کد خبر: 679710
تاریخ انتشار :

«نامه‌نیوز» گزارش می‌دهد:

اهمیت فرامتنی ائتلاف دریایی ایران با کشورهای منطقه

ایران در ائتلاف دریایی با کشورهای منطقه عملا باعث کاهش هرچه بیشتر نفوذ رژیم صهیونیستی در کشورهای منطقه می‌شود.

اهمیت فرامتنی ائتلاف دریایی ایران با کشورهای منطقه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: روز گذشته امیر دریادار شهرام ایرانی با اعلام این خبر که ائتلاف جدید دریایی با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است، گفت: «ائتلاف دریایی که قبلا با روسیه، چین، عمان و پاکستان شکل گرفته بود امروز در حال گسترش است. این ائتلاف با کشور هند و با کشورهای منطقه از جمله عربستان، امارات، قطر، بحرین و عراق به زودی شکل می‌گیرد. با شکل گیری این ائتلاف به زودی شاهد عاری بودن منطقه از هرگونه نیروی غیر موجه خواهیم بود».

حالا باید بررسی کنیم که این ائتلاف از چه زوایایی دارای اهمیت است؟ تشکیل ائتلاف دریایی میان ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان، امارات، قطر، بحرین و عراق در آینده نزدیک در وهله نخست باعث افزایش امنیت منطقه‌ای به ویژه امنیت دریایی می‌شود تا بعد از این کمتر شاهد حضور نیروهای بیگانه در منطقه باشیم. از سوی دیگر ایران برای تأمین این مهم می‌تواند دانش و تجربه خود را به کشورهای تحت ائتلاف منتقل کند؛ چه آنکه ظرفیت‌های موجود در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قابل انکار نیست و در شرایطی که چنین ظرفیتی در ارتش ایران وجود دارد، در تعامل با کشورهای منطقه می‌توان سطح امنیت نظامیِ دریایی را بالا برد و البته برای کشورهای حاضر در ائتلاف هم خوب خواهد زیرا می‌توانند از تجربه ایران استفاده کنند.

افزون بر این باتوجه به برقراری مجدد ارتباط ایران و عربستان فرصت خوبی پیش آمده است تا شاهد همکاری‌ها ایران با کشورهای عربی منطقه به ویژه در حوزه خلیج فارس باشیم.

شاید نکته بسیار مهم دیگر در این موضوع به حاشیه‌راندن نفوذ رژیم صهیونیستی در منطقه باشیم. ایران توانست با عربستانی ارتباط بگیرد که رژیم صهیونیستی تمام تلاشش بر گسترش همکاری‌ها با این کشور بود. یکی دیگر اهداف مهم صهیونیست‌ها، گسترش نفوذ در کشورهای حاشیه خلیج فارس بود که حالا ایران نشان داد چگونه می‌تواند در برابر اهداف این رژیم بایستند و معادلاتش را برهم بزند.

در پایان باید توجه داشت که گشترش همکاری‌های ایران با کشورهای منطقه باعث از بین‌رفتن طراح ایران‌هراسی می‌شود؛ طراحی که سال‌هاست از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبال می‌شد و حالا و در شرایطی که یکی پس از دیگری کشورهای مختلف روابطشان با ایران تحکیم می‌شود، این طرح از درون با شکست مواجه می‌شود و متعاقب این فایده ایران می‌تواند نه‌تنها در حوزه همکاری‌های نظامی بلکه در عرصه‌های مختلف از جمله مبادلات اقتصادی همکاری‌ها را افزایش دهد.

دیدگاه تان را بنویسید