کد خبر: 695846
تاریخ انتشار :

نامه ایران به سازمان ملل در واکنش به اتهامات اسرائیل، بریتانیا و آمریکا

نماینده دایم ایران در سازمان ملل متحد با محکوم کردن اتهامات بی اساس نماینده انگلیس در نشست شورای امنیت گفت که بی تردید بریتانیا نقشی اساسی در رنج و ناراحتی طولانی مدت مردم فلسطین داشته است و همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در هیچ اقدام یا حمله ای علیه نیروهای آمریکایی دخالت نداشته است. سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین با رد قاطعانه ادعاها و اتهامات بی اساس رژیم اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به سوابق گذشته رژیم اسرائیل، بر کسی پوشیده نیست که این رژیم بار دیگر به دنبال سوء استفاده از قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و گزارش دبیر کل سازمان بوده است.

نامه ایران به سازمان ملل در واکنش به اتهامات اسرائیل، بریتانیا و آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز سفیر اکوادور در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت را در ماه جاری دسامبر برعهده دارد، ادعاهای نماینده دائم آمریکا را رد کرد.

ایروانی تصریح کرد: علاوه بر نامه‌های قبلی ما، از جمله آخرین نامه‌های مورخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۳ (S/۲۰۲۳/۸۹۲)، مایلم با قاطعیت ادامه ادعاهای غیرمستند علیه جمهوری اسلامی ایران در نامه مورخ ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ نماینده دائم آمریکا را رد کنم.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: در همین راستا، بار دیگر تاکید می کنم که جمهوری اسلامی ایران در هیچ اقدام یا حمله ای علیه نیروهای نظامی آمریکا حضور نداشته است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ایران این ادعاهای بی‌اساس را تلاشی عمدی از سوی ایالات متحده، کشور اشغالگر، برای توجیه و جرم‌زدایی تجاوزکارانه و نقض جدی قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد در جمهوری عربی سوریه و منطقه می‌داند.

ایروانی در نامه خود خواسته است که این نامه بعنوان سند شورای امنیت ثبت شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ برابرا با ۷ آذر ماه ۱۴۰۲ در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت خاورمیانه؛ سوریه گفت: اتهامات بی اساس ایالات متحده علیه کشور من در این نشست قاطعانه رد می شود. به نظر می رسد این اتهامات بی اساس بخشی از تلاش عمدی ایالات متحده برای منحرف کردن توجه از نقض جدی حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد در جمهوری عربی سوریه باشد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز در هیچ اقدام یا حمله ای علیه نیروهای نظامی آمریکا در سوریه یا جاهای دیگر دست نداشته است. ایران همواره به تعهدات خود برای ارتقای صلح و امنیت در منطقه پایبند بوده است.

وی تصریح کرد: ایالات متحده باید اقدامات غیرقانونی خود در سوریه را متوقف کند، به اشغال غیرقانونی خود پایان دهد و به تعهدات حقوقی بین‌المللی خود، از جمله قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، که همه کشورهای عضو را ملزم به حمایت و احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه می‌کند، عمل نماید. چنین اقداماتی برای ارتقای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی بسیار مهم است.

سفیر ایران در سازمان ملل: بریتانیا نقشی اساسی در رنج طولانی مدت مردم فلسطین داشته است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین قاطعانه ادعاهای غیرمستند مطرح شده توسط نماینده بریتانیا را رد کرد.

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و همچنین سفیر اکوادور در سازمان ملل ملل بعنوان رییس دوره ای شورای امنیت افزود: مایلم اتهامات بی اساس نماینده بریتانیا علیه کشورم را در جلسه توجیهی علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ تحت عنوان «وضعیت خاورمیانه، از جمله فلسطین» برگزار شد، به شدت محکوم و رد کنم.

در این نامه آمده است: آقای طارق احمد، وزیر کشور انگلستان در سخنان خود در این نشست، ضمن نادیده گرفتن مسئولیت کشور خود در شرایط کنونی خاورمیانه و سیاست های بی ثبات کننده انگلیس، تلاش کرد تقصیر را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازد.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: بی‌تردید، بریتانیا نقشی اساسی در رنج و ناراحتی طولانی مدت مردم فلسطین داشته است. ریشه‌های شوم این مصیبت را می‌توان در بیانیه بالفور جستجو کرد که نشان‌دهنده آغاز نزدیک به یک قرن سختی برای فلسطینیان است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: حمایت مستمر و تزلزل ناپذیر بریتانیا از جنایات و تجاوزات نسل کشی اسرائیل علیه مردم فلسطین و کشورهای منطقه به طور قابل توجهی اقتدار اخلاقی این کشور را برای صدور مجوز قضاوت در مورد نیات و سیاست های دیگران کاهش می دهد.

سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل از رییس شورای امنیت خواسته است که این نامه بعنوان سند شورای امنیت ثبت شود.

در دو نامه جداگانه با رد ادعاها و اتهامات بی اساس رژیم سرائیل/ ایروانی: رژیم اسرائیل بار دیگر به دنبال سوء استفاده از قالب قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران است

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت نوشته است: نامه حاضر در پاسخ به نامه های مورخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ نماینده رژیم اسرائیل خطاب به رئیس شورای امنیت (S/۲۰۲۳/۹۲۸- S/۲۰۲۳/۹۲۹) تهیه شده است. نماینده رژیم اسرائیل در این نامه ها بار دیگر با توسل به اکاذیب و انتشار اطلاعات نادرست، اتهامات غیرمستند علیه جمهوری اسلامی ایران را با ادعای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) مطرح کرده است.

ایروانی در این نامه آورده است: مایلم تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران پیوسته به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (۲۰۱۵) پایبند بوده و در اجرای تعهدات خود ذیل این قطعنامه ثابت قدم است. بر این اساس، ادعاهای مطرح شده در نامه ها کاملاً بی اساس و به صراحت مردود است. باعث شگفتی است که رژیم آپارتاید و اشغالگر اسرائیل به طور مداوم هنجارها و اصول بسیار اساسی و ثابت حقوق بین الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه های سازمان ملل را زیر پا می گذارد، در عین حال ایران را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متهم می کند.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرده است: با توجه به سوابق گذشته رژیم اسرائیل، بر کسی پوشیده نیست که این رژیم بار دیگر به دنبال سوء استفاده از قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و گزارش دبیر کل سازمان ملل بوده است. این سوء استفاده تلاشی مداوم برای پیشبرد اتهامات بی اساس علیه ایران است که همگی ناشی از اهداف سیاسی رژیم است.

وی تاکید کرده است: در نتیجه، این ادعاهای بی اساس سیاسی هم فاقد پایه قانونی و اعتبار هستند. در این چارچوب، ایران از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد که به طور جدی به مأموریت خود که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل آمده است پایبند باشد و از هرگونه سوءاستفاده احتمالی رژیم اسرائیل از قالب قطعنامه ۲۲۳۱، به‌ویژه با توجه به شرایط برجام پس از ۱۸ اکتبر جلوگیری کند.

در نامه دیگر سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس دوره ای شورای امنیت این نهاد بین المللی آمده است: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه ادعاهای بی اساس و ارجاعات ناروا در نامه مورخ ۱۳ نوامبر ۲۰۲۳ نماینده رژیم اسرائیل خطاب به رئیس شورای امنیت را رد می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: رژیم اسرائیل به دنبال توجیه و سرپوش گذاشتن بر نقض مستمر قطعنامه ۱۵۵۹ (۲۰۰۴) و ۱۷۰۱ (۲۰۰۶)، تجاوزات نسل کشی خود به مردم بیگناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری، و اقدامات اخلالگرانه، شرورانه و تروریستی خود در منطقه است. بر این اساس، تلاش‌های آن برای انداختن تقصیر به گردن ایران کاملاً بی‌اساس و فاقد هرگونه مبنای قانونی است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: همچنین اتهامات بی اساس نمایندگان رژیم اسرائیل در جلسه توجیهی علنی شورای امنیت در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ تحت عنوان "وضعیت خاورمیانه از جمله مسئله فلسطین" علیه کشورم را رد و محکوم می کنم. ایران انتشار ادعاهای بی اساس رژیم اسرائیل را چیزی جز تلاشی مذبوحانه برای نادیده گرفتن مسئولیت خود در قبال جنایات جنگی، نسل کشی و جنایات علیه بشریت که در فلسطین اشغالی مرتکب شده است، نمی داند.

ایروانی در نامه های خود از رئیس شورای امنیت خواسته است که این نامه ها به عنوان سند شورای امنیت درج و ثبت شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها