کد خبر: 698400
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

رقیب تراشی جمهوریخواهان برای سیاستمدار جنجالی

روند رو به رشد حمایت میلیاردرها و مدیران ارشد کسب و کارهای بزرگ ایالات متحده از هیلی در حالی است که بر اساس نتیجه نظرسنجی اخیر موسسه «هریس» او در رقابت با جو بایدن نتیجه بهتری نسبت به دونالد ترامپ کسب خواهد کرد.

رقیب تراشی جمهوریخواهان برای سیاستمدار جنجالی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز، افزایش آرای نیکی هیلی در نظرسنجی های صورت گرفته در حزب جمهوریخواه، زنگ خطر را برای رئیس جمهور سابق آمریکا به صدا در آورده است. اگرچه ترامپ و نیکی هیلی به لحاظ سیاسی و فکری به یکدیگر نزدیک هستند، اما اختلافاتی با یکدیگر دارند که مهم ترین آنها، عطش هر دو سیاستمدار برای ورود به کاخ سفید می باشد. هیلی تلاش می کند با حمایتهای آیپک، تبدیل به نامزدی اصلی جمهوریخواهان در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری شود. در مقابل، ترامپ فعلا هیلی را به چشم یک مزاحم می بیند. البته در صورتی که ترامپ بنابر هر دلیلی نتواند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شرکت کند( از جمله محکومیت در پرونده های قضایی)،امکان حمایت وی از نیکی هیلی بعید به نظر نمی رسد. 

حدود یک ماه است که فهرست کارآفرینان و رهبران تجاری که پشت سر فرماندار سابق کارولینای جنوبی صف می‌کشند و به کارزار انتخاباتی او کمک مالی می‌کنند یا در نظر دارند که این کار را انجام دهند، روز به روز پرشمارتر می‌شود.در میان آنها، نام چارلز کوک، کارآفرینان و خیر آمریکایی که خالص ثروتش ۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود همچنین استنلی دراکن میلر، سرمایه‌گذار و میلیاردر آمریکایی، بیش از بقیه نام‌ها آشنا هستند.

جیمی دایمن، مدیر عامل بانک جی پی مورگان چیس، بزرگ‌ترین بانک آمریکا و ارزشمندترین بانک جهان از نظر ارزش جاری در بازار سهام هم اخیرا گفت: «حتی اگر شما یک دموکرات بسیار چپگرا هستید، از شما می‌خواهم که به نیکی هیلی کمک کنید. او در میان جمهوری‌خواهان گزینه بهتری نسبت به ترامپ است.»

نیکی هیلی در ابتدای دسامبر، طی یک مراسم جمع‌آوری کمک مالی موفق شد تا از کارآفرینان و میلیاردرهای آمریکایی افزون بر ۵۰۰ هزار دلار دریافت کند.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، هرچند که در پایان اکتبر با جذب کمتر از ۱۰ درصد آراء جمهوری‌خواهان در نتایج نظرسنجی‌ها ناامید کننده ظاهر شده بود ولی هم اکنون محبوبیتی ۱۸ درصدی برای خود کسب کرده و از این نظر به  ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا بسیار نزدیک شده است.فراتر از آن، در ایالت نیوهمپشایر که دومین ایالت محل برگزاری رقابتهای درون حزبی ( پس از آیووا) محسوب می شود، هیلی توانسته از ترامپ پیشی گیرد. همین مسئله، سایه ترس را بر سر کمپین انتخاباتی ترامپ انداخته است. 

دیوید پریمو، استاد علوم سیاسی در دانشگاه روچستر، در خصوص دلایل افزایش محبوبیت هیلی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «او در طول مناظره‌ها تاثیرگذار ظاهر شد و برخلاف دونالد ترامپ سخن گفت که دنیای تجارت و کسب و کارها را نگران می‌کند.»

دانیل کیندرمن، استاد دانشگاه دلاور هم می‌گوید: «به نظر می‌رسد که نیکی هیلی بیش از دیگران برای پذیرش محدودیت‌ها و چارچوب‌های موجود در تصمیم‌گیری‌های دولت آمادگی دارد و این چیزی است که رهبران اقتصادی از آن استقبال می‌کنند. آنها واقعا از حرکات دیوانه کننده خوششان نمی‌آید.»

همان گونه که مشخص است، هیلی تلاش کرده تا در مناظره های انتخاباتی خود را فردی مسلط بر معادلات اقتصادی نشان دهد. موضوعی که با رویکرد "حمایت گرایی اقتصادی ترامپ"در تعارض قرار دارد. نیکی هیلی از کاهش مالیات، بازگشت تدریجی به بودجه متعادل و افزایش حداقل سن بازنشستگی حمایت می‌کند. این در حالی است که دونالد ترامپ، محبوب‌ترین نامزد جمهوری‌خواهان، با وجود حمایت از کاهش بار مالیاتی شرکت‌ها در خصوص کسری بودجه و بار سنگین بدهی‌های دولت‌ حرفی به میان نمی‌آورد.

جفری سوننفلد، استاد مدیریت در دانشگاه ییل که به طور منظم از مدیران شرکت‌های بزرگ نظرسنجی می‌کند، می‌گوید: «به باور سرمایه‌گذاران و کارآفرینان، نیکی هیلی انزوا طلب یا دارای دید محدودی از تجارت آزاد نیست.»

روند رو به رشد حمایت میلیاردرها و مدیران ارشد کسب و کارهای بزرگ ایالات متحده از هیلی در حالی است که بر اساس نتیجه نظرسنجی اخیر موسسه «هریس» او در رقابت با جو بایدن نتیجه بهتری نسبت به دونالد ترامپ کسب خواهد کرد.


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها