کد خبر: 684650
تاریخ انتشار :

ادعای آمریکا درخصوص پهپادهای استفاده شده علیه اوکراین

ایسنا/ آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا مدعی شد: باقی‌مانده‌های پهپادهای استفاده شده علیه اوکراین را جمع‌آوری کرده است که ثابت می‌کند این هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ایران هستند.

ادعای آمریکا درخصوص پهپادهای استفاده شده علیه اوکراین
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با جمع‌آوری بقایای پهپادهای مورد استفاده روسیه در حملات خود علیه اوکراین ادعا می‌کند، اینها شواهدی غیر قابل انکار هستند که نشان می‌دهند ایران از مسکو در جنگ اوکراین حمایت نظامی می‌کند.

آژانش اطلاعات دفاعی آمریکا از مقامات خارجی، اعضای کنگره و  رسانه‌ها دعوت کرده است تا بقایای این پهپادها را که از اوکراین و عراق جمع‌آوری شده‌اند به نمایش بگذارد و به آنها شواهدی که مدعی است «غیرقابل انکار» هستند، نشان دهد تا ثابت کند که پهپادها ساخت ایران هستند.

یک سخنگوی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با تکرار ادعای حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین مدعی شد که این اقدام نشان‌دهنده همکاری عمیق‌تر بین دو کشور است زیرا نشانه‌هایی مبنی بر این وجود دارد که تکنسین‌های روسی در حال کمک به ایران در پروژه پرتاب فضاپیما هستند که می‌تواند به هدف تهران برای توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما کمک کند.

باوجود اینکه مقامات ایران و روسیه بارها ادعای بی‌اساس غرب و آمریکا درباره استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین را رد کرده‌اند، یک تحلیلگر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا مدعی شد که بقایای پهپادهای جمع‌آوری شده در اوکراین، شامل قطعات یک موتور بال و ملخ است و آنها علاوه‌براین به یک پهپاد دست نخورده در عراق دست پیدا کرده‌اند.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا ادعا می‌کند که یک پهپاد تقریبا سالم شاهد-۱۳۱ را که سال گذشته در منطقه کردستان عراق به دست آمده به نمایش گذاشته است. همچنین بقایای بال و موتور پهپادهایی که در اوکراین هدف قرار گرفته‌اند شده‌اند نیز به نمایش گذاشته است تا نشان داده شود که هر دو تقریباً شبیه یکدیگر هستند اما تنها رنگ و نوشته‌های روی آنها با هم متفاوت است.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا مشخص نکرد که این بقایا و پهپاد مورد ادعای خود را به کدام دولت‌های خارجی نشان داده است اما تحلیلگر آژانس اطلاعات دفاعی در ادامه ادعا کرد که شواهد آنها غیر قابل انکار هستند.

بنابر ادعای آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا این پهپادها که از نوع شاهد-۱۳۱ هستند یک کلاهک به وزن حدودی ۲۰ کیلوگرمی را حمل می‌کنند و سرعت آنها در حدود ۱۲۵ مایل در ساعت است.

به گزارش ایسنا، غرب و آمریکا از زمان آغاز جنگ اوکراین تلاش کرده‌اند تا با طرح ادعای بی‌اساس و اثبات نشده مبنی بر استفاده مسکو از پهپادهای ساخت ایران علیه اوکراین پای ایران را به این جنگ بکشانند. این در حالی است که این ادعا بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران و روسیه رد شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان پیشتر در پاسخ به این ادعاهای مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها تعداد کمی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است و اطلاعی از نحوه استفاده از این پهپادها ندارد.

وی علاوه‌براین گفته بود: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

همچنین واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این در نشستی در سازمان ملل ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خوانده و گفته بود که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.

نبنزیا تاکید کرده بود: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.

سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل نیز در نشست اخیر شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ که در ۱۵ تیر برگزار شد، با تاکید بر اینکه «ایران قاطعانه این اتهامات بی اساس را رد می‌کند» خاطر نشان کرد: تهران موضع بی‌طرفانه خود را در قبال درگیری اوکراین حفظ کرده است. ما با صبر و حوصله منتظر شواهد ادعایی از اوکراین پس از دیدار مقدماتی بین کارشناسان ایرانی و اوکراینی بوده ایم. با این حال، استفاده از به اصطلاح "سند" متشکل از عکس های متناقض و اطلاعات "منبع باز" مشکوک، و سوء استفاده از رویه‌های سازمان ملل برای انتشار آن به عنوان شواهدی از تخلفات ادعایی، همانطور که توسط اوکراین و بریتانیا انجام شده است، غیرحرفه ای، فریبکارانه و غیر سازنده است.

وی همچنین گفت: من تاکید می‌کنم که درخواست‌های مکرر برای انجام به اصطلاح تحقیقات در این زمینه فاقد مبنای قانونی است. نه قطعنامه ۲۲۳۱ و نه یادداشت مربوطه رئیس شورای امنیت (S/۲۰۱۶/۴۴) اجازه چنین مأموریت غیرقانونی را می دهد. بنابراین، هرگونه یافته یا نتیجه‌گیری دبیرخانه منتج از چنین فعالیت‌های غیرقانونی بی اعتبار است.

ایروانی افزود: کاملاً مشهود است که برخی کشورها عمداً تلاش می‌کنند با دستاویز قرار دادن این اتهامات توجه بین‌المللی را از دلایل اصلی وضعیت فعلی مربوط به اجرای برجام و نقض مداوم قطعنامه ۲۲۳۱ توسط آمریکا از زمان خروج غیرقانونی این کشور از توافق در سال ۲۰۱۸ منحرف کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها