کد خبر: 667696
تاریخ انتشار :

واکنش مسکو به ادعای انگلیس درباره ارسال تجهیزات نظامی به روسیه از سوی ایران

سفارت روسیه در لندن در بیانیه‌ای ادعای جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر ارسال تجهیزات نظامی به روسیه از سوی ایران را غیر قابل قوبل خواند و این موضع لندن را تبعیت از سیاست های آمریکا خواند.

واکنش مسکو به ادعای انگلیس درباره ارسال تجهیزات نظامی به روسیه از سوی ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در بیانیه سفارت روسیه در لندن آمده است که مسکو اظهارت کلورلی را قاطعانه رد می کند و آن را در راستای پیروی از ایالات متحده می داند.

این بیانیه می گوید: طرف انگلیسی به خوبی می‌داند که کنایه‌ها درباره تدارکات نظامی ایران به روسیه که کلورلی آن را شرم آور می خواند، کاملاً دور از ذهن است.

سفارت مسکو گفت که روسیه، برخلاف مخالفان غربی ما، همواره متعهد به تبعیت از قوانین ملی و قوانین بین‌المللی در همکاری با کشورهای ثالث است. اگر در مورد معاملات شرم آور صحبت می کنیم، کلورلی باید قبل از هر چیز کمک های عظیم نظامی-فنی، مالی و تبلیغاتی به رژیم کی یف را که توسط انگلیس و متحدان غربی اش ارائه می شود، به یاد بیاورد

سفارت تاکید کرد که پمپاژ اوکراین با سلاح های غربی "برخلاف هنجارهای اساسی" تنها به طولانی شدن خصومت ها و افزایش تعداد تلفات غیرنظامی کمک می کند و نیروهای مسلح اوکراین از تجهیزات نظامی دریافتی استفاده می کنند. تروریست ها اهداف غیرنظامی در خاک روسیه را مورد حمله قرار می دهد.

در این بیانیه آمده است : لندن به خوبی از همه این ها آگاه است. با این حال، این حقایق در جریان اصلی رسانه های محلی نفوذ نمی کند و مقامات بریتانیایی با شرمندگی در مورد آنها سکوت می کنند.

سفارت روسیه اعلام کرد که یک سوال طبیعی مطرح می شود: آیا چنین سیاست دو گانه ای در مسیر اوکراین تنها نمونه ای از معامله "شرم آور" نیست که جیمز کلورلی با نگرانی درباره آن بحث می کند؟

این بیانیه می گوید، منظور ما این است که تمام حقایق دخالت لندن و سایر پایتخت های غربی در تشویق مالی و تسلیح رژیم کی یف و همچنین در برنامه ریزی اقدامات نظامی علیه تأسیسات و پرسنل نظامی روسیه را با دقت ثبت می کنیم. البته چنین اعمال مجرمانه ای برای همه دست اندرکاران عواقب قانونی خاصی در پی خواهد داشت.

سفارت روسیه با استناد به این که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تامین هرگونه کالا، تجهیزات، فناوری و اجزای مرتبط با موشک را ممنوع می‌کند، اعلام کرد : منطقی است که رهبران بریتانیا به اقدامات ناقض واقعی این قطعنامه و ایالات متحده که خروج یکجانبه‌اش از توافق هسته‌ای به چالش جهانی تبدیل شده است، توجه کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید