کد خبر: 672926
تاریخ انتشار :

هاآرتص: چراغ سبز باکو به اسرائیل برای دسترسی حمله به ایران

داده‌های هوانوردی که در دسترس عموم است، نشان می‌دهند که طی هفت سال گذشته ۹۲ پرواز باری توسط خطوط هوایی آذربایجانی "سیلک وی" (Silk Way) به پایگاه هوایی اوودا فرود آمده است. این تنها فرودگاه اسرائیل است که از طریق آن می‌توان مواد انفجاری به داخل و خارج منتقل کرد.

هاآرتص: چراغ سبز باکو به اسرائیل برای دسترسی حمله به ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشت: اسرائیل در طول دو دهه گذشته یک اتحاد استراتژیک با آذربایجان داشته است و به این کشور تسلیحات به ارزش میلیاردها دلار فروخته است. آذربایجان در ازای آن منابع نفتی اسرائیل تأمین می‌کند و دسترسی اسرائیل به ایران را می‌دهد.

این روزنامه اسرائیلی می‌افزاید بر اساس گزارش رسانه‌های خارجی، آذربایجان به موساد اجازه داده تا شعبه‌ای برای نظارت بر آنچه در ایران، همسایه جنوبی آذربایجان در حال وقوع است، ایجاد کند و حتی فرودگاهی را برای کمک به اسرائیل در صورت تصمیم به حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران آماده کرده است.

به نوشته هاآرتص، اما ارقام فاش شده در اینجا برای اولین بار نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۶، هواپیماهای آی‌ال-۷۶ این شرکت دست‌کم ۹۲ بار در فرودگاه عوودا، این مقصد غیرعادی برای هواپیماهای باری غیرنظامی، فرود آمده‌اند. "سیلک وی" یکی از معدود خطوط هوایی است که اجازه دارد در پایگاه هوایی "عوودا" فرود ‌آید. در طول سال‌ها، تنها تعداد انگشت‌شماری از خطوط هوایی اروپای شرقی که مواد منفجره حمل کرده‌اند، در آنجا فرود و برخاست کرده‌اند.

منابع صنعت هوانوردی گفته‌اند قانون هوانوردی اسرائیل حمل و نقل معمول مواد منفجره از فرودگاه بن گوریون را ممنوع کرده است، زیرا این فرودگاه در قلب یک منطقه پرجمعیت قرار دارد. این منابع می‌افزایند، تنها فرودگاهی که مجاز به واردات و صادرات مواد منفجره از آن است، پایگاه نیروی هوایی اسرائیل در "عوودا" است.

هواپیماهای "سیلک وی" (و دیگر خطوط هوایی) از زمان صدور مجوز برای فرودگاه "عوودا" تقریباً ۱۰۰ بار در این پایگاه هوایی فرود آمده‌اند. این داده‌ها سرعت رو به افزایش پروازها به باکو را به ویژه در اواسط سال ۲۰۱۶، در اواخر سال ۲۰۲۰ و در پایان سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که همزمان با دوره‌های جنگ در منطقه قره‌باغ کوهستانی بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها