کد خبر: 668901
تاریخ انتشار :

در انتظار واکنش بورس به سخنان فرزین/ دلار نیما تثبیت می‌شود!

پس از صعود ۷۰ هزار واحدی شاخص کل در روز چهارشنبه، برای امروز چیزی جز رشد بازار را نمی‌توان متصور بود، اما باید دید تغییر رئیس بانک مرکزی و تصمیمات جدید در حوزه پولی و بانکی، آیا در رشد بورس خللی ایجاد می‌کند یا نه.

در انتظار واکنش بورس به سخنان فرزین/ دلار نیما تثبیت می‌شود!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

چهارشنبه هفته گذشته یکی از بزرگ‌ترین رشد‌های تاریخ بورس تهران ثبت شد. رشد ۷۰ هزار واحدی که معادل ۴.۵ درصد است، تا پیش از این و در تاریخ بورس تهران به ندرت رخ داده بود. از نظر تغییرات عدد شاخص که رشد ۷۰ هزار واحدی ثبت شد، این رشد را می‌توان جزو ۳ رشد بزرگ تاریخ بورس تهران دانست.

اما از نظر درصد، رشد ۴.۵ درصدی روز چهارشنبه را می‌توان جزو ۱۰ رشد بزرگ تاریخ بورس تهران دانست. ناگفته نماند که یکی از دلایل رشد ۴.۵ درصدی شاخص در روز چهارشنبه، تغییر دامنه نوسان برخی نماد‌ها به مثبت و منفی ۷ درصد بوده که این افزایش دامنه نوسان، طبیعتا رشد شاخص را هم دستخوش تغییر کرده است.

اما یک روز معاملاتی پس از این رشد ۷۰ هزار واحدی، باید از بازار بورس چه انتظاری داشت؟ در حالت عادی، فقط می‌توان انتظار ادامه رشد را از بازار داشت چراکه ۵۸۰ نماد مثبت در مقابل ۸۰ نماد منفی در دقایق پایانی بازار روز چهارشنبه، چیزی جز انتظار رشد را باقی نمی‌گذارد.

دلار نیما تثبیت می‌شود!

اما حالا ماجرا متفاوت است. پنجشنبه هفته گذشته رئیس بانک مرکزی تغییر کرد و حالا محمدرضا فرزین به جای علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شده است. فرزین در اولین سخنان پس از انتصاب به عنوان رئیس بانک مرکزی، گفته که نرخ دلار در بازار نیما را روی ۲۸۵۰۰ تومان تثبیت می‌کند.

دلار نیما همان دلاری است که شرکت‌های بورسی، ارز حاصل از صادرات خود را در این بازار به فروش می‌رسانند. حالا باید دید برداشت بورسی‌ها از سخنان رئیس جدید بانک مرکزی چیست و چه واکنشی به آن نشان می‌دهند چراکه هر تغییری در نرخ دلار نیما، مستقیما بر سود شرکت‌های بورسی اثرگذار است.

عرضه‌ها افزایش می‌یابد؟

اصولا سرمایه گذاران با سخنان دستوری رابطه خوبی ندارند و از آنجا که شاخص کل هم به محدوده مقاومتی رسیده، بعید نیست به همین بهانه بازار با افزایش عرضه‌ها مواجه شود.

البته نباید فراموش کرد که در روز چهارشنبه سنگین‌ترین تزریق پول حقیقی‌ها به بورس در سال ۱۴۰۱ ثبت شد و شاخص قدرت خریداران حقیقی هم به عدد ۱.۶۱ رسیده است. ضمن اینکه ارزش معاملات خرد هم به بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده که همه این موارد، مثبت و امیدوارکننده هستند.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها