کد خبر: 664090
تاریخ انتشار :

خبر عجیب / رشد ۱۰۰ درصدی قیمت هفت کالای اساسی !

مرکزآمار در تابلوی آماری قیمت‌های شهریور ماه اعلام کرد رشد قیمت برخی کالا‌های اساسی چه تغییری داشته و در این آمار‌ها نشان داد رشد قیمت در ۷ کالا‌های مهم بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.

خبر عجیب / رشد ۱۰۰ درصدی قیمت هفت کالای اساسی !
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روندرشد قیمت هادر شهریور ماه امسال، مسیری صعودی داشته است.

شوک حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به قیمت کالا‌ها

زمانی که طرح حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان از برخی کالا‌های مهم در ایران عملی شد قیمت‌ها به یکباره رشدی چندبرابری پیدا کردند. تورمی که درخرداد ماه ثبت شد رکورد ۴۰ ساله را شکسته و در بالاترین سطح قرار گرفت.

برخی از کارشناسان حامی این طرح معقتد بودند که رشد قیمت‌ها شوکی را به اقتصاد وارد می‌کند که البته پس از چند ماه تخلیه خواهد شد. اتفاقی که البته در بعد ماهانه عملی شد.

سرعت رشد ماهانه قیمت‌ها نزولی پایین آمد

درهمین خصوص داده‌های تورم ماهانه در سال جاری از سوی مرکز آمار همین موضوع را تایید کرده و نشان داد سرعت رشد ماهانه قیمت‌ها در خرداد ماه از ۱۲ درصد به مرور تا ۲ درصد پایین آمده است. اما نکته مهم لایحه‌ای بود که مجلس در سال گذشته تصویب کرد.

در این لایحه مجلس تاکید داشت با توزیع کالابرگ و تمهیدات اقتصادی دولت قیمت کالا‌های اساسی باید به این رقم در شهریور ماه سال قبل برگردد. به طوری که قیمت‌ها کنترل شود و از رشد آن جلوگیری به عمل آید.

اتفاقی که پس از یک سال هنوز رخ نداده است. یکی از دلایل آن هم آن است که به باور برخی از تحلیلگران این واکنش دولت ایجاد هزینه برای جامعه کرده و از کانال افزایش یارانه بار رشد نقدینگی را به همراه دارد.

مرکزآمار در تابلوی آماری قیمت‌های شهریور ماه اعلام کرد رشد قیمت برخی کالا‌های اساسی چه تغییری داشته و در این آمار‌ها نشان داد رشد قیمت در ۷ کالا‌های مهم بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.

افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت روغن مایع در شهریور ۱۴۰۱

قیمت ۹۰۰ گرم روغن مایع در شهریور ماه امسال به طور متوسط برابر با ۷۰ هزار و ۸۰۰ تومان بوده که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل ۳۰۹ درصد افزایش داشته است؛ بیشترین رشد قیمت درمیان کالا‌های اساسی بررسی شده از سوی مرکزآمار.

در ادامه سیب زمینی دومین رکورد رشد نقطه‌ای را در این ماه ثبت کرده که برابر با ۱۶۸.۸ درصد بوده است. طبق داده‌های مرکز آمار قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی اکنون به طور متوسط برابر با ۱۷ هزار تومان است.

تعمیم بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد نقطه‌ای قیمت ۷ تا از کالا‌های خوراکی اساسی بیش از ۱۰۰ درصد بوده و به عبارت دیگر بیش از دو برابر رشد داشته است. کمترین رشد نقطه‌ای مربوط به پرتقال محصول داخل بوده که برابر با ۱۴ درصد بوده است.

احتمال ادامه دار بودن تورم؟

برخی معتقدند عقب نشینی دولت در راستای کنترل قیمت‌ها در این ماه به علت رشد یارانه‌ها و افزایش نقدینگی در کشور بوده که می‌تواند منجر به ادامه دار بودن تورم در کشور شود.

نگاه‌های منتقد رفتار دولت در خصوص حذف ارز ۴ هزارو ۲۰۰ درنهایت نگاه سومی را مطرح می‌کند. این دسته اعتقاد دارند این اتفاق در نتیجه هزینه اش را جامعه می‌پردازد. به عبارت دیگر هزینه این رشد چه از جانب افزایش یارانه و در ادامه رشد تورم و چه از سوی عدم تغییر در قیمت‌ها به گونه‌ای است که از جیب مردم پرداخت شده و قمیت کالا‌ها را به سطح بالایی کشانده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها