کد خبر: 666899
تاریخ انتشار :

جزئیات نشست مجلس با مسئولان دستگاه قضا؛ پرونده مجرمان اغتشاشات به سرعت رسیدگی شود

مهر/ سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه مشترک امروز مجلس و قوه قضائیه نمایندگان تاکید کردند که باید پرونده مجرمان اغتشاشات اخیر به سرعت رسیدگی شود.

جزئیات نشست مجلس با مسئولان دستگاه قضا؛ پرونده مجرمان اغتشاشات به سرعت رسیدگی شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سیدنظام الدین موسوی در حاشیه جلسه علنی امروز (سه شنبه ۸ آذر) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس با مسئولان دستگاه قضا اظهار داشت: امروز در امتداد جلسات مشترکی که بین قوا برگزار می‌شود، جلسه مشترک مجلس و قوه قضائیه برگزار شد و با توجه به اینکه هفته مجلس است، میزبان این جلسه مجلس بود و بحث‌های مفصلی در این باره مطرح شد.

وی بیان کرد: از طرف مجلس شورای اسلامی، رؤسای کمیسیون‌های حقوقی و شوراهای مجلس و ۵ تن از نمایندگان به قید قرعه مطالبی را مطرح کردند و نمایندگان دغدغه‌های متعددی داشتند و مسائل متعددی در حوزه دستگاه قضا مطرح کردند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این جلسه نمایندگان نکاتی را درباره اطاله دادرسی در دادگاه‌ها، ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی و ضرورت ارتباط و تعامل نمایندگان با مسئولان دستگاه قضا مطرح کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین از طرف مسئولان قوه قضائیه هم دادستان کل کشور، وزیر دادگستری و رئیس مرکز کمیسیون‌های شوراهای حل اختلاف صحبت کردند و علاوه بر توضیحاتی که درباره دغدغه نمایندگان مطرح کردند، خواستار تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی شدند و مسائلی را هم درباره مشکلات بودجه‌ای قوه قضائیه مطرح کردند.

موسوی ادامه داد: درباره مقوله مبارزه با فساد اقتصادی هم نکاتی مطرح شد و مسئولان قوه قضائیه تاکید کردند که ضمن رعایت قوانین، مبارزه با مفاسد اقتصادی را به طور جدی دنبال می‌کنند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: درباره اغتشاشات اخیر و نحوه ورود قوه قضائیه به این مساله هم مباحثی مطرح شد و نمایندگان نکاتی مطرح کردند و در مجموع دغدغه نمایندگان آن بود که اولاً بین کسانی که جرم انجام داده اند با کسانی که جرم انجام نداده اند تفکیک قائل شود و پرونده مجرمان و به ویژه کسانی که در اتفاقات اخیر به اموال عمومی خسارت زدند به سرعت رسیدگی شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در ادامه جلسه رؤسای قوه قضائیه و مقننه هم مطالبی را بیان کردند. حجت الاسلام محسنی اژه ای بر ضرورت تعامل بین قوا به ویژه تعامل مجلس و قوه قضائیه تأکید کرد. طبق مباحث مطروحه در این جلسه، سطح روابط و تعامل بین مجلس و قوه قضائیه در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته بسیار بیشتر شده است و طرفین از این وضعیت رضایت نسبی دارند.

موسوی افزود: رئیس قوه قضائیه در مباحث خود گفت برخی از قوانین در مجلس باید اصلاح شود. چرا که ممکن است مصالح زمان در تصویب آن قوانین لحاظ نشده باشد که باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد و با تعامل بین مجلس و قوه قضائیه این مسئله محقق می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه تأکید کرد قوه قضائیه به صورت جدی به همه ابعاد حوادث اخیر ورود پیدا کره است و اشراف دارد. تأکید وی بر این بود که قوه قضائیه در بررسی‌های خود قانون را مدنظر قرار می‌دهد و عدالت، انصاف و قانون مورد توجه قرار می‌گیرد.

موسوی ادامه داد: طبق مباحث مطروحه در این جلسه، تأکید شد دستگاه قضا بین کسانی که در معرض اتهام هستند با کسانی که مجرم هستند یا دستگیر شدند، تفکیک قائل است و باید بررسی‌های دقیق خود را انجام دهد تا خدای نکرده با فردی که بی گناه است، برخورد نشود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه غیرعلنی شرایط موجود کشور، تحرکات و برنامه‌های دشمن طی ماه‌های اخیر را تبیین کرد و گفت که آنان به دنبال هدف گذاری در نقاطی از کشور ما بودند تا نظام را تضعیف کنند.

وی افزود: تأکید رئیس مجلس شورای اسلامی آن بود که برای خنثی سازی تحرکات دشمن، ارتقای کارآمدی نظام اهمیت دارد که در این صورت دشمن نمی‌تواند اهداف خود را پیاده کند.

موسوی بیان کرد: قالیباف مباحثی را هم درباره مسائل فیمابین مجلس و قوه قضائیه مطرح و اعلام آمادگی کرد که هرجا قوه قضائیه اعلام کند که باید قانونی در مجلس تصویب شود و یا لایحه کارشناسی و یا پیشنهادی در قالب طرح داشته باشند، مجلس آماده همکاری است. در مورد موضوع مقابله با فساد و مردم سازی مقابله با فساد در این جلسه مباحثی مطرح شد که طرحی نیز در مجلس در این زمینه وجود دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها