کد خبر: 669412
تاریخ انتشار :

جدال دولت و مجلس بر سر دلار نیما/ پیامد‌های عدم تصویب افزایش نرخ بهره

در شرایطی که مجلس تثبیت نرخ ارز را مغایر قانون می‌داند معاون اول ریاست جمهوری از سیاست تثبیت نرخ ارز حمایت کرده است حال باید دید که با توجه به مخالفت دولت با ارز ترجیحی و تلاش‌های که در ابتدای سال جاری برای آن انجام داد رییس کل بانک مرکزی و معاون اول دولت از اجرای این سیاست صرف نظر می‌کنند یا نرخ تثبیتی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تومانی به محل تقابل دولت و مجلس تبدیل خواهد شد.

جدال دولت و مجلس بر سر دلار نیما/ پیامد‌های عدم تصویب افزایش نرخ بهره
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در حالی که دولت اعلام کرده نرخ دلار نیما ثابت نگه داشته می‌شود مجلس می‌گویند این اقدام غیر قانونی است.

روز گذشته محمدرضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که تصمیم ثابت نگه داشتن نرخ ارز توسط رییس بانک مرکزی غیر قانونی است.

او گفت ما با سیاست ثبات در نرخ ارز موافق هستیم و از آن حمایت می‌کنیم، اما سیاست ثبات با تعیین نرخ ثابت مغایر است. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که که نرخ ثابت ارز، تقاضا را تحریک و عرضه را سرکوب می‌کند و آمار‌ها درباره ثبت سفارش‌ها در هفته‌های اخیر گواه این ماجرا است.

در هفته گذشته محمد مخبر هم گفته بود که تصمیم گرفتیم تا دو سال نرخ ارز کالا‌های اساسی را ثابت نگه داریم تا دچار تنش جدی در قیمت‌ها نشویم.

تقابل بر سر ارز ۲۸ و ۵۰۰ هزار تومانی؟

در چنین شرایطی که مجلس تثبیت نرخ ارز را مغایر قانون می‌داند معاون اول ریاست جمهوری از سیاست تثبیت نرخ ارز حمایت کرده است حال باید دید که با توجه به مخالفت دولت با ارز ترجیحی و تلاش‌های که در ابتدای سال جاری برای آن انجام داد رییس کل بانک مرکزی و معاون اول دولت از اجرای این سیاست صرف نظر می‌کنند یا نرخ تثبیتی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تومانی به محل تقابل دولت و مجلس تبدیل خواهد شد.

البته سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد شب قبل در شبکه خبر اعلام کرد که دولت در سامانه نیما به دنبال ثبات نرخ ارز خواهد بود، ولی نرخی را تثبیت نخواهد کرد و قیمت‌ها می‌تواند نوسان داشته باشد. ادعای مبهمی که اگرچه احتمال تثبیت نرخ ارز نیما در محدوده ۲۸ هزار و ۵۰۰ را کم رنگ کرد و نشانه عبور از سیاست تثبیت نرخ بود، ولی به ابهامات تصمیمات ارزی دولت افزود.

روز قبل شایعه شد افزایش سود بانکی منتفی شده، مهم‌ترین ابزار بانک مرکزی برای مقابله با تورم و کنترل نرخ ارز، نرخ بهره بانکی است در صورت منتفی شدن این موضوع در عمل رییس بانک مرکزی در مواجهه با تورم خلع سلاح شده است.

پیامد‌های عدم تصویب افزایش نرخ بهره

عدم تصویب افزایش نرخ بهره در شرایطی که دولت هم بودجه انبساطی برای یکسال آینده تصویب کرده و ممکن است طبق روال همیشگی دولت‌ها در ایران برای تامین منابع متوسل به بانک‌ها شود، چگونگی کنترل تورم و ثبات نرخ ارز توسط رییس بانک مرکزی را به یک معما تبدیل کرده است. گرچه برخی می‌گویند افزایش نرخ سود مصوبه شورای پول و اعتبار را دارد و در اجرای آن در اختیار رئیس کل است.

فارغ از اقدامات بانک مرکزی بمباران اخبار منفی سیاسی در برهه کنونی مهم‌ترین اهرم حرکت‌های صعودی دلار در سال‌های اخیر در ایران بوده است که در صورتی که روند اخبار سیاسی دچار تغییر شود بازار ارز می‌تواند وارد فاز اصلاح قیمت جدی شود.

تحلیل تکنیکالی سکه امامی

در شرایطی که اونس جهانی طلا در تعطیلات پایان هفته متوقف بود سکه امامی روز قبل رشد کرد. بررسی تکنیکالی سکه امامی نشان می‌دهد که خط روند صعودی آر اس آی به پایین شکسته شده است و حرکت رو به بالای سکه امامی در روز قبل می‌تواند پولبک آر اس آی به خط روند صعودی شکسته شده تلقی شود.

رسم سطوح فیبوناچی هم روی نمودار قیمتی سکه امامی مشخص می‌کند که سکه امامی در جدال با سطح حمایتی ۲۳ درصدی به بالا برگشته است، ولی لزوما بازگشت رو به بالای سکه امامی تا زمانی که نمودار آر اس آی در بالای خط روند صعودی تثبیت نشده و سکه امامی هم نتواند بالای مقاومت قیمتی خود تثبیت شود یک پولبک محسوب می‌شود.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها