کد خبر: 680826
تاریخ انتشار :

مذاکره‌ای که می تواند مقدمه مذاکره بزرگ باشد

تصمیم بایدن؛ آمریکا با ایران توافق می کند؟

بایدن در حالی که آمریکا و ایران در حال مذاکره برای مبادله زندانیان هستند با دوراهی مواجه است. او یا باید با ایران مواجه شود یا با جمهوری خواهان داخلی.

تصمیم بایدن؛ آمریکا با ایران توافق می کند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبر فوری نوشت: گزارش ها و تحلیل های شبکه ها و خبرگزاری های خارجی در رابطه با توافق موقت و احتمالی ایران و آمریکا بر سر برخی مسائل هسته ای و غیر هسته ای ادامه دارد.

بعد از میدل ایست آی، پایگاه NBC  نیز در گزارشی به این موضوع پرداخته است. NBC گزارش خود را با این تیتر شروع می کند: "بایدن در حالی که آمریکا و ایران در حال مذاکره برای مبادله زندانیان هستند با دوراهی مواجه است." NBC تلاش دارد در گزارش خود به نتایج مذاکرات احتمالی و تاثیراتش بر دولت بایدن و آینده سیاسی او بپردازد. 

مذاکراتی مهم بر سر تحریم ها، مسائل هسته ای و تبادل زندانیان 

پایگاه NBC در ابتدای گزارش خود می نویسد: جو بایدن ممکن است به زودی با یک تصمیم سیاسی مهم در مورد اینکه میلیاردها دلار پول در اختیار ایران قرار دهد تا آزادی آمریکایی های زندانی را تضمین کند کند یا نه، مواجه خواهد شد.

چند منبع آگاه از گفتگوهای ایران و آمریکا گفتند که ایالات متحده و ایران مذاکراتی را در مورد تبادل احتمالی زندانیان از سر گرفته‌اند و مذاکرات غیرمستقیم آنها پیشرفت داشته است. به گفته این منابع، مفاد احتمالی توافق دوجانبه شامل آزادی زندانیان و آزاد کردن 7 میلیارد دلار پولی است که در بانک های کره جنوبی بلوکه شده و به ایران تعلق دارد. این پولها با تحریم های ایالات متحده مسدود شده اند و به محض رفع تحریم ها به دست ایران می رسند‌. 

پایگاه  NBC که اولین بار در ماه فوریه از مذاکرات تبادل زندانیان خبر داد، در ادامه می نویسد: دو دولت همچنین در حال بررسی یک توافق غیررسمی احتمالی هستند که برای جلوگیری از تشدید تنش ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران طراحی شده است، اما مشخص نیست که آیا هر یک از طرفین مایل به دادن امتیازات ضروری هستند یا نه. برای مثال، آیا واشنگتن مایل به کاهش تحریم‌های اقتصادی علیه تهران است یا خیر؟ گزارش های مربوط به تفاهم غیررسمی در مورد مسائل هسته ای برای اولین بار در مطبوعات اسرائیل و ایران منتشر شد.

به گفته یک مقام آمریکایی، مقامات ایالات متحده و ایران در سال جاری چندین بار برای گفت‌وگوهای غیرمستقیم به عمان سفر کرده‌اند و مقامات عمانی پیام‌هایی را به دو طرف مخابره کرده است. اظهارات این مقامات تایید می کند که این گفتگوها شامل آزادی شهروندان زندانی آمریکایی و برنامه هسته ای ایران می شود. پیش از عمان هم گفت‌وگوهای بین مقامات آمریکایی و ایرانی در نیویورک و در مقر سازمان ملل انجام شد.

پایگاه NBC می افزاید: گفت‌وگوهای غیرمستقیم در مورد توافق غیررسمی احتمالی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌تواند شامل تعهد تهران به همکاری کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خودداری از غنی‌سازی اورانیوم بیش از خلوص 60درصد باشد. در مقابل، ایالات متحده احتمالاً برخی تحریم‌های مهم ایران را لغو خواهد کرد. 

تصمیم بایدن؛ مواجهه با ایران یا جمهوری خواهان منتقد؟ 

پایگاه NBC در ادامه می نویسد: اگر مذاکرات درباره تبادل احتمالی زندانیان یا مسائل هسته ای به پیشرفت خود ادامه دهد، بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا حاضر است با انتقادات سیاسی داخلی به دلیل دسترسی ایران به منابع مالی مسدود شده یا کاهش تحریم ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مواجه شود یا نه.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در سال 2015، زمانی که دولت وی به ایران اجازه دسترسی به پول نقدی را داد که بر اثر تحریم‌ها مسدود شده بود، مورد انتقاد سناتورها و نمایندگان جمهوری‌خواه قرار گرفت و حالا ممکن است بایدن نیز با همان انتقادات روبه رو شود و باید دید آماده مقابله با این واکنش ها است یا نه.

اما اگر توافقی هم در مورد زندانیان یا مسائل هسته‌ای صورت نگیرد، باز مشکلاتی برای بایدن به وجود خواهد آمد. اگر ایران تصمیم بگیرد اورانیوم غنی‌شده خود را تا سطح 90 درصد افزایش دهد، بایدن با یک بحران بین‌المللی مواجه خواهد شد. این اقدام می تواند دو طرف را تا آستانه جنگ پیش برده و حتی پای اسرائیل را هم به جنگ باز کند. 

توافقی که مقدمه توافقات بزرگتر است 

پایگاه NBC می نویسد: مقامات غربی گفته اند اگر دو طرف بتوانند بر سر زندانیان به توافق برسند، شانس دستیابی به توافق غیررسمی در مورد مجموعه گسترده‌تری از موضوعات مرتبط با برنامه هسته‌ای افزایش خواهد یافت. 

ایران برنامه‌ریزی برای تولید سلاح هسته‌ای را رد کرده و گفته این برنامه صرفاً برای اهداف غیرنظامی است. همچنین، ایران لحن خوش‌بینانه‌ای در مورد مبادله زندانیان نشان داده است. ناصر کنعانی، سخنگوی وزیر امور خارجه ایران این هفته گفت: «مذاکرات برای تبادل زندانی بین ایران و آمریکا ادامه دارد و اگر طرف مقابل به اندازه ما جدی باشد، این اتفاق ممکن است در آینده نزدیک رخ دهد.» دولت ایالات متحده مدعی شده که سه شهروند آمریکایی - سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز - و همچنین تعداد نامعلومی از ساکنان قانونی ایالات متحده از جمله شهاب دلیلی در ایران نگهداری می‌شوند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها