کد خبر: 659912
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

نشانه‌هایی از عدم توافق و ادامه گفت‌‌وگوها

با توجه به اخبار منتشر شده، ایران به جای آری یا خیر ملاحظات خود را با طرف اروپایی در میان گذاشته و این از احتمال حصول توافق در روزهای آتی می‌کاهد.

نشانه‌هایی از عدم توافق و ادامه گفت‌‌وگوها
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، پاسخ مکتوب تهران به طرح اروپایی‌ها برای احیای برجام دیشب به صورت مکتوب ارائل شده و جوزپ بورل هم تایید کرد که آن را گرفته است، البته گفت که نمی‌تواند از جزئیات آن بیشتر بگوید. آنطور هم که ایسنا به نقل از منبع مطلع نوشته، ایران انتظار دارد تا دو روز آینده پاسخ طرف مقابل را دریافت کند.

استفانی لیختنشاتین خبرنگار پولیتیکو نیز درباره پاسخ تهران نوشته که « یک منبع مطلع می‌گوید هیچ چیز بسیار تحریک برانگیز در آن وجود ندارد». او افزوده که «ظاهرا چیزی در مورد بحث پادمان در پاسخ ایران وجود ندارد، بیشتر بر تحریم‌ها و تضمین‌ها متمرکز است. 

خبرنگار وال‌استریت ژورنال هم نوشته که ایران در پاسخش به اتحادیه اروپا ایده‌هایی برای چگونگی رفع نگرانی‌هایش ارائه کرده است. 

«عصر ما» بر همین اساس و با توجه به اینکه قرار بود طرفین اصلی مذاکره یعنی ایران و آمریکا به طرح جدید پاسخ بلی یا خیر بدهند، نوشته که گزاره «بیشتر گفت‌‌وگو کنیم» که دیروز امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران گفت، پررنگ شده است. این درحالی است که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده کشورمان در گفت‌وگو با الجزیره گفته که «با رسیدن به توافق فاصله چندانی نداریم». البته بعد نقل‌قول‌هایی که از مصاحبه‌اش با این رسانه شده را اصلاح کرده و گفته: « گفتم ایران در پاسخش ، نگرانی‌های خود را مطرح کرده، اما حل مسائل باقی مانده خلی دشوار نیست». مرندی تاکید کرده: « نمی‌توانم بگویم که توافق به دست خواهد آمد، اما از هر زمان دیگری به آن نزدیک‌تر هستیم».

واکنش‌ روزنامه‌های امروز به پاسخ تهران که هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه بوده است اما قابل توجه بود. روزنامه «اعتماد» گزارشی محتاطانه دارد و نوشته: «یک منبع آگاه در این باره به «اعتماد» می‌گوید: نمی‌توان از اختلاف فاحش میان رویکرد ایران و هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها سخن گفت چراکه براساس آخرین وضعیت شطرنج مذاکرات وین دیگر امکان برگزاری یک دور کامل مذاکراتی وجود ندارد و شاید ضرورتی هم وجود نداشته باشد. اگر هم ایران اصلاحیه‌هایی داشته باشد می‌توان آن را از طریق واسطه‌ها به گوش و تایید احتمالی امریکا رساند. باید دید که آیا در ساعات پیش رو پیام مکتوب تهران دراختیار اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد یا خیر و در این‌صورت اروپا چه پیامی خواهد داد؟ »

«شرق» اما توافق را محتمل می‌داند و حتی معتقد است که اصولگرایان چون از پیش از تصمیمات اتخاذ شده در راستای امضای توافق مطلع بوده‌اند، مواضعی گرفته‌اند که عباس عبدی آن را «سلام به برجام» تعبیر کرده است! 

این درحالی است که رسانه‌های اصولگرا همین امروز هم که در شرایط حساسی هستیم، به توافق احتمالی تاخته‌اند. مثلا «کیهان» به مسئولان هشدار داده که «توافق بدون تضمین و لغو تحریم‌ها یعنی تکرار خسارت محض» یا روزنامه وطن امروز که دیروز قاطعانه گفته بود «فعلا خبری نیست» امروز از «اشکالات جدی متن اروپا» نوشته است.

جالب‌تر اینکه روزنامه دولت یعنی «ایران» کمترین توجه را در صفحه یک امروز خود به موضوع برجام و پاسخ تهران کرده است که به نظر می‌رسد، رویکرد معناداری باشد.

حال اگر قرار باشد، مثل گزارش نویس شرق بنا را بر این بگذاریم که رسانه‌های اصولگرا یا حامی دولت بیش از ما از تصمیمات اتخاذ شده، مطلع هستند باید نتیجه بگیریم که توافقی در کار نیست و در نتیجه پاسخ تهران شاهد ادامه گفت‌وگوها خواهیم بود.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها