کد خبر: 682254
تاریخ انتشار :

خبر عجیب: رئیس واگنرها ناپدید شد! + جزئیات مهم

یوگنی پریگوژین علی‌رغم آنکه اساسا فردی فعال و پرکار در شبکه‌های اجتماعی بود، اما از یک هفته پیش در تلگرام صحبتی نکرده است و این درحالیست که برخی شایعه کرده‌اند که او را در مسکو دیده‌اند.

خبر عجیب: رئیس واگنرها ناپدید شد! + جزئیات مهم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از ایسنا، طبق گزارش روزنامه دیلی میل، هشت روز است که یوگنی پریگوژین رئیس‌ گروه نظامی واگنر ناپدید شده و در واقع پس از شورش مسلحانه نافرجامش علیه مسکو، اصلا کسی او را ندیده است.

پریگوژین که شورش خود را با اهدافی نظیر برکناری سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه آغاز کرده بود، سرانجام با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس به شورش مسلحانه خود پایان داد و قرار شد که به بلاروس برود.

به نیروهای پریگوژین که دوش به دوش او در جنگ اوکراین مبارزه می‌کردند، سه فرصت داده شد؛ اول اینکه یا به همراه رئیس‌شان (پریگوژین) به بلاروس بروند، یا با نیروهای مسلح روسیه ادغام شوند و یا به منزل بازگردند. اکنون بسته شدن دفاتر مربوط به واگنر به این شک و تردیدها می‌افزاید که آیا پریگوژین واقعا اجازه خواهد داشت روسیه را ترک کند.

دیروز شبکه آمریکایی الحره به زبان عربی به نقل از برخی منابع روس اعلام کرد، یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر با وجود اینکه کرملین اعلام کرد که او به بلاروس منتقل خواهد شد، هنوز در روسیه و به صورت مشخص در شهر سن‌پترزبورگ به سر می‌برد. گزارش روزنامه انگلیسی دیل میل هم اشاره به غیبت هشت روزه پریگوژین دارد و تاکید می‌کند که رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر تقریبا از هفته گذشته رویت نشده است.

همچنین در راستای تعطیلی شبکه‌ها و دفاتر مربوط به واگنر، هیئت نظارت بر ارتباطات روسیه، سایت‌های خبری وابسته به گروه رسانه‌ای پاتریوت نزدیک به پریگوژین را مسدود کرد.

خبرگزاری فرانسه هم اعلام کرد که بسیاری از سایت‌های خبرهای سیاسی و اقتصادی روسیه از جمله ریا فَن و تمامی رسانه‌های وابسته به گروه پریگوژین در روسیه مسدود شده‌اند.

در همین حال ژنرال سرگئی سوروویکین، یکی از فرماندهان ارشد روسیه هم یک هفته است، از زمانی که نیروهای واگنر به سمت مسکو حرکت می‌کردند، در انظار عمومی دیده نشده است.

ژنرال سوروویکین به دلیل شیوه‌های خشونت‌باری که هنگام فرماندهی عملیات نیروهای روسی در سوریه به کار می‌برد، به «ژنرال آرماگدون» معروف است. او فرمانده نیروهای هوافضای روسیه و معاون فرمانده نیروهای این کشور در اوکراین است.

سوروویکین از اکتبر ۲۰۲۲ تا ژانویه ۲۰۲۳ فرماندهی کل نیروهای روسی در اوکراین را برعهده داشت و پس از آن تنزل رتبه یافت.

در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳، پس از آغاز حرکت نیروهای مزدور واگنر به سمت مسکو، او در ویدئویی از آنها خواست تا «از خواست و فرمان» ولادیمیر پوتین پیروی کنند و به پایگاه خود بازگردند. او هیچ نشان و درجه‌ای بر لباس خود نداشت و پریشان و فرسوده به نظر می‌رسید.از آن موقع کسی او را ندیده است. یک گزارش نیویورک تایمز، بر اساس یک جلسه توجیهی اطلاعاتی ایالات متحده، می‌گوید که ژنرال سوروویکین از قبل از شورش واگنر اطلاع داشته و مقامات از او بازجویی می‌کرده‌اند تا ببینند آیا او با آن‌ها همدست بوده است یا نه.

با این حال، رسانه روسی بازا به نقل از دخترش، ورونیکا گفته است: «هیچ اتفاقی برایش نیفتاده است. او سر کار است.»

کرملین درباره اینکه او کجاست اظهار نظری نکرده است.

گمان می‌رود ژنرال سوروویکین از متحدان یوگنی پریگوژین، رهبر واگنر، بوده است.

پریگوژین می‌گوید که هنگامی که نیروهای واگنر برای تصرف باخموت در شرق اوکراین می‌جنگیدند، سوروویکین برای به دست آوردن مهمات اضافی درخواستی آنها تلاش‌های موفقیت‌آمیزی داشت. پریگوژین همچنین می‌گوید که ژنرال سوروویکین نقش ویژه‌ای برای برقراری ارتباط بین گروه واگنر و فرماندهان نظامی روسیه به عهده داشت.

پریگوژین در آن زمان درباره او گفت: «او تنها مردی است که ستاره یک ژنرال ارتش را دارد و می‌داند چگونه بجنگد. هیچ ژنرال ارتش دیگری آدم معقولی نیست.» او در ماه مه ۲۰۲۳ گفت که سوروویکین باید دوباره به عنوان فرمانده کل نیروهای روسیه در اوکراین منصوب شود.

مرکز پرونده، گروه تحقیقاتی روسیه، ادعا می‌کند که اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ژنرال سوروویکین یکی از ۳۰ افسر ارشد نظامی و اطلاعاتی است که اعضای «بسیار مهم» گروه واگنر هستند.

در هشتم اکتبر ۲۰۲۲ پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ژنرال سوروویکین را به عنوان فرمانده کل «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین منصوب کرد - او اولین کسی بود که این سمت را پیدا کرد. او پیش از آن فرماندهی نیروهای روسیه در جنوب اوکراین را بر عهده داشت.

با این حال، سوروویکین نتوانست جریان جنگ را به نفع روسیه تغییر دهد و پوتین در ژانویه ۲۰۲۳ والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش، را جایگزین او کرد. او به عنوان یکی از سه معاون گراسیموف باقی ماند. سوروویکین در بازگشت از سوریه به فرماندهی نیروهای هوافضای روسیه منصوب شد و عنوان «قهرمان روسیه» را دریافت کرد - این عنوان بالاترین نشان نظامی این کشور است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

اخبار روز سایر رسانه ها

پر بازدیدها