کد خبر: 696567
تاریخ انتشار :

قیمت دلار ۲۰ آذر ۱۴۰۲ | قیمت دلار بالاخره کاهشی شد

قیمت دلار روز گذشته با نوسان محدودی بسته شد. این اسکناس در حالی در کریدور ۵۰ هزار تومانی جا خوش کرده که سیاست‌گذار با ارزپاشی قصد ایجاد ثبات در بازارهای مالی را دارد. کارشناسان اقتصادی دوام این سیاست‌ را طولانی‌‌مدت نمی‌دانند اما از ابتدای سال نهاد تصمیم‌گیر توانسته با این شیوه بازار را مدیریت کند.

قیمت دلار ۲۰ آذر ۱۴۰۲ | قیمت دلار بالاخره کاهشی شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت دلار در آخرین معامله روز گذشته با رقم ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان بسته شد. این اسکناس برای دومین روز متوالی در همین محدوده معامله شد و این موضوع فشار تقاضا را بالا برد. فعالان بازار ارز معتقدند خریدهای خرد در معاملات دیروز قیمت دلار را در محدوده مشخصی فریز کرده است.  کارشناسان اقتصادی دلار را در روندی خنثی در نوسان می‌دانند. به اعتقاد آنها بالای سطح ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومانی آغاز ریتم صعودی قیمت دلار است.

روز گذشته معاون سیاست گذاری اقتصادی وزیر اقتصاد در مورد تک نرخی کردن ارزگفت: سیاست اعلام شده دولت این است که مرجعیت در نظام ارزی باید به مرکز مبادله ارز و طلای بانک مرکزی انتقال یابد. در این راستا باید به افزایش مرجعیت این مرکز کمک کنیم .

 به نظر می‌رسد با روند رشدی که قیمت اسکناس و حواله دلار در مرکز مبادله طلا و ارز دارد و فریز ارزی بازار آزاد، سیاست‌گذار قصد داد این دو بازار را به هم نزدیک کند و قیمت دلار را به سمت تک ‌نرخی شدن سوق دهد.

روز گذشته قیمت دلار در بازارهای همسایه روند یکدستی نداشت. قیمت دلار هرات رشد ۱۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۲۳۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه کاهش ۵۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۴۴۰ تومانی معامله شد. 

قیمت نرخ‌های مختلف

دیروز ۱۹ آذر در مرکز مبادله ارز و طلا ایران اسکناس دلار با قیمت ۴۲ هزار و ۵۱۳ تومان عرضه شد و ۸۶ تومان رشد داشت. دلار حواله نیز ۷۸ تومان افزایش داشت و با رقم ۳۸ هزار و ۶۴۸ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز گذشته قیمت اسکناس یورو  با قیمت ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در مرکز مبادله ارز و طلا با رشد ۱۸۳ تومانی با رقم ۴۵ هزار و ۷۷۳ تومان عرضه شد. یوروی حواله نیز ۱۶۶ تومان رشد داشت و با رقم ۴۱ هزار و ۶۱۱ تومان قیمت‌گذاری شد.

روز گذشته درهم امارات هم با افزایش ۲۰ تومانی با قیمت ۱۳ هزار و ۸۲۰ تومان معامله شد. در سایت معاملات الکترونیکی ارز (ETS) حواله درهم با رشد ۲۱ تومانی با رقم ۱۰ هزار و ۵۲۳ تومان عرضه شد، اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۵۷۶ تومان عرضه شد و رشد ۲۴ تومانی داشت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها