کد خبر: 672060
تاریخ انتشار :

زمان و مبلغ عیدی کارگران/ این کارگران مشمول عیدی و سنوات نمی‌شوند

علی رغم اینکه مطابق قانون، کارگران باید به تعداد روز‌هایی که کارکرده اند مستحق دریافت عیدی و سنوات باشند، ولی کارگرانی هستند که عید را بدون دریافت عیدی و سنوات و گاهی با معوقات حقوق سپری می‌کنند.

زمان و مبلغ عیدی کارگران/ این کارگران مشمول عیدی و سنوات نمی‌شوند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه جهان صنعت: ماه‌های پایانی سال که فرا می‌رسد، برای کارگران با استرس‌هایی همراه است. از یک سو میزان افزایش دستمزد سال آینده باعث نگرانی کارگران می‌شود و از سوی دیگر بخشی از کارگران نگران قرارداد‌های کاری خود هستند، که با پایان سال تمدید نمی‌شود.

طبق آمار‌هایی که از سوی نمایندگان کارگران گفته می‌شود بیش از ۹۶ درصد قرارداد‌های کار در حال حاضر موقت است. زمانی که صحبت از قرارداد موقت می‌شود، قرارداد‌های سفید امضا، کوتاه مدت، سه ماهه، یک ماهه و در بهترین حالت یک ساله را شامل می‌شود.

اما این روز‌ها مشکل مدت قرارداد در کنار حقوق‌های معوق در بخش زیادی از کارگاه‌ها به مشکل کارگران افزوده شده است. مشکلی که خیلی هم نمی‌توان گفت مستقیماً به کارفرما ربط دارد. واحد‌های تولیدی در حال حاضر تحت تأثیر شرایط اقتصادی حال و روز خوبی ندارند و مشکلات زنجیره وار آن‌ها به کارگران هم رسیده و در حال حاضر بخشی از کارگران با حقوق‌های معوق ۴ تا ۵ ماهه به پایان سال نزدیک می‌شوند.

این کارگران در بهترین حالت سال نو را به گونه‌ای آغاز می‌کنند که حقوق‌های معوق خود را دریافت کرده، اما به دلیل رکود و کمبود بودجه در واحد تولیدی خود عیدی و سنواتی دریافت نکرده اند.

اما کارگرانی که قرارداد مشخص و در چارچوب قانون کار ندارند معمولاًً از سنوات بی بهره می‌شوند چرا که کارفرمایان با هدف فرار از بیمه کردن نیروی کار، پرداخت نکردن سنوات و واریز کمتر عیدی قرارداد‌های کار را در چارچوب قانون کار منعقد نمی‌کنند.

علی رغم اینکه مطابق قانون، کارگران به سنوات و تعداد روز‌هایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و میزان عیدی و پاداش پایان سال بسته به مدت قرارداد و کارکرد آن‌ها متفاوت است، اما هستند کارگرانی که در واحد‌های مختلف به بهانه‌های مختلف از این حق قانونی محروم می‌شوند.

علاوه بر اینکه تعدادی از کارگران قرارداد‌های کاری شان تمدید نمی‌شود، کارگرانی هم هستند که مطابق قانون کار عیدی دریافت نمی‌کنند. یعنی حداقل عیدی که دریافت می‌کنند بسیار کمتر از مبلغ قانونی تعیین شده برای آن‌ها است. این مسئله از آنجا ناشی می‌شود، که اکثر کارگران شاغل در کارگاه‌های کوچک از مزایای قانونی بی بهره هستند و فقط پایه حقوق را دریافت می‌کنند و در بهترین حالت پایان سال کارفرما با پرداخت مبلغی بسیار پایین‌تر از مبلغ تعیین شده عیدی، از مسئولیت خود سر باز می‌زند و کارگر بیچاره از ترس بیکاری به سمت شکایت قانونی نمی‌روند و به دریافت همان مبلغ اندک راضی و خوشحال به استقبال عیدی می‌رود که باز هم مانند سال‌های قبل با عقب ماندگی درآمد و عدم همخوانی دخل و خرج آغاز خواهد شد.

زمان و مبلغ عیدی کارگران

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد زمان پرداخت عیدی کارگران گفت: معمولاً عیدی کارگران اسفند ماه پرداخت می‌شود، البته منعی ندارد که با حقوق بهمن نیز پرداخت شود، اما مهلت قانونی برای عیدی همان اسفند ماه است.

وی در مورد میزان عیدی کارگران در سال جاری گفت: میزان عیدی هر سال به نسبت حداقل دستمزد کارگران تعیین می‌شود یعنی دو برابر حقوق پایه به شرط این که از سه برابر حد اقل مزد تجاوز نکند.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران گفت:مطابق مصوبات شورای عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند. به این معنا که میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰روز دستمزد بیشتر باشد.

اگر عدد ۱.۳۹۳.۲۵۰ ریال که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱است را در ۶۰ضرب کنیم، حداقل عیدی سال ۱۴۰به دست خواهد آمد؛ بنابراین حداقل عیدی سال ۱۴۰۱طبق فرمول‌هایی که از قبل ارائه شده است، مبلغ ۸۳.۵۹۵.۰۰۰ ریال معادل ۸میلیون و ۳۵۹هزار و ۵۰۰تومان خواهد بود.

اگر عدد ۱.۳۹۳.۲۵۰تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱است را در معادله بالا قرار دهیم، به مبلغ سقف عیدی سال ۱۴۰۱ خواهیم رسید. بنابراین، حداکثر عیدی سال ۱۴۰۱طبق همین فرمول، مبلغ ۱۲۵.۳۹۲.۵۰۰ ریال است که معادل ۱۲میلیون و۵۳۹ هزار و ۲۵۰تومان خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها

نیازمندی ها