کد خبر: 670061
تاریخ انتشار :

بن فرحان:در تلاشیم راهی برای گفت‌وگو با ایران پیدا کنیم

وزیر خارجه عربستان گفت که در ریاض در تلاش است راهی برای گفت‌وگو با ایران پیدا کند؛ چراکه گفت‌وگو بهترین راه برای کاهش اختلافات است.

بن فرحان:در تلاشیم راهی برای گفت‌وگو با ایران پیدا کنیم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان امروز سه شنبه در سخنانی در جلسه گفت‌وگو در حاشیه نشست مجمع داووس 2023 تحت عنوان «آینده روشن در میان چالش‌های ژئوپولوتیک» تصریح کرد: « با ایران تماس داشته‌ایم و در تلاش هستیم تا راهی برای گفت‌وگو با ایران پیدا کنیم؛ چراکه گفت‌وگو بهترین راه برای کاهش اختلافات است».

وی در ادامه تأکید کرد که « سعی می‌کنیم تا راهی برای گفت‌وگو با همگان پیدا کنیم و بر توسعه روابط به دور از اختلافات تمرکز کنیم».

بن فرحان در رابطه با روابط عربستان و آمریکا گفت: «ما با آمریکا شراکت راهبردی داریم، هرچند گاهی در برخی مسائل اختلاف نظر داریم».

وی تأکید کرد که «ما شراکت قوی با ایالات متحده داریم، اما این بدان معنا نیست که همیشه موافق (خواسته‌های آمریکا) هستیم».

وزیر امور خارجه عربستان در رابطه با بحران انرژی در جهان نیز گفت: «امنیت انرژی برای جهان حیاتی است و در مورد آینده آن، چالش‌هایی وجود دارد».

وزیر امور خارجه عربستان امروز همچنین در حاشیه نشست مجمع داووس سوئیس در سال 2023 با «فواد حسین» همتای عراقی خود دیدار و با او در خصوص وضعیت منطقه خلیج فارس و غرب آسیا گفت‌وگو کرد.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق پیشتر در جریان شرکت در اجلاس امنیتی منامه درباره تحولات مربوط به میانجیگری بغداد بین ایران و عربستان گفته بود که تلاش های عراق برای سرپرستی گفت وگو بین ایران و عربستان ادامه دارد و دو کشور تمایل به ادامه گفت وگو دارند.

در همین رابطه، احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق اوایل آذرماه اعلام کرد که مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با میانجیگری بغداد ادامه دارد و وارد مسیر دیپلماتیک شده است.

پیشتر نیز عبداللطیف رشید رئیس جمهوری عراق گفته بود که عراق به میانجیگری بین عربستان و ایران ادامه می دهد و نشست ها ادامه دارد اما نتایج برعهده آنها است.

عراق تاکنون میزبان پنج دور از مذاکرات بین ایران و عربستان بوده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شامگاه جمعه در یک نشست خبری در جریان سفرش به لبنان  گفت که «تاکنون پنج دور مذاکره دوجانبه با عربستان در بغداد داشتیم و بر تداوم مذاکرات اتفاق نظر داریم».

امیرعبداللهیان اظهار امیدواری کرد که در نخستین اقدام، سرکنسولگری های 2 کشور در شهرهای جده و مشهد بازگشایی شود تا به کسانی که علاقمند سفرهای زیارتی به مکه مکرمه، مدینة منوره و مشهد مقدس هستند، خدمات ارائه کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها