کد خبر: 672320
تاریخ انتشار :

بوریس جانسون: ارسال سلاح از سوی چین به روسیه اشتباهی تاریخی خواهد بود

بوریس جانسون با اعلام اینکه برای انتصاب به عنوان دبیرکل بعدی ائتلاف ناتو نامزد خواهد شد، گفت که از نظر او ارسال سلاح از سوی چین برای روسیه یک اشتباه تاریخی است.

بوریس جانسون: ارسال سلاح از سوی چین به روسیه اشتباهی تاریخی خواهد بود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از پایگاه اوکراینسکا پراودا، بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس در مصاحبه‌ای گفت: "ریاست ناتو ایده ای عالی است. می‌دانید این ایده بسیار خوبی است. من خطاب به دوستان عزیزم تاکید می کنم که چنین فکری را دارم و این کاندیدای دبیر کل ناتو را فراموش نکنید. فکر می‌کنم این بار موفق خواهم شد."

این صحبت جانسون در حالی مطرح شد که ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که از اول اکتبر ۲۰۱۴ در این سمت بوده، قرار است ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ از سمتش کنار برود.

همچنین جانسون که در زمان شروع جنگ اوکراین در یک سال قبل نخست وزیر کشورش بود در مصاحبه ای به اسکای نیوز گفت، جهان با "لحظه تعیین کننده‌ای در اوایل قرن بیست و یکم" روبرو شده است.

جانسون ادعا کرد، چین در صورت ارسال تسلیحات برای روسیه مرتکب یک "اشتباه تاریخی"‌ خواهد شد. وی همچنین از مقام‌های لندن خواست انگلیس را تبدیل به اولین کشوری کنند که به اوکراین جنگنده می دهد.

جانسون گفت، از مشاهده دیدار دیپلمات رده بالای چین در روز چهارشنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه "بسیار نگران" است. او درباره امکان حمایت تسلیحاتی چین از روسیه در جنگ با اوکراین گفت: فکر می‌کنم چنین کاری اشتباهی تاریخی از سوی چین خواهد بود.

او در ادامه گفت: اما این فوریت نشان داده می‌شود که ما به اوکراین ملزوماتش را برای موفق شدن در سال جاری میلادی و تبدیل سال ۲۰۲۳ به سال پیروزی آنها بدهیم.

جانسون در پاسخ به این سوال که آیا صنایع نظامی انگلیس با توجه به کم شدن ذخایر مهماتش باید در "حالت جنگی" قرار بگیرد، گفت: من مطمئنا فکر می‌کنم لازم است از  تجهیز بودنمان به آنچه نیاز داریم اطمینان حاصل کنیم.

او مدعی شد: "اگر به مواضع دفاعی خود بریتانیا و تضمین محافظت از کشورمان و محافظت از منطقه امنیتی یورو آتلانتیک چشم داشته باشید، پس بهترین چیزی که می‌توانید انجام دهید و اقتصادی ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از شکست پوتین در اوکراین و پیروزی اوکراینی‌ها اطمینان حاصل کنید. چیزی که من می‌گویم این است که ما باید به عرضه مهماتی که می‌توانیم ادامه دهیم. ما باید مهمات بیشتری تولید کنیم."

جانسون با ادعای اینکه اوکراینی ها از این سلاح ها تنها برای دفاع از کشورشان استفاده خواهند کرد، دولت لندن را تشویق به دادن جنگنده های تایفون ارتش انگلیس به اوکراین کرد.

او اظهار کرد: چیزی که اوکراینی ها می‌خواهند جنگنده اف-۱۶ است. ما جنگنده اف-۱۶ نداریم اما جنگنده تایفون داریم. استدلال من این است که انگلیس این یخ را شکسته و به آنها چند جنگنده تایفون بدهد. اگر مساله بر سر آموزش نیرو برای کار با این دستگاه ها است ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

جانسون درباره هشدار اخیر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درخصوص احتمال وقوع جنگ جهانی سوم در صورت شکست اوکراین گفت: "من فکر می‌کنم این ریسک واقعی است که اگر پوتین بتواند هر نوع موفقیتی از دل این جنگ کسب کند خواهد توانست نه فقط اوکراین بلکه همه بخشهای امپراطوری شوروی سابق را تهدید و مرعوب کند. سپس همه در سراسر جهان به این نتیجه خواهند رسید که تهاجم جواب می‌دهد و مرزها را می‌توان با زور تغییر داد."

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها