کد خبر: 673030
تاریخ انتشار :

ادعایی درباره سفر الکاظمی به تهران: در راستای تبرئه از خون شهید سلیمانی بود

ایسنا/ یک عضو ائتلاف الفتح عراق مدعی شد که سفر اخیر مصطفی الکاظمی به ایران در راستای تبرئه خود از خون شهید سلیمانی و المهندس است.

ادعایی درباره سفر الکاظمی به تهران: در راستای تبرئه از خون شهید سلیمانی بود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی الزبیدی، عضو ائتلاف الفتح عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه گفت که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق از طریق دست داشتن در مساله ترور فرماندهان پیروزی( شهید سلیمانی و المهندس) آینده سیاسی خود را از دست داد.

وی مدعی شد که سفر اخیر الکاظمی به تهران در راستای دریافت تایید سیاسی و تبرئه کردن خود از خون شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است.

الزبیدی خاطرنشان کرد که مصطفی الکاظمی اولین شخص در عراق است که از روند ورود و خروج افراد به فرودگاه بغداد مطلع است و جنایت آمریکا با همدستی او اتفاق افتاد.

این مسئول عراقی مدعی شد که طرف ایرانی دلایل زیادی در اختیار دارد که ثابت می کند الکاظمی در ترور فرماندهان پیروزی دست داشته است.

وی گفت که برخی ها اعلام کردند که سفر الکاظمی به تهران در راستای نزدیک کردن روابط ایران و عربستان است اما حقیقت امر چیز دیگری است.

بر اساس این گزارش، مسئولان عراقی پیش از این نیز چندین بار نخست وزیر پیشین این کشور را به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس متهم کرده بودند.

پیش از این پایگاه خبری العربی الجدید در گزارشی نوشت که سفر اخیر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین عراق به تهران و دیدار با مقامات عالی رتبه ایران و همچنین انتشار اخباری مبنی بر سفر برهم صالح، رئیس جمهور پیشین عراق به ایران پرسش های زیادی را به دنبال داشت به ویژه اینکه سفر الکاظمی قبل از سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به بغداد انجام شد.

در این گزارش آمده بود که مصطفی الکاظمی در سفر به ایران مورد استقبال گرم ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و بر اساس تصاویری که رسانه های ایرانی منتشر کردند حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در این دیدارها حضور داشت.

یک مسئول عالی رتبه عراقی که در وزارت خارجه این کشور مشغول است در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرده بود: این سفر در چارچوب پرونده وساطت میان تهران و ریاض است؛ پرونده ای که الکاظمی در زمان نخست وزیری اش در سال ۲۰۲۰ آن را پایه گذاری کرد.

وی گفته بود: الکاظمی به عنوان میانجیگر پیام های جدیدی میان ایرانی ها و سعودی ها رد و بدل کرد و می توان آن ها را مثبت توصیف کرد و نشان دهنده پیشرفت گسترده در روابط ایران و عربستان در مرحله اخیر است.

به گفته این مسئول عراقی،  نخست وزیر پیشین عراق بار دیگر به طور رسمی نقش میانجیگری را بر عهده گرفته است و دولت محمد شیاع السودانی، نخست وزیر کنونی عراق به دلیل تمایل تهران و ریاض به ادامه وساطت توسط الکاظمی، با این امر موافقت کرده است.

یک مسئول دیگر عراقی با اشاره به تبادل پیام های مثبت میان تهران و ریاض و سفر فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان و بعد از آن حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به بغداد گفته بود که سفر الکاظمی به تهران در راستای دیدار رسمی و قریب الوقوع میان ایران و عربستان به میزبانی عراق است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها