کد خبر: 691105
تاریخ انتشار :

نمایندگی ایران: آمریکا با وتوی قطعنامه شورای امنیت، مسئول تداوم جنگ علیه فلسطین است

نمایندگی دائم جمهوی اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در پی وتوی قطعنامه برزیل از سوی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که واشنگتن با وتوی این قطعنامه مسوول تداوم جنگ علیه فلسطینیان است.

نمایندگی ایران: آمریکا با وتوی قطعنامه شورای امنیت، مسئول تداوم جنگ علیه فلسطین است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در واکنش به وتوی قطعنامه پیشنهادی برزیل برای آتش بس در غزه از سوی واشنگتن در حساب کاربری ایکس خود و با انتشار تصویری از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل گفت: ایالات متحده آمریکا با وتوی مجدد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار کمک های بشردوستانه است، مسئولیت اصلی تداوم جنایات جنگی، تجاوزات و نسل کشی رژیم آپارتاید اسرائیل علیه فلسطینیان را بر عهده دارد.

دومین نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی همزمان با دوازدهمین روز درگیری ها میان نیروهای مقاومت فلسطین و رژیم اسرائیل آغاز شد تا اعضای این شورا به ریاست برزیل اوضاع خاورمیانه و سرزمین های اشغالی فلسطین را بررسی کنند که قطعنامه پیشنهادی برزیل نیز به تصویب نرسید و آمریکا آن را وتو کرد.

آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی قطعنامه پیشنهادی برزیل را که خواستار توقف درگیری ها میان اسرائیل و نیروهای مقاومت فلسطین می شد تا کمک های بشر دوستانه وارد نوار غزه شوند، وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی برزیل رای ۱۲ کشور آلبانی، برزیل، چین، اکوادور، فرانسه، گابن، غنا، ژاپن، مالت، موزامبیک، سوئیس و امارات متحده عربی را در مقابل یک رای مخالف ایالات متحده آمریکا داشت و دو کشور روسیه و انگلیس نیز رای ممتنع دادند.

آمریکا با رای منفی خود، قطعنامه ای را وتو کرد که خواستار «وقفه های بشردوستانه» برای ارسال کمک های حیاتی به میلیون ها نفر در غزه بود.

واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی برابر با ۱۸ اکتبر جاری در نشست شورای امنیت سازمان ملل افزود: «نمایندگانی که حمایت نکردند در واقع با توقف خونریزی در خاورمیانه مخالف بودند. اگرچه آنها مطمئناً بهانه‌های رسمی ارائه خواهند کرد، اما آنها ضعیف به نظر می‌رسند. شما انتخاب خود را کرده‌اید و باید مسئولیت آن را بپذیرید.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد هیچ یک از اصلاحات روسیه در پیش نویس قطعنامه برزیل در مورد خاورمیانه را تصویب نکرد.

روسیه روز دوشنبه دو اصلاحیه را برای پیش‌نویس قطعنامه خاورمیانه پیشنهاد کرد: یکی خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه است و دیگری حملات بی‌رویه به نوار غزه را محکوم می کند.

پس از حمله به بیمارستان المعمدانی یا الاهلی غزه، روسیه نیز در اصلاحیه خود این حمله را محکوم کرد. نماینده روسیه در سازمان ملل گفت اصلاحات پیشنهادی روسیه به منظور متعادل کردن پیش نویس قطعنامه برزیل است که حمله حماس را محکوم می کند، اما به اقدامات اسرائیل اشاره ای نکرده است.

آمریکا به اصلاحیه اول رای منفی داد. این اصلاحیه رای نیاورد زیرا تنها شش رای به دست آورد. اصلاحیه دوم روسیه نیز تنها هفت رای موافق به دست آورد و تصویب نشد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل ادعا کرد : ما در میدان هستیم و کار سخت دیپلماسی را انجام می دهیم.اقدامات شورا مهم است، اما همچنین باید از شرایط موجود مطلع شد. ما حق اسرائیل برای دفاع از خود را مجدداً تأیید می کنیم و پیش نویس قطعنامه چنین حقی را به اسراییل نمی دهد.

آمریکا همچنین اعلام کرد قطعنامه باید "به صراحت" اعلام کند که اقدامات حماس باعث این درگیری شده است. حماس باید محکوم شود. اسرائیل حق دفاع از خود را دارد. نیاز به "اقدامات برابر" عدالت و آزادی وجود دارد.

ژانگ جون سفیر و نماینده چین با ابراز "شوک و ناامیدی" از رای شورای امنیت، ابراز تاسف کرد که شورای امنیت قادر به توافق بر سر راه پیش روی غزه نبود.

سفیر چین در سازمان ملل افزود: مخالفت با پیش نویس برزیل "باور نکردنی" بود. چین اصلاحیه های جدیدی را پیشنهاد خواهد کرد. او تاکید کرد: اسرائیل باید به تعهدات حقوق بین‌الملل خود پایبند باشد. آرا نشان‌دهنده تمایل برخی از اعضای شورا برای «عدم اقدام» و اجازه دادن به رنج و مرگ بیشتر غیرنظامیان است.

پیش از رای گیری برای قطعنامه برزیل، قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس فوری در سرزمین های اشغالی فلسطین میان نیروهای مقاومت و رژیم اسرائیل در نشست علنی دوشنبه شب به وقت برابر با ۱۶ اکتبر (۲۴ مهرماه) شورای امنیت سازمان ملل با ممانعت کشورهای غربی رای نیاورد.

سه عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه به قطعنامه پیشنهادی روسیه رای منفی دادند. در واقع ، قطعنامه پیشنهادی روسیه با ۴ رای مخالف، ۶ رای ممتنع و ۵ رای موافق به تصویب نرسید و نتوانست حداقل ۹ رای بدون وتو را کسب کند.

کشورهایی که به قطعنامه پیشنهادی روسیه رای مثبت دادند علاوه بر خود مسکو، چین، امارات متحده عربی، موزامبیک و گابن بودند و چهار کشور آمریکا، انگلیس فرانسه و ژاپن به آن رای منفی دادند و ۶ کشور نیز رای ممتنع دادند در حالیکه تصویب یک قطعنامه حداقل به ۹ رای مثبت در شورای امنیت که شامل ۱۵ عضو است، دارد.

اکنون در پی وتوی قطعنامه برزیل از سوی آمریکا، واشنگتن باید در نشستی در مجمع عمومی سازمان ملل که به زودی تشکیل خواهد شد درباره دلیل وتوی خود توضیح دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها