کد خبر: 671869
تاریخ انتشار :

فایننشال تایمز: مقام ارشد پنتاگون وارد تایوان شد

روزنامه فایننشال تایمز آمریکا امروز جمعه به نقل از یک منبع گزارش داد، مایکل چیس، مقام ارشد پنتاگون در امور چین و معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در سفری چالش‌برانگیز وارد تایوان شده است.

فایننشال تایمز: مقام ارشد پنتاگون وارد تایوان شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، سفر این مقام نظامی ارشد آمریکا به تایوان می‌تواند تنش بین پکن و واشنگتن را تشدید کند.

این در حالی است که به گزارش رویترز، هنوز وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه تایوان و پنتاگون درباره این گزارش اظهارنظر نکرده‌اند.

اوایل امروز جمعه چیو کو-چنگ، وزیر دفاع تایوان در گزارشی که پیشتر فایننشال تایمز برای اعلام برنامه مایکل چیس برای سفر به تایوان منتشر کرده بود، گفت که درباره انجام شدن چنین سفری "خیلی مطمئن نیست".

چیو در مواجهه با این پرسش که آیا چیس به تایوان می‌آید یا نه گفت: "کسانی که با ما دوست هستند بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند."

او در حاشیه یک نشست پارلمانی به خبرنگاران گفت: "اما تا حالا اجرای این سفر خیلی قطعی نیست. من جزئیات را توضیح نمی‌دهم.  من تا زمانی که به من اطلاعیه رسمی داده نشود توضیحی نخواهم داد."

چیس با دست زدن به این سفر تبدیل به بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا خواهد شد که از سال ۲۰۱۹ به تایوان سفر کرده است.

چین و آمریکا در روزهای گذشته درگیر مناقشه بر سر سرنگونی یک بالون جاسوسی چینی توسط ارتش آمریکا در نزدیکی سواحل کارولینای جنوبی بوده‌اند. چین جاسوسی بودن این بالون را رد کرده و می‌گوید این یک بالون نظارت بر آب و هوا بوده است.

چین که تایوان را قلمروی خود می‌داند، بارها از مقامات خارجی را از سفر کردن به این جزیره بر حذر داشته است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی در پکن، بار دیگر تاکید کرد که دولت متبوعش قاطعانه با تعاملات رسمی و روابط نظامی بین ایالات متحده و تایوان مخالف است.

چین در اوت سال گذشته میلادی رزمایش‌های گسترده‌ای را در واکنش به سفر نانسی پلوسی رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در آن زمان به تایوان برگزار کرد تا خشم خود را از این سفر ابراز کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید