کد خبر: 661733
تاریخ انتشار :

جنگ واترلو در انتظار تاج- کیروش/ سرنوشت ناپلئون در انتظار تاج است؟

عمر عصر دوم تاج در فدراسیون فوتبال به نتایج جام‌جهانی بستگی دارد. این جام برای تاج از هر رقابتی مهمتر است.

جنگ واترلو در انتظار تاج- کیروش/ سرنوشت ناپلئون در انتظار تاج است؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبر فوری نوشت: مهدی تاج بعد از جنجال های فراوان دوباره به قدرت بازگشته و همانطور که وعده داده بود کارلوس کیروش را به نیمکت تیم ملی فوتبال بازگرداند تا آماده یک چالش جدی شود.

اگر به مصاحبه های تاج گوش دهید به خوبی متوجه بازگشت اعتماد به نفس او می شوید. بعد از رسوایی مربوط به قرارداد ویلموتس، تاج که با حمله قلبی و بیماری جدی نیز روبه‌رو بود آشفته و پریشان از فوتبال کنار رفت. بعد از آن، از هر سو به سمت او حملاتی صورت گرفت اما او ساکت و آرام از رسانه ها دور شد و منتظر فرصت ماند. بعد از کودتا علیه عزیزی خادم، اوضاع فدراسیون بی مدیر فوتبال به هم ریخت. همزمان، اوضاع نیمکت تیم ملی نیز در آستانه جام جهانی آشفته شد. در این وانفسا انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار  و در عین تعجب، تاج نیز در این انتخابات نامزد شد. مصاحبه های او پیش از انتخابات نیز نشان از این داشت که هنوز اعتماد به نفس او بازنگشته است. با این حال، تاج کار خود را بلد بود. لابی‌مَن بزرگ فوتبال توانست آرام آرام حمایت اعضای مجمع را به دست آورد و همزمان، با انتشار خبر بازگشت کیروش در صورت پیروزی در انتخابات، حمایت برخی گروه های طرفداری و فوتبالی را کسب کند. همزمان با حرکات تاج، اعضای وقت فدراسیون با تمام قوا تلاش کردند تا مانع از بازگشت او شوند و حتی سعی در لغو انتخابات داشتند اما تلاششان بی ثمر بود و تاج توانست فاتحانه وارد ساختمان فدراسیون فوتبال شود.

سرنوشت ناپلئون در انتظار تاج است؟

بازی پرپیچ و خم تاج شباهت بسیاری به سرنوشت ناپلئون بناپارت دارد. ناپلئون بعد از شکست از روسیه و شورش در فرانسه مجبور شد از سلطنت کناره بگیرد و به جزیره الب تبعید شود. پادشاه‌ در این مدت، ساکت و آرام در تبعید، ناظر حوادث پاریس بود. او آشفتگی های فرانسه لویی هجدهم را می دید و دم نمی زد. مردم کم کم جنایت های ناپلئون را فراموش کردند و به یاد کشورگشایی های او افتاده و حسرت آن روزهای باشکوه را خوردند. ناپلئون در همین لحظه از تبعید گریخت و با ۶۰۰ سرباز به سمت پاریس حرکت کرد. در طول راه با سخنرانی های احساسی خود سربازان فرانسوی را که برای سرکوب او اعزام شده بودند، به‌ تسلیم‌ واداشت و در عین تعجب دنیا، فاتحانه وارد پاریس شد.

بناپارت بعد از ورود به پاریس ۹۰ روز حکومت کرد. او می دانست مخالفان داخلی و خارجی او اجازه نمی دهند به همین راحتی به قدرت بازگردد. به همین خاطر در طول سه ماه اوضاع سیاسی و اقتصادی فرانسه را سر و سامان داد و با لشگرش راهی نبرد بزرگ واترلو شد.

جنگ واترلو سرنوشت ناپلئون را تعیین می کرد. در صورت پیروزی، سلطنت‌ او تا پایان عمرش تضمین می شد و در صورت شکست، باید قید تاج و تخت را برای همیشه می زد. دست سرنوشت با ناپلئون نبود و او از ارتش متحد انگلستان- پروس- اتریش شکست خورد و حکومت ۹۰ روزه اش به پایان رسید. بعد از آن، برای فرار از مرگ به انگلیس تسلیم‌ شد و ارتش انگلیس نیز او را به جزیره دورافتاده سنت هلن تبعید کرد. ناپلئون تا پایان عمرش در سنت هلن ماند تا اینکه جان داد.

سرنوشت تاج از یک جهت شبیه ناپلئون است. او درست در همان جایی قرار دارد که بناپارت، پیش از جنگ واترلو قرار داشت. تاج مانند ناپلئون بعد از شکست، مجددا ناباورانه به قدرت بازگشت. او فرصت کوتاهی دارد که اوضاع تیم ملی و فدراسیون را سر و سامان دهد و سپس به جنگ واترلوی خود که همان جام جهانی است، برود.

شکی نیست که اگر کیروش بتواند موجب درخشش تیم ملی در جام جهانی شود، تاج و تخت تاج را تضمین خواهد کرد اما اگر تیم ملی در جام جهانی نتیجه ای غیر قابل قبول بگیرد، مخالفان تاج که کم هم نیستند، آماده مقابله با او خواهند شد. در این اوضاع، احتمالا مخالفان کیروش نیز به مخالفان تاج اضافه خواهند شد و روند پرونده های فساد، قرارداد ویلموتس و ابهامات مربوط به انتخابات هم مجددا پیگیری شود.

اینجا است که می توان گفت عمر عصر دوم تاج در فدراسیون فوتبال به نتایج جام‌جهانی بستگی دارد. این جام برای تاج از هر رقابتی مهم تر است. آینده فدراسیون او به نتایج قطر بستگی دارد. باید دید دست سرنوشت نتیجه واترلو را تکرار خواهد کرد یا این بار، نتیجه ای دیگر برای واترلوی تاج رقم خواهد خورد.‌

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها

نیازمندی ها