کد خبر: 662197
تاریخ انتشار :

ماموریت برجامی بلینکن

جدال مستمر در کاخ سفید

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در حال هدایت و مدیرت بازی پیچیده ای از سوی کاخ سفید می باشد! وی وطیفه دارد "وقت کشی آشکار"آمریکا در پروسه احیای توافق هسته ای را توجیه کرده و آن را به پاسخ ایران نسبت دهد.در عین حال بلینکن از سوی بایدن ماموریت دارد تا مانع از آشکارسازی اختلافات شدید داخلی میان اعضای ارشد کاخ سفید، کنگره و وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در قبال بازگشت واشنگتن به برجام شود. اگرچه تروییکای اروپایی و رژیم صهیونیستی نیز در این مسیر به کاخ سفید و بلینکن کمک می کنند اما در نهایت، این بازی نمی تواند تا مدت زمانی نامحدود ادامه داشته باشد!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

اخیرا آنتونی بلینکن پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق هسته‌ای را گامی به عقب خواند و به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: «آنچه در یک هفته گذشته در واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا دیده‌ایم، آشکارا یک گام به عقب است و چشم‌انداز برای رسیدن به توافق را در کوتاه‌مدت بعید می‌دانم».

واشنگتن و تهران،  به شکل غیرمستقیم و از طریق اتحادیه اروپا با یکدیگر مذاکره می‌کنند و مبنای مذاکرات این دور آنها طرح پیشنهادی است که توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه شد.ایران در آخرین پاسخ خواهان بسته شدن پرونده مربوط به موارد ادعایی مطروحه از سوی آژانس شده است. به عبارت بهتر، جمهوری اسلامی مختومه شدن این پرونده را شرط توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای و برجام اعلام کرده است. بلینکن روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر و در جریان سفرش به مکزیک به خبرنگاران گفت که نمی‌تواند چارچوب زمانی برای امکان دستیابی مجدد به توافق هسته‌ای با ایران ارائه دهد و افزود که ایران یا "مایل نیست" و یا "قادر نیست" آنچه برای دستیابی به توافق است، انجام دهد.

بلینکن در این میان مدعی است که ایران با طرح خواسته های غیر ضروری! ، مسیر بازگشت به توافق هسته ای را سخت و دشوار کرده و در مقابل، واشنگتن و تروییکای اروپایی به صورتی چارچوب مند به این مذاکرات ادامه می دهند! این روایتگری بلینکن مصداق تحریف واقعیات جاری پشت میز مذاکره می باشد.از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا نیز به مانند تروییکای اروپایی به وضوح می داند که اتفاقا مطالبات ایران در قبال موارد ادعایی آژانس و مختومه شدن آنها قبل از اجرایی شدن مجدد توافق هسته ای ( به صورت کامل) منطبق بر منطق و عقلانیت می باشد. فراتر از آن، این پرونده ها عملا در سال 2015 میلادی و با مختومه شدن پرونده PMD در دوران مدیر کلی آمانو بسته شده و طرح هدفمند موارد ادعایی جدید نیز در راستای اعمال فشارهای فرامتنی به تهران صورت می گیرد! 

فراموش نکنیم که افرادی مانند آنتونی بلینکن وزیرامور خارجه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا حدود یکسال قبل، "راستی آزمایی در قبال بازگشت آمریکا به برجام" و " ارائه تضمینهای فنی و اعتباری به ایران" در مسیر احیای توافق هسته ای را غیر قابل قبول و خط قرمز خود قلمداد می کردند اما اکنون ناچار به پذیرش آنها شده اند. کار به جایی رسیده است که وزارت خزانه داری آمریکا اکنون باید زیرساختهای ارائه تضمین به شرکتهای خارجی سرمایه گذاری در ایران به صورت فوری فراهم سازد! این در حالی بود که وزارت خزانه داری آمریکا مقاومت زیادی کرد تا در این پروسه ورودی پیدا نکند و صرفا به عنوان یک "بازیگر تحریم ساز"علیه کشورمان  به فعالیت خود ادامه دهد!طی  روزهای منتهی به اعلام توافق احتمالی  هسته ای، دولت بایدن در صدد است از طریق رسانه های تاثیرگذار در فضای سیاسی آمریکا این گونه القا کند که پاسخ آمریکا نسبت به پیشنهاد جوزف بورل و پاسخ ایران ، قاطعانه و سخت بوده و بسیاری از موارد خواسته شده توسط ایران در این پاسخ پذیرفته نشده است! به عبارت بهتر ،دموکراتها  تلاش می کنند بازگشت خود به توافق هسته ای را از منظر قدرت دانسته و به لحاظ ماهوی، ان را نوعی بازی با حاصل جمع صفر( به سود آمریکا) قلمداد کنند .بدیهی است که واشنگتن "جنگ روایتها" را تسریع کرده و ابعاد گوناگون آن را بسط و گسترش داده است.اظهارات اخیر آنتونی بلینکن و دیگر مقامات آمریکایی را باید در همین چارچوب و مدل مفهومی-عملیاتی مورد تحلیل و بررسی قرار داد. این روند طی روزها و هفته های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها