کد خبر: 684757
تاریخ انتشار :

بیانیه وزارت‌خارجه به‌مناسبت سالروز شهادت دیپلمات‌ها و خبرنگار ایرانی در مزار شریف

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز حادثه تروریستی شهادت دیپلماتها و خبرنگار ایرانی در مزار شریف بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه وزارت‌خارجه به‌مناسبت سالروز شهادت دیپلمات‌ها و خبرنگار ایرانی در مزار شریف
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

متن این بیانیه به شرح زیر است: هفدهم مردادماه یادآور خاطره بسیار تلخ شهادت دیپلماتها و خبرنگار کشورمان در افغانستان است.

بیست و پنج سال پیش در بحبوحه نبردهای داخلی افغانستان، در پی ورود نیروهای طالبان به شهر مزار شریف، بر خلاف تعهدات اخلاقی، انسانی و بین‌المللی، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران مورد حمله واقع شده و دیپلمات‌ها و خبرنگار جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن این واقعه تلخ و فراموش نشدنی، یاد و خاطره شهدای عزیز حادثه تروریستی مذکور را گرامی داشته و بر ضرورت روشن شدن ابعاد حادثه به عنوان مطالبه‌ای قطعی تاکید می‌نماید.

محکومیت گسترده این جنایت از سوی جامعه بین‌المللی و نیز همدلی و همدردی خاطره‌انگیز مردم نجیب افغانستان، جلوه‌های درخشانی از یگانگی مردمان دو کشور را رقم زد و موجب شد جمهوری اسلامی ایران خویشتندارانه و بزرگ‌منشانه، بر اساس مصالح عالیه دو ملت، در کنار خواهران و برادران افغانستانی خود بایستد و از خواست و اراده آنان حمایت نماید.

اینک نیز با گذشت سالها جنگ و بی ثباتی در افغانستان، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که تشکیل دولتی متشکل از همه اقشار، گروهها و اقوام افغانستانی می‌تواند راه‌گشای مسیر افغانستان رنجدیده به سمت توسعه، پیشرفت و آبادانی و تقویت توان مردم در برابر رنجها و مشکلات باشد.

در پایان، همزمانی سالگرد حادثه تروریستی مزارشریف در سال‌جاری با ماه خون و قیام محرم را مغتنم شمرده، رحمت و رضوان الهی را برای همه شهدا به ویژه شهدای مظلوم حادثه تروریستی مزارشریف مسئلت می‌نماید.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما