کد خبر: 680878
تاریخ انتشار :

جزئیات پیشنهاد عراق برای دیدار رسمی مسئولان مصر و ایران

منابع مصری به جزئیات سفر نخست‌وزیر عراق به مصر و رایزنی با رئیس‌جمهور این کشور درخصوص بازگشت روابط تهران و قاهره پرداختند.

جزئیات پیشنهاد عراق برای دیدار رسمی مسئولان مصر و ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش العربی الجدید، یک منبع دیپلماتیک مصری اعلام کرد که تمایل و رغبت قاهره برای گسترش روابط با ایران روز به روز بیشتر می‌شود، اما زمان تحقق این امر شاید کمی طول بکشد زیرا امور و مسائل زیادی وجود دارد که باید در ابتدا حل شود سپس ایران و مصر وارد روند گسترش روابط شوند.

منابع مصری همچنین به پشت پرده سفر دو روزه محمدشیاع السودانی، نخست وزیر عراق به قاهره و دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر پرداختند.

یک دیپلمات مصری که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاکید کرد: السودانی در سفر اخیرش به قاهره حامل پیام های جدید ایرانی بود و آن ها را به طرف مصری منتقل کرد و بغداد خواهان از سرگیری روابط ایران و مصر است.

وی گفت که نخست وزیر عراق به مسئولان مصری پیشنهاد داد که نشستی مقدماتی میان مسئولان تهران و قاهره به میزبانی بغداد برگزار شود سپس سطح این دیدارها بالاتر برود.

در این گزارش آمده است که در ماه مارس گذشته دو دیدار محرمانه میان مسئولان ایرانی و مصری تحت نظارت دفتر ویژه نخست وزیر عراق و فواد حسین، وزیر خارجه این کشور در بغداد برگزار شده است و این اقدام عراقی ها در راستای تکرار تجربه وساطت میان تهران و ریاض بوده است.

برخی منابع دیپلماتیک دیگر اعلام کردند که السودانی اکنون پیشنهاد دیدارهای جدید میان مسئولان ایرانی و مصری را داده است و به مسئولان قاهره گفته است که سطح این دیدار را خودتان تعیین کنید خواه در سطح وزرای خارجه باشد و یا روسای جمهور.

السودانی پیشنهاد داده است که موعد دیدار رسمی مسئولان ایرانی و مصری در اواخر جولای برگزار شود و قبل از آن نیز یک نشست مقدماتی تدارک دیده شود.

دیپلمات مصری معتقد است که برخی اختلافات میان تهران و قاهره هنوز حل نشده است بنابراین برگزاری نشست قریب الوقوع میان روسای جمهور این دو کشور امری دشوار است.

این دیپلمات در خصوص اینکه آیا واشنگتن مخالف بازگشت روابط تهران و قاهره نیست، خاطرنشان کرد که قاهره چراع سبز از آمریکا گرفته است و می توان گفت که این کشور سیگنال هایی از واشنگتن مبنی بر عدم ممانعت با این مساله دریافت کرده است.

اخیرا شبکه سعودی العربیه به نقل از منابع خود  از موافقت اولیه تهران و قاهره برای تشکیل کمیته‌ای ایرانی - مصری برای احیای روابط و هماهنگی امنیتی میان دو کشور خبر داد.

پیش از این یک منبع عراقی که به همراه محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به قاهره سفر کرده بود در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرد که السودانی و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور عراق در رایزنی های خود به مسائل سیاسی مشخصی از جمله وساطت بغداد میان ایران و مصر و اهمیت تداوم آن پرداختند.

روز دوشنبه گذشته نیز یک منبع دولتی عراقی در گفت‌وگو با العربی الجدید اعلام کرد که محمد شیاع السودانی در سفرش به مصر درخصوص وساطت بغداد میان تهران و قاهره رایزنی خواهد کرد.

اخیرا عبدالله بن ناصر الرحبی، سفیر عمان در مصر در گفت‌وگو با اسپوتنیک اعلام کرد که بعد از میانجیگری‌های مسقط، ایران بار دیگر آمادگی‌اش برای از سرگیری روابط با مصر را اعلام کرد.

وی گفت: طی سفر سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به تهران بعد از سفری که به قاهره انجام داده بود، ایران بار دیگر اعلام کرد که قصد دارد اختلافات را کنار بگذارد و روابطش با مصر را از سربگیرد و این امر در راستای منافع تمام منطقه خواهد بود.

سفیر عمان در قاهره با اشاره به اشتراکات سیاسی کشورش با مصر خاطرنشان کرد که در سفر سلطان هیثم بن طارق به مصر به موضوع از سرگیری روابط تهران و قاهره پرداخته شد.

برخی منابع مصری نیز اخیرا در گفت‌وگو با الشرق الاوسط با اشاره به رغبت و تمایل ایران برای از سرگیری روابط با قاهره تاکید کردند که مصر از این مساله استقبال می‌کند.

این منابع آگاه اعلام کردند که قاهره امیدوار است روابط دوجانبه‌اش با تهران تقویت شود به گونه‌ای که این روابط هماهنگ با سیاست منطقه‌ای مصر باشد.

این منابع با اشاره به مواضع مسئولان و مقامات ایرانی و در راس آن‌ها حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران تاکید کردند که سیگنال‌های مثبت و مکرر ایران برای از سرگیری روابط با قاهره در سطح جهان خبرساز شده است.

همچنین نبیل فهمی، وزیر خارجه پیشین مصر در گفت‌وگو با الشرق الاوسط گفت که گزارشات منتشر شده درخصوص تمایل مصر برای برقرای روابط با ایران یک موضع ابتدایی است، به نظر می رسد که دو طرف ایرانی و مصری تمایل دارند که روابط‌شان را گسترش دهند و ایران اخیرا مواضع زیادی در این زمینه داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبرمعظم انقلاب اسلامی اخیرا در دیدار «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و هیات همراه، با اشاره به مذاکرات طرف‌های ایرانی و عمانی، خاطر نشان کردند: نکته مهم آن است که این مذاکرات تا رسیدن به نتایج محسوس، به صورت جدی پیگیری شود و در نهایت ارتباطات گسترش یابد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات سلطان عمان مبنی بر تمایل مصر برای از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران، تاکید کردند: ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما