کد خبر: 695395
تاریخ انتشار :

گواهینامه | گواهینامه موتور آنلاین | سایت ثبت نام گواهینامه موتور طرح آسان

قانون گواهینامه رانندگی تغییر کرد + جزئیات

در این مقاله به دو عنوان شرایط و هزینه دریافت گواهینامه رانندگی یک روزه و قوانین ابطال گواهینامه رانندگی می پردازیم با ما همراه باشید.

قانون گواهینامه رانندگی تغییر کرد + جزئیات
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش سایت دیجی سرگرمی: گواهینامه یک مدرک قانونی است که شخص می تواند با داشتن گواهینامه از وسیله نقلیه خود استفاده نماید. در قدیم به گواهینامه تصدیق رانندگی گفته می شد. در صورت نداشتن گواهینامه پلیس حق دارد راننده را جریمه کند. قانون جدید گواهینامه را با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

شرایط و هزینه دریافت گواهینامه رانندگی یک روزه

اگر به سن قانونی ۱۸ سال رسیده‌اید، گواهی سلامت جسمی دارید، گروه خونی خود را می‌دانید و آزمایش‌های مور نیاز را انجام داده‌اید، شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه را دارید.

اگر به سن قانونی ۱۸ سال رسیده‌اید، گواهی سلامت جسمی دارید، گروه خونی خود را می‌دانید و آزمایش‌های مور نیاز را انجام داده‌اید، معاینات چشم خود را انجام داده‌اید و دوره عملی و تئوری موتورسیکلت را با موفقیت گذرانده‌اید، شما شرایط لازم برای دریافت گواهینامه موتور سیکلت را دارید.

بنابر اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی این طرح در ۱۷ استان کشور در حال اجرا است و نزدیک به ۵۰ هزار نفر از این امتیاز گواهینامه یک روزه بهره‌مند شدند.

شرایط لازم برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت

برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت، اول از همه لازم است تا شرایط خاصی را دارا باشید زیرا بدون احراز این موارد، پروسه دریافت گواهینامه برایتان سخت و البته کند می‌شود. با این‌حال اگر شرایط زیر را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید برای دریافت گواهینامه موتور سیکلت اقدام کنید:

گذراندن دوره عملی گواهینامه موتورسیکلت

داشتن سن ۱۸ سال تمام (سن قانونی)

گذراندن دوره تئوری مربوط به گواهینامه موتورسیکلت

اخذ گواهی سلامت جسمی

انجام معاینات چشم در مراکز مورد تایید راهنمایی و رانندگی

انجام آزمایش‌های مربوط به سلامت و گروه خونی

داشتن موتور با پلاک ثبتی

ارائه آدرس پستی با آدرس خودتان

گواهینامه / امضای تعهدنامه و منشور قانونی در مورد قوانین حاکم بر رانندگی با موتور

گواهی سلامت جسمی، مدرکی است که بعد از انجام معاینات بینایی، شنوایی، حرکتی و تنفسی در مراکز پزشکی مورد تأیید راهنمایی و رانندگی برای متقاضی صادر می‌شود.

مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر قصد دارید با موتور خود کار کنید، مهم‌ترین مدرکی که باید برای ثبت نام پیک موتوری ارائه دهید، گواهینامه‌تان است پس تمام موارد گفته شده را بدون هیچ کم و کاستی ارائه دهید.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه

برای دریافت گواهینامه و اول از همه ثبت نام آن، لازم است تا مداک زیر را ارائه دهید:

آدرس و کدپستی محل سکونت

اصل و کپی شناسنامه

ارائه فیش مبالغ واریزی برای صدور و ثبت‌نام

۱۲ عکس ۴*۳ با زمینه سفید

ثبت ‌نام گواهینامه موتور سیکلت

برای ثبت نام دریافت گواهینامه موتورسیکلت باید با در دست داشتن مدارک مودر نیاز، به یکی از آموزشگاه‌های مجاز آموزش موتورسیکلت مراجعه کنید و بعد از پرداخت هزینه مورد نیاز و تسلیم مدارک، در کلاس‌های مختلف حاضر شوید. در صورتی که آزمون خود را با موفقیت بگذرانید، بعد از مدتی گواهینامه برای شما صادر خواهد شد.

مراحل و نحوه ثبت نام گواهینامه یک روزه موتورسیکلت

در صورتی که شما به دنبال دریافت گواهی‌نامه رانندگی یک‌روزه یا گواهی‌نامه بدون آزمون کتبی هستید، می‌توانید به آموزشگاه پلیس راهنمایی و رانندگی در شهرک آزمایش مراجعه کنید. در حال حاضر، این طرح به صورت آزمایشی در این آموزشگاه اجرا می‌شود و در آینده در سراسر کشور قابل دسترسی خواهد بود.

برای ثبت نام دریافت گواهی‌نامه یک‌روزه، باید مدارک خود را ارائه داده، آزمون‌های سلامت را پشت سر بگذارید و هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید. در صورت قبولی در آزمون، می‌توانید در همان روز گواهی‌نامه خود را تحویل بگیرید.

طبق مصوبه وزارت صمت اخذ گواهینامه موتورسیکلت ۱ میلیون ۷۷۰ هزار تومان است ولی در این طرح ۶۰ درصد کاهش هزینه داشته ایم و فرایند طولانی چندماه را یک روز کاهش دادیم و افراد با ۵۷۰ هزار تومان می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.

گواهینامه رانندگی این افراد باطل میشود

هر راننده ای می بایست گواهینامه راهنمایی و رانندگی را داشته باشد تا بتواند اقدام به رانندگی کند. نداشتن یا ابطال گواهینامه بنا به هر دلیلی راننده را از رانندگی منع می کند.

ابطال گواهینامه یعنی چه، ابطال گواهینامه به چه معناست؟ دریافت گواهینامه رانندگی توسط پلیس در قانون تعریف شده است و چنانچه راننده‌ای به موجب این قوانین گواهینامه رانندگی‌اش توقیف شود، در صورت اقدام به رانندگی در حکم راننده بدون گواهینامه با آن برخورد خواهد شد.

ابطال گواهینامه در سال اول

با استناد به تبصره ماده ۴ قوانین آئین نامه راهنمایی و رانندگی، صدور هر نوع گواهینامه رانندگی برای کسانی که دارای گواهینامه پایه سوم هستند در مرحله اولیه صدور گواهینامه دارای شرایط و محدودیت های تعیین شده‌ای می‌باشد، که در صورت رعایت محدودیت های تعیین شده توسط راننده، گواهینامه آن تا سقف ۱۰ سال اعتبار دریافت خواهد کرد و نیازی به مراجعه جهت تعویض گواهینامه نخواهد بود. اما در صورت رعایت نکردن این محدودیت ها، یک رسید با اعتبار یک ماهه از سوی افسر راهور و پلیس راه ظرف مدت یک هفته به محل سکونت افراد ارسال می‌شود. در طول مدت زمان اعتبار رسید دریافتی نیاز می‌باشد تا برای گذراندن دوره های آموزشی مصوب یا آزمون مجدد به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه مدت زمان اعتبار یک ماهه رسید مبنی بر گواهینامه پایه سوم شما به پایان رسید حتماً لازم است به پلیس راهور محل سکونت خود نسبت به دریافت اصل گواهینامه مراجعه فرمائید.

در صورتی که تکرار تخلفات و عدم رعایت محدودیت ها از سوی دارندگان گواهینامه، بیش از یک بار باشد، نه تنها در آزمون اصلی اخذ گواهینامه مردود بلکه زمان دریافت و ارسال آن نیز بر مبنای یک سال محاسبه خواهد شد.

توقف خودرو به وسیله پلیس

عناوین محدویت های تعیین شده برای دارندگان گواهینامه پایه سوم

از آنجا که تعیین تکلیف، سلب یا تحدید حقوق اشخاص خارج از حدود اختیارات قوه مجریه است؛ وزارت کشور مستند به بند (ت) ماده ۲۷ آیین‎نامه فوق‎الذکر با صدور دستورالعمل شماره ۳۷/۳/۱/۶۷۳۱۵ مورخ ۳۰/۵/۱۳۸۴ ضمن ماده ۵ آن چنین مقرر کرده است: (بند ۳ ماده ۵ – دارنده گواهینامه موقت مجاز است فقط از ساعت ۵ بامداد تا ۲۴ اقدام به رانندگی نماید. بند ۴ ماده ۵- رانندگی در جاده‎ها، بزرگراهها و آزاد راههای برون شهری با گواهینامه موقت ممنوع می‎‌باشد.)

گواهینامه رانندگی این افراد باطل می شود

ابطال گواهینامه در سطح سوم نمره منفی قابل اجرا خواهد بود؛ در سطح اول اگر راننده ۳۰ نمره منفی گواهینامه کسب کند گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود و در پایان مدت ضبط با پرداخت جریمه ۶۰ هزار تومانی به نفع خزانه عمومی،‌ گواهینامه مسترد خواهد شد.

در صورتی که گذراندن سطح اول، همان راننده مجدداً ۲۵ نمره منفی کسب کند، این بار گواهینامه به مدت ۶ ماه ضبط شده و پس از به پایان رسیدن مدت ضبط گواهینامه، راننده با پرداخت ۹۰ هزار تومان جریمه به نفع خزانه عمومی، قادر به بازپس گرفتن گواهینامه خویش خواهد بود.

اگر راننده‌ای پس از اعمال محرومیت‌های سطح اول و دوم تخلفات جدیدی را مرتکب شود ۲۰ نمره منفی میگیرد و گواهینامه‌اش باطل خواهد شد.

اگر فردی در مرحله سوم قرار دارد مشروط به آنکه نمرات منفی‌اش به ۲۰ نرسیده باشد، و اگر به مدت یکسال هیچگونه تخلفی مرتکب نشود، تمام نمرات منفی‌اش بخشیده می‌شود.

رفع ابطال گواهینامه

اگر راننده نمره منفی اش به ۲۰ برسد گواهینامه‌اش باطل و تا یکسال حتی حق شرکت برای گرفتن مجدد گواهینامه را نیز ندارد. پس از گذشت یکسال با واریز مبلغ ۱۵۰ هزار تومان جریمه نقدی به خزانه عمومی، می‌تواند در فرآیند ثبت‌نام و دریافت گواهینامه شرکت و در صورت قبولی در آزمون رانندگی، گواهینامه مجدد را دریافت نماید.

گواهنیامه رانندگی در چه صورتی باطل می‌شود؟

هر گاه ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوطه را پرداخت نکند، از سوی راهنمایی و رانندگی اخطاریه کتبی با مهلت یکماه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت ضمن ضبط گواهینامه پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهور توقیف خواهد شد .(ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی)

گواهینامه/ عناوین تخلفات رانندگی حادثه‌ساز

ماده ۱۴ قانون بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که با توجه به گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، ‌علت اصلی وقوع تصادف از موارد تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد، بیمه گر وظیفه دارد خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمینی پرداخت کند.

هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا، حرکت بر روی یک چرخ و یا هرگونه حرکات آکروباتی در سطح راهها و خیابانها

دور زدن در محل ممنوع

عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

نقص سیستم روشنایی وسایل نقلیه به هنگام شب

عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع)

سبقت غیرمجاز

تجاوز از سرعت مجاز

عبور از چراغ قرمز راهنمایی

عدم رعایت حق تقدم عبور

حرکت به طور مارپیچ در راهها

تجاوز یا انحراف به سمت چپ معابر

عدم رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه و یا عدم توجه به جلو

گردش به چپ یا به راست در محل ممنوع

روشن نکردن چراغ هنگام شب و در موقع لزوم

رانندگی با وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر (چراغ، لاستیک، فرمان، ترمز، برف پاک‌کن و زنجیر چرخ)

عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از سمعک، عینک یا تجهیزات خاص

مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی

منبع: سایت طلا و اقتصاد آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها