کد خبر: 669922
تاریخ انتشار :

استفاده روسیه از موشک‌های ضدناو علیه مناطق مسکونی+ عکس

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین در فیسبوک نوشت که پدافند هوایی اوکراین قادر به سرنگونی موشک‌های خا-۲۲ نیست. روسیه از این نوع موشک در حمله اخیر به شهر «دنیپرو» در اوکراین استفاده کرد.

استفاده روسیه از موشک‌های ضدناو علیه مناطق مسکونی+ عکس
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فرماندهی نیروی هوایی اوکراین در فیسبوک نوشت که پدافند هوایی اوکراین قادر به سرنگونی موشک‌های خا-۲۲ نیست. روسیه از این نوع موشک در حمله اخیر به شهر «دنیپرو» در اوکراین استفاده کرد

اما این موشک چه ویژگی خاصی دارد؟

موشک خا-۲۲، یک موشک ضد کشتی بزرگ و دوربرد است که توسط  اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. این موشک برای استفاده علیه ناوهای هواپیمابر یا سایر اهداف زمینی به کار می‌رود. 

این موشک از سوخت مایع استفاده می‌کند و با سرعتی حدود  ۴ ماخ (۵ هزار کیلومتر بر ساعت) بر روی هدف فرود می‌آید. 

اولین استفاده رزمی از این موشک در جریان تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022 گزارش شد. در 11 مه 2022، ویدئویی در اینترنت منتشر شد که نشان می داد یک بمب افکن استراتژیک  نیروی هوایی روسیه یک جفت موشک Kh-22 یا Kh-32 را به سمت اهدافی در اوکراین پرتاب می کند.

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که روسیه احتمالا از موشک های ضد کشتی مانند Kh-22 علیه اهداف زمینی استفاده می کند. چنین موشک‌هایی «بسیار نادرست هستند و بنابراین می‌توانند خسارات جانبی و تلفات شدیدی ایجاد کنند»

در 14 ژانویه 2023، یک Kh-22 به یک ساختمان آپارتمان 9 طبقه در دنیپرو برخورد کرد و بخش اعظم ساختمان را ویران کرد و آتش سوزی بزرگی را آغاز کرد. در این حمله حداقل 21 غیرنظامی کشته و 71 نفر زخمی شدند.

799px-Raduga_Kh-22__side_view

800px-X-22_under_Tu-22M3

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها