کد خبر: 687546
تاریخ انتشار :

خبر مهم از تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از زبان غریب آبادی

ایسنا/ دبیر ستاد حقوق بشر گفت: در راستای گفت‌وگوها و توافقاتی که بین ایران و آمریکا صورت گرفت، تصمیم بر این شد که برخی زندانی‌های ایرانی که به ناحق و با اتهامات واهی همچون دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا در ایالات متحده گرفتار شدند، آزاد شوند و تعدادی زندانی که تابعیت ایرانی داشته و دارای تابعیت مضاعف آمریکا هستند نیز مقرر گردید آزاد شوند.

خبر مهم از تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از زبان غریب آبادی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با شبکه خبری العالم درباره تشکیل پرونده برای منافقین و رسیدگی به جنایات این گروهک تروریستی، تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا ، بازداشت حمید نوری و صدور کیفرخواست پرونده متهمان ترور حاج قاسم سلیمانی گفت‌وگو کرد.

وی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی ایران شاید جزء معدود کشورهایی باشد که آماج حملات تروریستی قرار داشته و دارد»، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهک‌های تروریستی با حمایت‌های غرب و آمریکا ایجاد شدند و بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم بی‌گناه را ترور کردند، ۱۷هزار نفر، آماری است که مربوط به سال‌های گذشته بوده و اکنون دستگاه‌های ذیربط درحال بروزرسانی این آمار هستند که قطعا آمار فعلی، بیش از ۱۷ هزار نفر می باشد که بیشتر آنها توسط گروهک تروریستی منافقین در اقصی نقاط ایران به شهادت رسیدند.

وی افزود: گروهک تروریستی منافقین همانند سایر گروه‌های تروریستی، عمدتا در برخی کشورهای غربی استقرار دارند و از حمایت آن‌ها برخوردار هستند، البته بر این باور هستیم که غربی‌ها از این گروهک‌ها به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند. بایستی خاطرنشان کرد این گروهک‌های تروریستی از توانمندی و ظرفیت خاصی برخودار نیستند که بتوانند نقش حمایتی برای سیاست خارجی غرب و آمریکا و حامیان آنها در خارج از کشور داشته باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران اظهار داشت: این گروهک ها از جمله گروهک تروریستی منافقین، نه تنها در داخل کشور از مقبولیت برخوردار نبوده بلکه بسیار منفور هستند. در همین راستا، طبیعی است در قبال اقدامات شان می بایست پاسخگو باشند و این یک نکته کلیدی است. ما تمامی گروهک‌های ترویستی را باید پاسخگو کنیم، چه گروهک‌هایی که علیه مردم ایران دست به عملیات زده‌اند و چه گروهک‌هایی که در سایر کشورها هستند؛ ما اساسا با تروریسم و گروهک‌های تروریستی مخالف هستیم و برای همین از ظرفیت‌های مختلف همچون ظرفیت حقوقی و قضایی در داخل و خارج کشور و از ظرفیت سیاسی بهره خواهیم گرفت و اجازه نخواهیم داد این گروهک‌ها با اقدامات خود امنیت کشور را با مشکل مواجه کنند و آرامشی که در زندگی مردم وجود دارد را مختل کنند.

وی افزود: کیفرخواستی که اخیرا صادر شده برای ۱۰۴ نفر از سران گروهک تروریستی منافقین بوده و نیز موعدی که می بایست وکلای خود را معرفی می کردند طی چند روز قبل به اتمام رسیده و دادگاه در حال حاضر مطابق قانون آیین دادرسی کیفری، از کانون وکلا درخواست معرفی وکلای تسخیری نموده و تمامی مراحل قانونی و نیز دادرسی عادلانه در این پرونده همچون سایر پرونده ها رعایت خواهد شد. این اقدام، اولین گام نبوده و گام های مختلفی قبلا برداشته شده و رسیدگی به پرونده حاضر یک موضوع حائز اهمیت است و براین اساس هر حکمی که دادگاه صادر کند اجرای آن را از راه‌های مختلف پیگیری خواهیم کرد؛ چراکه اجرای حکم دادگاه برای دستگاه‌های ذیربط وظیفه بوده تا حکم صادره را پیگیری و آن را اجرایی کنند.در حال حاضر، پیش‌داوری نمی‌توان داشت و می‌بایست منتظر آغاز جلسات رسیدگی دادگاه باشیم و اولین جلسات برابر مقررات بویژه در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری بزودی آغاز خواهد شد.

وی گفت: برگزاری علنی دادگاه رسیدگی به جنایات گروهک تروریستی منافقین منوط به تصمیم دادگاه می‌باشد و من بر این باور هستم که جلسات رسیدگی می‌بایست علنی برگزار شود، چرا که افکار عمومیِ داخل و عرصه بین الملل لازم است تا شاهد جنایات تروریستی منافقین باشند و با خوی وحشی و تروریستی این گروهک آشنا شوند. برداشت من این است که دادگاه بصورت علنی برگزار خواهد شد؛ چرا که این گروهک تروریستی منافقین است که درصدد پنهان کاری اقدامات تروریستی خود بوده، ولی جمهوری اسلامی چیزی برای پنهان کردن در مورد این گروهک و اعضای آن ندارد.

غریب‌آبادی افزود: گروهک تروریستی منافقین مدعی است که از انجام عملیات های تروریستی صرف نظر کرده و تنها در قالب یک سازمان سیاسی فعالیت دارد که این دروغی بسیار آشکار است. در همین راستا، مستندات بسیار زیادی در دست می‌باشد که نشان از این دارد این گروهک همچنان دست از اقدامات تروریستی خود برنداشته و مبادرت به عملیات‌های تروریستی می نماید. برخی از اعضا و حامیان این گروهک که دخیل در اقدامات تروریستی چند سال اخیر بوده‌اند، دستگیر شده و پرونده‌هایی برای آن‌ها تشکیل شده است.

وی گفت: از موضعی که دولت آلبانی درخصوص گروهک تروریستی منافقین اخیرا اتخاذ کرد، استقبال می کنیم و البته این تصمیم کافی نیست. با این وجود، خشنود هستیم که مقامات دولت آلبانی به این باور رسیده اند که این گروهک، ماهیت تروریستی دارد و استقرار و حضور گروهک منافقین در این کشور در حقیقت تهدیدی علیه صلح و امنیت کشور و مردم آلبانی محسوب می شود. برخی مقامات سایر کشورهای اروپایی نیز بر این موضوع صحه گذاشته و معتقدند که این ها ماهیت تروریستی داشته و اصولا حضور این گروهک ها تهدید برای امنیت و آرامش جامعه اروپا تلقی می شود.

وی تاکید کرد: ما از کشورهایی که میزبان گروهک تروریستی منافقین هستند، می‌خواهیم تروریست‌ها را از خاک خود اخراج کرده و یا برای محاکمه به جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند و یا خودشان با تشکیل دادگاه به جنایات این گروهک رسیدگی کرده و آن‌ها را محاکمه کنند. در حال حاضر، مستندات بسیار زیادی درخصوص گروهک تروریستی منافقین در دست داریم و چنانچه این کشورها دادگاهی تشکیل دهند، جمهوری اسلامی ایران مستندات را در اختیار این کشور ها قرار می‌دهد، همچنان که مستندات لازم را در اختیار برخی کشورها قرار دادیم. تصمیماتی هم که اخیرا علیه این گروهک تروریستی اتخاذ شده، ناشی از ارائه مستندات از سوی ایران به کشورهای مربوطه بوده است و این کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که گروهک منافقین ماهیت تروریستی دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران درباره این مساله که اخیرا گفته شده کانادا می‌خواهد از این گروهک تروریستی میزبانی کند، گفت من هم از طریق رسانه‌ها در جریان این خبر قرار گرفتم و خبر رسمی در این زمینه دریافت نکردم. اما خطاب من به هر کشوری است که هم‌اکنون میزبان منافقین هستند و یا بر حسب احتمال در آینده قصد میزبانی از آن‌ها را دارند؛ پیشنهاد من این است که کاملا پیشینه و ماهیت گروهک تروریستی مناقفین را بررسی کنند و اسنادی که درخصوص منافقین در کشورهای غربی انتشار یافته را نیز به‌خوبی بررسی کنند، در این زمینه، گزارشی د سال های قبل توسط موسسه رَند (RAND) درباره این گروهک تروریستی منتشر نموده که دربردارنده مستندات زیادی درخصوص ماهیت تروریستی منافقین است و نکته درخور توجه این که این گزارش از سوی غرب منتشر گردیده است.

وی اظهار داشت: در راستای گفت‌وگوها و توافقاتی که بین ایران و آمریکا صورت گرفت، تصمیم بر این شد که برخی زندانی‌های ایرانی که به ناحق و با اتهامات واهی همچون دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا در ایالات متحده گرفتار شدند، آزاد شوند و تعدادی زندانی که تابعیت ایرانی داشته و دارای تابعیت مضاعف آمریکا هستند نیز مقرر گردید آزاد شوند.

وی گفت: مقارن رایزنی ها درخصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، گفت و گوها و تفاهمات نیز در راستای آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی انجام پذیرفت. ذکر این نکته ضروری است که منابع مالی ایران در این کشور به گروگان گرفته شده بود و این با موضوع زندانیان هیچ ارتباطی ندارد که گفته شود ایران از موضوع زندانیان برای آزادسازی دارایی های خود استفاده می کند. در واقع، هموطنان ایرانی و پول های ما به گروگان گرفته شده بودند. گفت و گوها درخصوص تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در راستای حمایت ایران از شهروندان و مردم خود بوده که با اتهام های ناروا گرفتار شده اند. جزئیات و تعداد زندانیانی که آزاد خواهند شد، به زودی و به هنگام اجرای کامل تفاهمات حاصله، اطلاع رسانی خواهد شد.

نوری بی‌گناه است

غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: باور جمهوری اسلامی بر این است که آقای نوری بی‌گناه در سوئد دستگیر شده و ایشان هیچ جرمی مرتکب نشده است. هنگامی که دولت سوئد مبادرت به بازداشت آقای نوری کرد، تا زمان صدور کیفرخواست بیش از یک سال و نیم به طول انجامید که این موضوع ناشی از این بود که استکهلم هیچ ادله ای برای دستگیری آقای نوری در دست نداشت. بازداشت آقای نوری از نظر ما در حقیقت ماهیت سیاسی دارد.

وی اظهارداشت: در طی یکسال و نیم بازداشت آقای نوری، تمامی حقوق بشر ایشان از جمله حق سلامت، بهداشت، حق وکیل، دادرسی عادلانه، تماس با خانواده و ... در زندان نادیده انگاشته شد. پرونده آقای نوری در حال حاضر در مراحل پایانی تجدیدنظر قرار دارد. ما از طرق رسمی به دولت سوئد گفته ایم که ایشان بی گناه است و می بایست تبرئه شود. آقای نوری نه تبعه سوئد است و نه جرمی مرتکب شده است. جمهوری اسلامی ایران دستگیری آقای نوری توسط دولت سوئد را به نوعی حمایت از تروریسم تلقی می کند، چرا که در پشت پرده این موضوع گروهک تروریستی منافقین قرار دارد. امیدواریم دستگاه قضایی سوئد در نهایت، موضع و تصمیم درستی اتخاذ نماید و در این رابطه ما هم دست بسته نیستیم و از ظرفیت های خود برای اقدامات متناسب بهره خواهیم گرفت.

ظرف دو سه ماه آینده جلسات رسیدگی به پرونده متهمان ترور حاج قاسم آغاز می‌شود​

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: کیفرخواست پرونده متهمان ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی چند ماه قبل صادر و به دادگاه ارسال شد و شعبه ویژه‌ای در دادگستری تهران در این زمینه در نظر گرفته شد تا روند رسیدگی را آغاز کند. در حال حاضر، فرآیند مربوطه برای محاکمه در حال طی شدن می‌باشد و چشم‌انداز این موضوع این است که ظرف دو سه ماه آینده جلسات رسیدگی این دادگاه آغاز بکار کند. در این مرحله، رسیدگی به اتهامات متهمین آمریکایی از جمله ترامپ، پومپئو و مکنزی در دستورکار قرار دارد و دادگاه برابر مستندات قاطع و قانع کننده، محاکمه را شروع و عدالت را اجرا خواهد کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها