کد خبر: 670287
تاریخ انتشار :

دفاع رئیسی از بودجه ۱۴۰۲؛ از وعده کاهش قیمت طلا تا جبران کمبود خودرو

ایسنا/ رئیس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از لایحه بودجه۱۴۰۲ با بیان اینکه وضعیت قیمت طلا و ارز کاهشی خواهد شد، درباره خودرو نیز گفت: تولید خودرو مد نظر است و کمبودها با واردات جبران می‌شود، البته اساس کار توجه به تولید خودرو با کیفیت است.

دفاع رئیسی از بودجه ۱۴۰۲؛ از وعده کاهش قیمت طلا تا جبران کمبود خودرو
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

تقدیر رئیس‌جمهور از سپاه

* تلاش دشمنان علیه سپاه مذبوحانه و محکوم به شکست است.

* با وجود همه دشمنی ها و توطئه ها و با هوشیاری مردم، دشمن ناکام مانده است.

* هیچ ارتشی و هیچ نیروی مسلحی به میزانی که سپاه با تروریست مقابله کرد و شر تروریست ها را از سر منطقه کم کرد، تلاش نکرده است.

* بارها مقامات کشورهای منطقه گفته اند که اگر سپاه، سپاه قدس و حاج قاسم نبود شرایط در کشور ما و منطقه شرایط دیگری بود.

وعده دولت برای ایجاد ۱ میلیون شغل محقق شده است

* مستندات بیانگر تحقق یک میلیون شغل است قریب به یک میلیون اشتغال در کشور ایجاد شده است.

* افزایش ۱۹ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی افزایش واردات کالاهای سرمایه ای.

* نسبت به حوزه کشاورزی رشد ۱۷ درصدی غلات را داشتیم.

* بهبود وضعیت تجاری در این رابطه ۳.۷ میلیون تنی بخش کشاورزی و رسیدن صادرات از حدود ۱۶ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن را داشتیم.

* افزایش ۷۱ درصدی شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی نیز از دیگر دستاوردهای دولت بوده است.

توجه به بهبود معیشت مردم، حمایت از بازار سرمایه و افزایش درآمدهای مالیاتی و بهبود درمان در بودجه ۱۴۰۲ 

* در بودجه ۱۴۰۲ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار می‌گیرد.

* احکام دائمی به صورت جداگانه ارائه شده است.

* در بودجه ۱۴۰۲ بهبود معیشت مردم، حمایت از بازار سرمایه و افزایش درآمدهای مالیاتی و بهبود درمان مورد توجه قرار گرفته است.

* صندوق‌های عدالت و پیشرفت در تمام استان‌ها فعال می‌شود.

موارد مورد اهمیت بودجه

* حمایت از بازار سرمایه و بهبود معیشت مردم از موارد مهم در بودجه سال آینده است.

* شفافیت و درج تمام منابع و مصارف در سقف بودجه مورد تاکید قرار گرفته است.

* عدالت در پرداخت‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز از موارد مورد اهمیت دیگر است.

حقوق و دستمزد؛  علت افزایش هزینه ها 

* تمام تلاش های ما این است که مغایرتی بین درآمدها و هزینه هایمان نباشد.

* سعی کردیم تکالیف بانک ها را در این بودجه به حداقل برسانیم.

* علت افزایش هزینه ها به دلیل حقوق و دستمزد است.

دولت برای 4 حوزه «مسکن، معیشت، خودرو و سلامت» برنامه‌ کوتاه مدت دارد/ وضعیت ارز، طلا و گرانی‌ها در کشور حتما کاهشی خواهد شد

* دولت برای 4 حوزه «مسکن، معیشت، خودرو و سلامت» برنامه‌ کوتاه مدت دارد که حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد بود.

* راهبرد دشمن ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم و جوانان است.

* آینده را بسیار روشن می بینیم.

* همه شاخص ها نشان دهنده رشد در کشور است و دشمن نمی خواهد این رشد را ببیند.

* دشمن تمام توان خود را ایجاد کرده دل مردم را خالی کند.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:

سید ابراهیم رییسی صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از لایحه بودجه۱۴۰۲، با بیان اینکه باید شکرگزار خداوند باشیم که با وجود همه دشمنی‌ها، صبر و بردباری مردم موجب شد که دشمن ناکام شود، اظهار کرد: دشمن سعی می‌کند بخش قابل توجهی از حاکمیت ما را مورد سرزنش قرار دهد، به خاطر کارهای انقلابی. در حالیکه هیچ نیروی مسلحی به میزانی که سپاه با تروریسم مقابله کرد ، تلاش نکرده است. اگر سپاه قدس و شهید سلیمانی نبود، شرایط منطقه ما به گونه دیگری بود. کسانی که می خواهند سپاه را مورد سرزنش قرار دهند، تلاش مذبوحانه‌ای کرده و اقدام آنها محکوم به شکست است.

وی افزود: تمام تلاش دولت این بوده که سال جاری را با رسد اقتصادی دنبال کند، چون ما قبل از آغاز این دولت، چهار دهم رشد داشتیم، اما الان شاهد قریب به چهار درصد رشد اقتصادی هستیم. رشد سرمایه گذاری، کاهشی شدن تورم و رشد تولید را داریم و این ها نشانه‌های خوبی است. پنج درصد رشد تولید داشتیم. رشد تولید و اشتغال را هم داشته‌ایم. با وجود همه تحریم ها شاهد افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی هستیم و به منابع ارزی خود دسترسی داشته‌ایم. سعی کردیم استقراض نشود.

رییسی خاطر نشان کرد: با وجود افزایش پرداخت یارانه، سعی کردیم استقراض نکنیم و این موفقیتی برای دولت است.تلاش بسیاری شد تا زیرساخت‌ها برای کالابرگ الکترونیکی فراهم شود که این کار انجام شد و در برخی استان ها به اجرا رسید. تلاش برای تحقق درآمدهای نفتی و مالیاتی انجام شد. نسبت به مقابله با فرار مالیاتی تلاش شد. تعرفه گذاری خدمات پرستاری و رتبه بندی معلمان انجام شد. در حوزه صنعت، ارزش افزوده آن در شش ماه اول سال پنج درصد است که از ،سال۹۶ بی سابقه است. ارزش افزوده معدن الان مثبت شده است. تولید لوازم خانگی، خودرو و پتروشیمی رشد داشته است. رتبه هفتم تولید فولاد را بدست آورده‌ایم. در زمینه تولید گام های خوبی برداشته می‌شود. ۱۷ درصد ارزش تجارت کشور و ۱۹ درصد ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی رشد داشته است.

رییس جمهور در ادامه درباره وعده دولت برای ایجاد ۱ میلیون شغل ، گفت: این وعده محقق شده است که این را کافی نمی‌دانیم و باید تلاش بیشتری شود. در زمینه کشاورزی رشد ۱۷ درصدی تولید غلات را داشته‌ایم. ۶۰ درصد خرید تضمینی گندم افزایش داده شده است. در زمینه تولید دانش بنیان ، فقط در زمینه کشاورزی ۷۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان بیشتر شده است.

وی ادامه داد: تلاش شده است در بودجه۱۴۰۲ سیاست های برنامه هفتم، سند آمایش سرزمینی و سند تحول دولت مورد توجه قرار گیرد. سعی شده از درج احکام غیر مرتبط با بودجه جلوگیری شود و احکام دایمی جدا شود. شفافیت و درج تمام منابع و مصارف گنجانده شود. بهبود معیشت مردم، تعادل در پرداخت ها، کاهش تورم، صرفه جویی، حمایت از بازار سرمایه، افزایش درآمد مالیاتی ، توجه به بهداشت و درمان، توجه به رشد اقتصادی و اشتغال و فعال شدن صندوق های عدالت و پیشرفت در همه استان ها مدنظر بوده است.

رییسی افزود: تامین یارانه نقدی و کالابرگ معادل ۳۶۰ همت دیده شده است. تامین یارانه نان پیش بینی شده است. تولید خودرو مد نظر است و کمبودها با واردات جبران می شود.البته اساس کار توجه به تولید خودرو با کیفیت است.

وی ادامه داد: ۳۱ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است.هزار میلیارد تومان برای هر استان در نظر گرفته شده است. درآمد مازاد استان در این صندوق اشتغال استان قرار می‌گیرد. کاهش هفت درصدی مالیات شرکت های دولتی در نظر گرفته شده است.رشد ۴۳ درصدی بخش سلامت در نظر گرفته شده است. تامین زمین برای ساخت مسکن و پیش بینی تخفیف های مالیاتی برای پروژه نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است.

رییس جمهور گفت: تلاش کردیم مغایرتی بین درآمد و هزینه نباشد تا کسری بودجه ایجاد نشود. ریسک منابع به حداقل برسد. تکالیف بانک‌ها را به حداقل رساندیم. از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کنیم و مودیان جدید در نظر گرفته ایم. افزایش هزینه‌ها به خاطر افزایش حقوق و دستمزد و همچنین افزایش یارانه ها است.

رییسی افزود: دولت در زمینه مسکن، معیشت، خودرو و سلامت برنامه کوتاه مدت دارد که حتما وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد. دشمن دنبال ایجاد ناامیدی است، اما تلاش دولت باید برای ایجاد امید برای مردم باشد. پیام دولت و مجلس باید پیام امیدبخشی به مردم باشد. دشمن دنبال ایجاد تردید و یاس در دل مردم است و تمام تصمیمات ما باید ایجاد امید باشد. دولت در این چهار زمینه، برنامه بلند مدت هم دارد.

رییسی با بیان اینکه وضعیت قیمت طلا و ارز کاهشی خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به منابع و ظرفیت های کشور و همکاری دولت و مجلس، در اجرای منویات رهبری و خواسته مردم، آینده را روشن می‌بینم. همه آمارها بیانگر رشد تولید و سرمایه گذاری و اشتغال است. ما این رشد را ارتقاء خواهیم بخشید و دشمن را شکست خواهیم داد.

وی افزود: رشد متوسط۲۰ درصد حقوق شاغلین و بازنشستگان، معافیت مالیاتی حقوق تا۷ میلیون تومان ،در نظر گرفتن۷ میلیون تومان حقوق، کاهش تعرفه نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از۴ به ۲ درصد، افزایش اعتبارات تملک های دارایی سرمایه‌ای به میزان ۲۶ درصد، پیش بینی تامین سرمایه از محل تهاتر نفت برای تولید ، پیش بینی ۵۴۰ همت برای سرمایه گذاری در شرکت های تولیدی، اختصاص ۱۵ همت سهام دولت به صندوق تثبیت سرمایه، اختصاص ۱۰ درصد از منابع هدفمندی یارانه برای تامین دارو، تامین منابع برای ساخت مسکن از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه است. امسال ما ۴۰ درصد از صندوق توسعه ملی را در بودجه نیاوردیم.

رییسی در پایان گفت: این بودجه به همه فعالان اقتصادی باید پیام امیدبخش باشد تا فعالیت اقتصادی در کشور بیشتر شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها