنم این هنوز یک مبارزه است، زیرا ایالات متحده پنهان نمی‌کند که می‌خواهد اروپا در مقابل چین در کنارش باشد. بنابراین، هیچ دستور کار پنهانی وجود ندارد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها