کد خبر: 697421
تاریخ انتشار :

تحلیل دیگران؛

اختلافات بالا گرفت/ رویارویی قالیباف و پایداری؟

به نظر میرسد با شکایت علنی مجلس از پایگاه رسانه‌ای پایداری، اختلافات به مرحله برخورد نهایی نزدیک شده است.

 اختلافات بالا گرفت/ رویارویی قالیباف و پایداری؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز،  ماجرای تغییر در قوانینی که در مجلس نوشته می‌شود، اولین بار از سوی اعضای جبهه پایداری و در مورد بودجه سال 1400 کلید خورد. از همان زمان تا امروز بارها این ادعا مطرح شده که قوانین بعد از اینکه در صحن مجلس نهایی می‌شود، با قانونی که برای شورای نگهبان فرستاده می‌شود، متفاوت است. اما مجلس و قالیباف هم زیر بار آن نرفته و آن را تکذیب می‌کنند. آخرین بار این مساله در موضوع قانون حجاب بار دیگر تکرار شد و رجانیوز در گزارش به این مساله پرداخت. حالا سایت مجلس دست به تهدید رجانیوز پایگاه رسانه ای جبهه پایداری که توسط برادر داماد رئیس جمهور اداره می‌شد، زده است. 

وب سایت خانه ملت در این باره ضمن خبر دادن از شکایت مجلس از سایت رجانیوز، نوشته است که این سایت «مدعی دستکاری لایحه حجاب توسط هیئت رئیسه مجلس می‌شود تا از این طریق با ایجاد هجمه علیه مجلس انقلابی اهداف سیاسی خود در انتخابات 1402 را پیش ببرد.»

رجانیوز هم در پاسخ گفته است که ما حرف تازه‌ای نزدیم و فقط ادعاهای «سه نماینده مجلس» را تکرار کردیم. حالا چرا به جای پاسخ دادن ما را تهدید به شکایت کردید؟"

در نهایت هم به مجلس پیام می‌دهد که «در دولت های مختلف» از «رجانیوز شکایت شده» و برای رجانیوز آنچه مهم است این است که «از خط اصیل اسلام ناب و منویات رهبر معظم انقلاب» دفاع کند و «هیچ تهدید و ارعابی نمی‌تواند بر این هدف سایه افکند.»

اما نکته مهم همان پیوند خوردن ماجرا با مساله انتخابات است. هر دو طرف یکدیگر را متهم می‌کنند به اینکه در مساله لایحه حجاب به دنبال اهداف انتخاباتی هستند. تیم قالیباف معتقد است که پایگاه‌های نزدیک به دولت با فشار بیشتر بر مردم به دنبال تقویت جایگاه خود نزد مردم متدین هستند. در مقابل رجانیوز هم معتقد است که طرف مقابل به دنبال "دلبری از طبقه متوسط" است. از همین رو می‌نویسد: «باید به این نکته دقت داشت که فروکاستن مسأله حجاب و عفاف به درگیری‌های سیاسی و جناحی بر خلاف مصالح نظام بوده و بر خلاف ادعای کذب و خلاف تقوای رسانه مجلس، آن چه می‌تواند کنش انتخاباتی تفسیر شود، تلاش برای دلبری از طبقه متوسط با دستکاری لایحه حجاب است نه غیر آن.» 

اینکه هر دو طرف موضوع را در قالب انتخابات می‌بینند و حرفی از دغدغه‌های دینی طرف مقابل به میان نمی‌آورند، تا حد زیادی گویای پشت پرده‌های هر دو سوی جریان اصولگرایی است. با این حال خلاصه ماجرا این است که جریان خالص ساز نشسته در رجانیوز و پایداری، معتقد است که تیم قالیباف هم به دنبال رای حامیان اصولگرایان است و هم به دنبال دلبری از طبقه متوسط. به باور آنها قالیباف از یک سو در داخل اصولگرایان می‌گوید که قانون سفت و سختی برای حجاب نوشته و پای کار این مساله است. اما از سوی دیگر به دنبال این هستند که تا انتخابات این قانون نهایی نشود تا بتوانند به جامعه بگویند که خودشان در مقابل خالص سازان ایستاده‌اند. 

در طرف مقابل هم معتقدند که خالص‌سازان و جریان هایی مثل پایداری و شریان با تحریک بخش‌های سنتی و متدین جامعه می‌خواهند رای اصولگرایان شورای ائتلاف را کاهش دهند. به نظر میرسد با شکایت علنی مجلس از پایگاه رسانه‌ای پایداری، اختلافات به مرحله برخورد نهایی نزدیک شده است.

 

منبع: امتداد

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها