کد خبر: 695750
تاریخ انتشار :

کنعانی: منابع آزاد شده در قطر در دسترس ایران بوده و هست

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که منابع آزاد شده ایران در قطر در دسترس ایران بوده و هست و می‌توانیم متناسب با نیازهای خود از آن استفاده کنیم.

کنعانی: منابع آزاد شده در قطر در دسترس ایران بوده و هست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ناصر کنعانی امروز (دوشنبه) ۱۳ آذر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در ابتدای این نشست خبری جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی و استمرار جنایات جنگی این رژیم علیه ملت فلسطین در غزه و کرانه باختری را شدیدا محکوم کرد و گفت: بسیار دردناک است که جنایات بی‌رحمانه رژیم علیه شهروندان و غیرنظامیان در فلسطین به ویژه زنان و کودکان با شدت و حدت باورنکردنی ادامه دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز صبح خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه این رژیم یکی دیگر از بیمارستان‌های فعال در غزه بیمارستان کمال عدوان را مورد بمباران قرار داده که در نتیجه آن ده‌ها نفر شهید و زخمی شدند و این اقدامات چیزی جز نسل‌کشی نیست.

وی در پاسخ به سؤالی درباره همراهی آمریکا با رژیم صهیونیستی در جنایات اخیر در غزه و اقدامات ایران برای بازداشتن کاخ سفید از مدیریت جنایات در غزه به نقش مستقیم و غیرقابل انکار دولت آمریکا در جنایات جنگی رژیم غاصب صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین اشاره کرد و گفت: طوفان الاقاصی اقدام مشروع فلسطین نشان داد که رژیم صهیونیستی دارای هیمنه پوشالی است و پایه‌های امنیتی و سیاسی و نظامی این رژیم به رغم همه ادعاهای نمایشی کاملا لرزان و بی ثبات است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: متاسفانه این رژیم در پی تلاش برای جبران بخشی از شکست فاحش خود در عملیات طوفان الاقصی دست به انتقام گیری از مردم غزه گرفت و کشتار بیش از ۱۶ هزار نفر از شهروندان فلسطینی که بیش از ۷۰ درصد کودکان و زنان هستند. دولت آمریکا در مقابل این همه کشتار و فجایع به جای اقدام بازدارنده عملا در کنار این رژیم قرار گرفت. دور جدید حملات نظامی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه بعد از توقف کوتاه مدت هفت روزه زمانی آغاز شد که وزیر خارجه آمریکا در تل آویو و در اتاق جنگ کابینه رژیم صهیونیستی حضور داشت و این نشان می‌دهد آمریکا در کنار رژیم متجاوز ایستاده است.

وی ادامه داد: گزارشاتی منتشر شده که آمریکا تجهیزات و تسلیحات را در اختیار این رژیم قرار داده و دست این رژیم را از تسلیحات برای استمرار جنایات خود پر کرده است. این جای تأسف است. وزیر دفاع آمریکا اشاره می‌کند به اینکه حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل هیچگاه قابل مذاکره نبوده و نخواهد بود و کمک‌ها را به اسرائیل تسریع کردیم تا اطمینان حاصل کنیم حماس دوباره اقدام هفت اکتبر را تکرار نکند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: دولت آمریکا رسما اعتراف می‌کند که نه یک جزء بلکه اساسا اصل جنگ علیه ملت مظلوم فلسطین است. این موضوع مورد توجه افکار عمومی و ملت‌هاست. دولت آمریکا اکنون یک طرف جنگ است. این اظهارات و اقدامات با آنچه آمریکایی‌ها اعلام کرده و بارها پیغام دادند که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم و به رژیم اسرائیل برای حفاظت از جان شهروندان فلسطین تذکر دادیم کذب محض است. 

وی گفت: این دوگانگی کاملا آشکار است. 

سخنگوی وزارت خارجه در تشریح اقدامات ایران بیان کرد: ایران حمایت از مظلوم و ملت تحت اشغال و تحت تجاوز و جنگ فلسطین را برای خودش یک اصل اساسی و انسانی و اولویت مهم تلقی می‌کند و این مسأله و اولویت انسانی باید مورد توجه همه دولت‌ها و ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل و  شورای امنیت باشد. متاسفانه شورای امنیت در گروگان دولت آمریکا در بحث غزه و فلسطین قرار گرفته و نشان داده سازوکارهای بین‌المللی در انجام وظایف خود برای حفظ جان بیگناهان در فلسطین و تامین صلح و امنیت بین‌المللی از توانایی کافی برخوردار نیستند و دولت آمریکا از قدرت خودش و میزبانی خودش در مقر سازمان ملل برای ایجاد روندهای نامطلوب در شورای امنیت سوءاستفاده می‌کند.

وی گفت: ایران همه تلاش‌های دیپلماتیک خود را به کار بسته و با دولت‌های موثر و سازمان‌های بین‌المللی با سازمان ملل و اعضای دارای مواضع حمایتی از ملت فلسطین در شورای امنیت و سازمان همکاری اسلامی و ... تعامل کرده و به این گفت‌وگوها و تعاملات ادامه می‌دهد و از هر فرصتی برای حمایت از ملت فلسطین و ایفای نقش برای بازدارندگی در مقابل ماشین جنگی رژیم صهیونیستی استفاده می‌کند.

کنعانی بیان کرد: این جنایت علیه بشریت است و اگر بدون مکافات و مجازات باقی بماند تهدیدی برای بشریت و جامعه جهانی است.

وی درباره تصویب لایحه‌ای در کنگره آمریکا درباره بلوکه کردن دارایی‌های ایران در قطر اظهار داشت: این لایحه برای عملیاتی شدن نیازمند تصویب سنای آمریکا و رئیس جمهور این کشور است. دولت آمریکا در چارچوب تعهدات بین‌المللی خود و توافق انجام شده با واسطه ایران در ارتباط با منابع ارزی آزاد شده با مشارکت کشورهای ثالث موظف است و متعهد است و  باید به مسؤولیت‌های خود پایبند باشد و عمل کند و در این خصوص نیز تضمین‌های لازم را گرفتیم برای اینکه ما در تعاملات خود با دولت آمریکا بر مبنای اعتماد عمل نمی‌کنیم و دولت آمریکا در طول سالیان متمادی نشان داده که قابل اعتماد نیست و در چارچوب تعهداتی که توافق شده صحبت می‌کنیم.

کنعانی بیان کرد: این منابع در دسترس ایران بوده و هست و ایران می‌تواند متناسب با نیازهای خود از آن استفاده کند و خواهد کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها