کد خبر: 661327
تاریخ انتشار :

جزئیات برخورد ناوشکن جماران با قایق‌ آمریکایی

فرمانده کل ارتش در مورد برخورد ناوشکن جماران با قایق‌های هدایت پذیر آمریکا در دریا و ادعای آمریکایی‌ها توضیح داد و گفت: به آمریکایی‌ها با واسطه اطلاع داده شد که شناورهای آنها در منطقه معین قرار دارد؛ هشدار داده شد که قوانین بین المللی را رعایت کنند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه دافوس ارتش در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در جهت تقویت ارتش در منطقه برای حفظ صلح و ثبات انجام شده است، گفت: یک سری از برنامه‌ها و اقدامات کارهایی است که معمولاً در زمین، دریا و هوا در بخش نیروی هوایی و پدافند دائماً در حال انجام است. همان گونه که مطلع هستید در بخش‌هایی از مرزهای شرقی کشور و مرزهای غربی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و شمال غرب مستقر است.

وی افزود: ما دائماً به صورت ۲۴ ساعته در آسمان پرواز هواپیماهای نگهبانی را شاهد هستیم که دائماً در آسمان کشور در حال پرواز هستند. نیروی پدافند هوایی کشور در اقصی نقاط کشور دائماً در حال رصد آسمان است و اگر کوچک‌ترین ورودی غیر مجاز داشته باشند با آن ورودی برخورد و مواجه می‌شوند.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نیز در آب‌های آزاد در باب المندب، دریای سرخ، اقیانوس هند و دریای عمان وظیفه حفاظت و حراست از منافع جمهوری اسلامی ایران و باز نگه داشتن خطوط کشتیرانی و نفتکش‌ها را بر عهده دارد که هر از چند گاهی اخبار درگیری‌های آن را مشاهده و به سمع و نظر ملت ایران می‌رسد.

رزمایش نیروی زمینی ارتش در آینده نزدیک برگزار می شود​

سرلشکر موسوی گفت: علاوه بر این برنامه‌های آموزشی، تدارکات آمادی، ذخایر در نقشه‌های تحقیقات برای اینکه بتوانیم همواره به روز باشیم و از تهدیدات دشمنان عقب نمانیم دائماً و پیوسته در حال انجام است و این اقدامات از امور دائمی است و بنا بر مقتضیات رزمایش‌هایی نیز برای پیاده کردن آنچه آموخته شده، تجهیزات جدید، روش‌های جدید و متناسب با تهدیدات جدید و رصد دشمنان انجام می‌شود تا بدانیم چگونه در مقابل آنها باید آماده باشیم.

وی گفت: رزمایش بزرگ مشترک پهپادی در دو هفته گذشته از جمله این رزمایش‌ها است و در آینده‌ای نزدیک نیز رزمایش زمینی را شاهد خواهیم بود و پس از آن نیز این سلسله رزمایش‌ها ادامه دارد.

فرمانده کل ارتش در مورد برنامه‌های آموزشی ارتش، اظهار کرد: برنامه‌های آموزشی ارتش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های آموزشی دائماً به صورت برنامه‌ای جریان دارد و موجب تقویت افسران، درجه داران مقتدر و با دانش می‌شود تا بتوانند مأموریت‌های خود را در فضای پیچیده امروز و فردا به خوبی انجام دهند.

توضیحات امیر موسوی درباره توقیف شناورهای بدون سرنشین آمریکایی​

سرلشکر موسوی در مورد برخورد ناوشکن جماران با قایق‌های هدایت پذیر آمریکا در دریا و ادعای آمریکایی‌ها، تصریح کرد: آمریکایی‌ها با خوی تجاوزگری و خود بزرگ بینی که دارند نسبت به حقوق ملت‌ها و نسبت به حقوق پذیرفته شده بین المللی گاهی بی توجهی می‌کنند. این شناورهای بدون سرنشین که با ماموریت‌هایی از طرف نیروی دریایی آمریکا در دریاها مشغول مأموریت هستند بدون توجه به اینکه این منطقه، منطقه عبور سایر شناورها است و آنها می‌توانند خطراتی را برای عبور امن شناورهای دیگر فراهم کنند، رها می‌کنند و نسبت به ایمن سازی آنها توجه لازم را ندارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل مدتی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از این شناورها را توقیف کرد و بعد در محل امنی آن را رها کردند و چند روز پیش نیز نیروی دریایی ما در منطقه مأموریتی با دو شناور آمریکایی برخورد کرد و این دو شناور را از منطقه‌ای که ممکن بود امنیت سایر شناورهای منطقه و نه تنها ایران را آسیب وارد کند، عبور کردند و در منطقه امنی آنها را رها کردند و به آمریکایی‌ها با واسطه اطلاع داده شد که شناورهای آنها در منطقه معین قرار دارد و می‌توانند آنها را دریافت کنند و به آنها هشدار داده شد که قوانین بین المللی را رعایت کنند.

فرمانده کل ارتش در مورد توقیف این شناورهای آمریکایی، خاطرنشان کرد: توقیف آنها به درد ما نمی‌خورد و ما فقط برای حفظ امنیت شناورهایی که از آن منطقه عبور می‌کنند، کاری بین المللی و حقوق بشری را انجام می‌دهیم و توقیف آنها سودی برای ما ندارد و ما تمام تلاش مان را برای کمک به امنیت انجام می‌دهیم.

سرلشکر موسوی در مورد دیدار خود با فرمانده نیروی هوایی پاکستان، گفت: ما با پاکستانی‌ها روابط و تعاملات آموزشی خوبی در عرصه دریا، هوایی و برخی عرصه‌های زمینی داریم و روابط خوبی با آن دو کشور برقرار است.

وی گفت: رزمایش‌های هوایی نیز با گفتگوی طرفین و گفتگوی خوبی که با فرمانده پاکستان داشتیم، مورد بحث قرار گرفت. تمام این تعاملات باید در بخش‌های ذیربط کشوری که بالاتر از ما قرار دارند در ستاد کل نیروهای مسلح بررسی شود و در مورد آن تصمیم گیری و چگونگی سطح آن تعیین شود و برابر مصوبات ستاد کل این رزمایش‌ها دنبال می‌شود.

فرمانده کل ارتش در مورد جنگ‌های نوین که در سطح بین المللی در حال رخ دادن است، افزود: این موضوع یکی از اقدامات دائمی دانشگاه‌ها و بخش‌های اطلاعاتی است و کار آنها این است که دائم تمام اتفاقاتی که در اطراف آنها رخ می‌دهد و به آنها مربوط می‌شود و یا اتفاقاتی که در آینده ممکن است به آنها مربوط شود، همه را رصد می‌کنند تا تهدیدی برای منافع ملی، استقلال و تمامیت ارضی کشور نباشد و از سوی دیگر این وقایع برای ما درس آموزی هایی دارد که دائماً در حال رصد آنها هستیم

سرلشکر موسوی تصریح کرد: از جمله مراکزی که بر روی این وقایع در منطقه و بین الملل بحث و بررسی می‌شود در حوزه تهدیدات و جنگ، دانشگاه‌ها و مراکز که بالاترین مرجع تاکتیک در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش است که سامانه بسیار پیشرفته و خوبی برای انجام این مطالعات و پی گیری های جدید دارد.

پاسخ مهم رهبر انقلاب به نامه جمعی از جوانان ارتشی​

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در مراسم افتتاحیه آغاز سال تحصیلی دوره ٣٣ کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) خطاب به دانشجویان گفت: شما نباید دغدغه اینکه در چه مسئولیت می‌خواهید مشغول باشید را داشته باشید بلکه باید دغدغه شما آماده شدن هرچه بیشتر برای فردا باشد و مطمئن باشید که موارد دیگر درست خواهد شد، شما دانشجویان باید برای نقش آفرینی هرچه بهتر و بیشتر برای اجرای بیانه گام دوم انقلاب اسلامی آماده شده و خود را آماده کنید که افسران و ارتشی آماده و شایسته برای ظهور باشیم.

سرلشکر موسوی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به نامه‌ای از جوانان دغدغه مند ارتش فرمودند؛ انتظار من از شما این نیست که مشکلات را رصد و به فرماندهی کل گزارش دهید، انتظار من از شما ارتشیان این است که بروید خود را برای روزی که من بتوانم به شما تکیه کنم آماده کنید.

وی در این مراسم با بیان اینکه هدف دانشجویان دافوس ارتش باید تغییر کردن باشد نه صرفا فقط حضور در دافوس، افزود: این دوره مهم‌ترین دوره پیش‌بینی شده در ارتش جمهوری اسلامی ایران است، البته این به معنای آن نیست که سایر دوره‌ها اهمیت ندارند. اینجا در حرکت آینده ارتش، نظام و انقلاب تاثیر مهمی دارد. منطق، تجربه و محاسبات ما نشان می‌دهد که فرماندهان، مدیران و مسئولان در ارتش جمهوری اسلامی ایران باید دوره دافوس را دیده باشند.

وی ادامه داد: امسال دستوری ابلاغ شده است مبنی بر اینکه هیچ فرد دافوس‌ندیده‌ای در مشاغل افسران ارشد (سرتیپی) بکارگیری نخواهند شد؛ بنابراین آینده ارتش در این دانشگاه شکل می‌گیرد و این مسیری است که همه باید از آن عبور کنند.

سرلشکر موسوی گفت: تعاملات با دیگر کشورها به‌منظور تحقق اهداف اسلام و سربلندی ملت‌ها و ارتش‌های منطقه را مفید می‌دانیم و به همین دلیل برای توسعه این تعاملات، اراده‌ای قوی وجود دارد.

فرمانده کل ارتش خطاب به دانشجویان دافوس ارتش گفت: اگر فرمانده‌ای نسبت به مولفه‌های قدرت آگاهی نداشته باشند، امکان موفقیت در جنگ ترکیبی کنونی را نخواهد داشت.

سرلشکر موسوی سپس با اشاره به تفاوت نسل‌ها، گفت: شما به واسطه توانایی‌هایی که دارید، می‌توانید موفق باشید. البته دغدغه شما باید آماده شدن هرچه بیشتر برای فردا باشد؛ نه محل خدمتی که خواهید داشت. دغدغه همه ما آماده شدن برای نقش‌آفرینی در گام دوم انقلاب است که نقطه عطف آن هم آمادگی برای ظهور است.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه تعریف کردن مادون از مافوق وجه خوبی ندارد، اما بر عکس این موضوع خوب است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین رسالت و وظیفه ارتش توسط امیر «ولی‌وند» (فرمانده دافوس ارتش) در این دانشگاه انجام می‌شود؛ زیرا قرار است که فرماندهان آینده ارتش در این دانشگاه تربیت شوند.

دیدگاه تان را بنویسید