کد خبر: 672388
تاریخ انتشار :

دلار ۵۶ هزار تومان شد! + جزئیات تلخ

امروز قیمت دلار در بازار آزاد در افزایش بی سابقه از مرز ۵۵ هزارتومان نیز عبور و به کانال ۵۶ هزارتومانی نزدیک شده است. از ابتدای آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا در هفته گذشته، متقاضیان ارز دچار سردرگمی شده‌اند.

دلار ۵۶ هزار تومان شد! + جزئیات تلخ
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سایت اصلاحات نیوز نوشته است که "علی‌رغم ادعای قالیباف مبنی بر کنترل نرخ ارز، هر دلار آمریکا امروز در بازار آزاد با قیمت ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد."

با این حال برخی کانال‌های اعلام نرخ ارز و سکه نیز قیمت دلار را ۵۶ هزارتومان اعلام کرده اند.

1065544_655

سرگردانی متقاضیان واقعی ارز

سایت تجارت‌نیوز نیز نوشته است: قیمت دلار این روز‌ها به معما تبدیل شده است. بانک مرکزی فضای بازار را به شدت بسته و در عین حال عملکرد شفافی از روند معاملات و کشف قیمت در مرکز مبادله ارز و طلا ارائه نمی‌دهد. این وضعیت سرگردانی متقاضیان ارز را به دنبال داشته و در عین حال نتوانسته روند رو به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد را متوقف کند.

در حالی که قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا از همان روز نخست در سطح ۴۱ هزار تومانی باقی مانده، قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کانال عوض کرده که در حالا بالا رفتن از پله‌های کانال جدید است. نرخ حواله دلار هم ۳۶ هزار و ۳۱۲ تومان است. در حالی قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا در جا می‌زند که بانک مرکزی مدعی شده بود این مرکز، محلی برای رقابت و کشف قیمت است، اما نتیجه، امر دیگری را حکایت می‌کند. در این میان، اما بانک مرکزی تنها به ایجاد محدودیت برای صرافی‌ها پرداخته که موجب ایجاد هیجان بیشتر در میان خریداران و فروشندگان دلار در بازار آزاد شده است.

در همین حال اکنون انواع سهمیه‌های تخصیص ارز حذف شده و تنها ارز مسافرتی آن هم پشت گیت فرودگاه به متقاضیان پرداخت می‌شود.

قیمت دلار در بازار‌های همسایه

امروز در بازار‌های همسایه، قیمت دلار روندی صعودی داشته است. دلار هرات خود را به کانال ۵۵ هزار تومانی نزدیک کرده و در حال معامله روی قیمت ۵۴ هزار و ۷۰۰ تومان است. در بازار سلیمانیه هم قیمت دلار وارد کانال جدید شده و به سطح ۵۴ هزار تومانی رسیده است. دلار سلیمانیه در این کانال روی قیمت ۵۴ هزار و ۱۰۰ تومان معامله می‌شود.

قیمت ارز‌های خارجی

بررسی معاملات بازار ارز حاکی از رشد قیمت ارز‌های بااهمیتی نظیر درهم و یورو است. قیمت درهم که طی روز‌های اخیر روند صعودی پرشتابی را طی کرده امروز به خود را به کانال ۱۵ هزار تومانی نزدیک کرده و با قیمت ۱۴ هزار و ۹۴۵ هزار تومان معامله می‌شود. در همین حال قیمت یورو هم که طی روز‌های اخیر به سرعت بالا رفته حالا به سطح ۵۸ هزار تومانی رسیده و با قیمت ۵۸ هزار و ۱۰۵ تومان معامله می‌شود.

هنوز مشخص نیست بانک مرکزی از سرکوب قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا چه هدفی را دنبال می‌کند؛ به ویژه اینکه این عملکرد طی هفته اخیر در تعدیل قیمت دلار در بازار آزاد نتیجه‌بخش نبوده است.

در همین حال اطلاع‌رسانی درباره نحوه عملکرد این مرکز خالی از شفافیت است. از سوی دیگر نیز عملکرد بانک مرکزی در محدود کردن بازار ارز و حذف ارز‌های سهمیه‌ای این سیگنال را به بازار داده که دست بانک مرکزی خالی است و از همین رو هیجان در بازار آزاد تشدید شده است. حالا این سوال مطرح است که بازارساز این بار چه فکری برای بازار داغ دلار خواهد کرد؟

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها

نیازمندی ها