کد خبر: 670635
تاریخ انتشار :

حمله پمپئو به نتانیاهو

پیش بینی رفتار انتخاباتی وزیر خارجه ترامپ!

پیش بینی رفتار انتخاباتی وزیر خارجه ترامپ!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مایک پمپئو وزیر امور خارجه سابق آمریکا، قصد خود جهت حضور در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 را به برخی نزدیکان خود اعلام کرده است. با این حال، تاکتیکها و رفتارهای سیاسی پمپئونشان می دهد که وی در این مسیر، در هماهنگی مطلق با دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا حرکت می کند. حتی ادبیاتی که پمپئو در قبال سیاستمداران دیگر به کار می برد، شباهت زیادی با ادبیات ترامپ دارد.فراموش نکنیم که پس از طرح موضوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2020، پمپئو از جمله وزرایی بود که در مواضع گوناگون خود، از این ادعا حمایت کرد و هیچگاه تا کنون نتایج انتخاباتی که منتج به پیروزی بایدن شد را به رسمیت نشناخته است! در چنین شرایطی پمپئو قطعا بازی انتخاباتی خود را بر اساس ذائقه ترامپ و در هماهنگی با وی تنظیم خواهد کرد. برخی تحلیلگران نیز می گویند در صورت عدم حضور ترامپ در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری( به واسطه حکم قضایی در دیوان عالی آمریکا)، ممکن است وی از نامزدی پمپئو در انتخابات ریاست جمهوری 2024 حمایت کند.

این روزها، عتاب پمپئو به نتانیاهو نخست وزیررژیم اشغالگر قدس، تبدیل به یک سوژه خبری در آمریکا شده است. وزیر امور خارجه سابق آمریکا در اظهاراتی تصریح کرده است  که ادعاهای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره اتحاد دفاعی تل‌آویو-واشنگتن دروغ است.طبق گزارش پایگاه خبری «عربی۲۱»، علی‌رغم تعصب جمهوری‌خواهان آمریکایی به راست‌گرایان صهیونیست، اما این حمایت مانع از آن نشد که وزیر امور خارجه سابق آمریکا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را متهم به افشای تعهدات آمریکا به اتحاد دفاعی قبل از انتخابات سرزمین‌های اشغالی در سال ۲۰۲۰ کند.پامپئو تأکید کرد: «نتانیاهو می‌دانست که این دروغ است، اما این داستان خوبی برای او بود». این تصریحات در حالی از سوی پمپئو مطرح شد که نتانیاهو اکنون بار دیگر به مسند قدرت در تل آویو بازگشته اما نسبت به بقای وی در مسند قدرت به واسطه اختلافات جاری در تل آویو تردید وجود دارد. 

وزیر سابق امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود «نیکی هیلی»، سفیر سابق واشنگتن در سازمان ملل متحد را متهم کرد که «حرف‌های خوبی درباره اسرائیل گفته است، اما بیش از این انجام نداده است».

نیمی هیلی نیز از اصلی ترین رقبای انتخاباتی پمپئو در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان محسوب می شود. نیکی هیلی امیدوار است رای زنان آمریکایی را به سود خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی جلب کند و حتی بدون حمایت ترامپ در رقابتهای انتخاباتی حضور پیدا کند! «دانیل ادلسون»، خبرنگار روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در نیویورک، با اشاره به این که «اتهام نتانیاهو به افشای اطلاعات دروغ درباره تعهد آمریکا به اتحاد دفاعی بین تل‌آویو و واشنگتن در زندگی‌نامه او آمده است»، تاکید کرد: «نتانیاهو می‌دانست که این یک دروغ است».

این خبرنگار صهیونیست درباره دلایل نشر اکاذیب توسط نتانیاهو گفت: «او ترجیح داد برای تبلیغاتش در انتخابات چنین دروغی بگوید؛ زیرا این یک داستان خوب برای او بود». ادلسون در ادامه فاش می‌کند که این موضوع در بیانیه رسمی منتشرشده توسط نتانیاهو پس از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای با نمایندگی از کشور پرتغال در دسامبر ۲۰۱۹ نیز آمده است.بر همین اساس، کتاب پامپئو با عنوان «جنگ برای آمریکائی که دوست دارم» حاوی مطالبی درباره افشای اطلاعات نادرست از سوی نتانیاهوست و در زمانی منتشر شده که او برای کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۲۰ آماده می‌شد و تلاش می‌کرد تا حمایت‌هایی از طرح خود برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری کسب کند.

کابینه راست‌گرای رژیم صهیونیستی هر هفته شاهد تظاهرات صدهاهزارنفری شهرک‌نشینان است و حتی نسبت به حفظ روابطش با کاخ سفید نیز نگران است. موسسه مطالعات امنیت رژیم صهیونیستی نیز در آخرین و جدیدترین گزارش خود درباره تیرگی روابط بین کابینه نتانیاهو و دولت آمریکا هشدار داده بود.با همه این اوصاف، آنچه امروز برای پمپئو اصالت دارد، تکرار مواضع سلبی ترامپ در قبال نتانیاهو است. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 و طرح ادعای تقلب در انتخابات توسط ترامپ، نتانیاهو حمایتی از این ادعا نکرد و همین مسئله، منجر به کدورت شدید ترامپ و پمپئو از نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس شد.با وجود گذشت دوسال از آن زمان، هنوز این نارضایتی به قوت خود باقیست و سخنان اخیر پمپئو نیزنشان می دهد که اصلاح روابط ترامپ -نتانیاهو حداقل در آینده ای نزدیک امکانپذیر نخواهد بود، گر آنکه معامله سیاسی خاصی بین آنها شکل گیرد! 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها