کد خبر: 671537
تاریخ انتشار :

برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟

فشار خون در اغلب موارد نشانه خاصی ندارد، اما در صورتی که درمان نشود، به عروق و اعضای حیاتی بدن آسیب می‌زند. به همین دلیل باید سعی کنید که فشار خون‌ خود را تحت کنترل داشته باشید.

برای کنترل فشار خون بالا چه کار کنیم؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فشار خون از آن بیماری‌هایی نیست که بتوانید یک بار آن را درمان کنید و بعد با خیال آسوده پی کار و زندگی‌تان بروید. این بیماری برای همیشه نیاز به مراقبت و توجه دارد. از طرفی مصرف دارو، تنها بخشی از درمان بیماری فشار خون است. اگر به این بیماری دچار هستید باید سبک و سیاق زندگی‌تان را هم تغییر دهید.

بر اساس اعلام گروه آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای آنکه فشار خون‌تان را برای همیشه تحت کنترل داشته باشید، به این توصیه‌ها عمل کنید:

تغذیه‌تان را اصلاح کنید

باید به یک برنامه غذایی هدف‌دار و مخصوص بیماران مبتلا به فشار خون رو بیاورید. بهترین رویکرد غذایی برای شما، مصرف میوه، سبزی، حبوبات و مواد غذایی سبوس دار و لبنیات کم چرب است. مصرف پتاسیم را هم باید بیشتر کنید. پتاسیم در برخی میوه‌ها و سبزی‌ها مثل موز، آلوخشک، انگور، هویج، بادمجان و ... وجود دارد. درمقابل، مصرف نمک (سدیم) را باید به حداقل برسانید. همین طور مصرف چربی، مخصوصا چربی اشباع شده را کم کنید. چربی اشباع در گوشت قرمز، شیرپرچرب، خامه و کره به فراوانی یافت می‌شود.

وزن‌تان را کم کنید​

اگر اضافه وزن دارید حتما باید وزن کم کنید. حتی کاهش وزن به میزان دو کیلوگرم هم اثر فوق‌العاده‌ای بر فشارخون‌تان خواهد داشت. ورزش هم یادتان نرود.

استرس و اضطراب را از خود دور کنید

بیش از اندازه کار نکنید. فکرهای منفی  و مزاحم را دور بریزید. سعی کنید روابط دوستانه خود را با دیگران گسترش بدهید و صبور و خوش بین باشید. خواب کافی را فراموش نکنید و تا جایی که می‌توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید و تمرین کنید که همیشه آرام و عمیق نفس بکشید.

فشار خون خود را در خانه اندازه بگیرید

این کار باید طبق یک روال ثابت انجام گیرد. اندازه‌گیری فشار خون در خانه، این فایده را دارد که فشار خون اندازه گیری شده به اندازۀ واقعی آن، بسیار نزدیک است و تحت استرس و خستگی افزایش نیافته است.

دور الکل و سیگار خط بکشید

مصرف الکل بر قلب اثر می‌گذارد و باعث افزایش فشارخون می‌شود. سیگار نیز به دیواره شریان‌ها صدمه شدیدی می‌زند و روند سفت شدن آن‌ها را تسریع می‌کند. قطع مصرف این دو، برای کنترل بهتر فشار خون ضروری است.

به طور مرتب نزد پزشک بروید

در درمان بیماری فشارخون، یک تیم درمانی دونفره وجود دارد که اعضای آن را، شما و پزشک‌تان تشکیل می‌دهید. پس تک روی نکنید و هرگز خودسرانه دارو نخورید یا دارویتان را قطع نکنید.

داروهایتان را درست مصرف کنید

دارو را طبق دستور و راس ساعت مقرر مصرف کنید. اگر عوارض دارو یا هزینه‌های تامین آن، آزار دهنده است، خودسرانه دارویتان را قطع نکنید. این کار حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها