کد خبر: 699633
تاریخ انتشار :

خشم آتشین چین برای آمریکا | اعمال تحریم‌های جدید علیه واشنگتن

چین اعلام کرده است که قصد دارد پنج شرکت نظامی آمریکایی را به دلیل فروش سلاح به تایوان تحریم کند.

خشم آتشین چین برای آمریکا | اعمال تحریم‌های جدید علیه واشنگتن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

تحریم‌های چین علیه شرکتهای نظامی آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان تایوان که قرار است در تاریخ 13 ژانویه برگزار شود، وضع می شود، در حالی که چین همواره این جزیره را جزو سرزمین مادری چین می داند و همیشه مخالفت خود را با استقلال آن اعلام کرده است.چین معتقد است که انتخابات تایوان جزو امور داخلی چین است و مردم جزیره با انتخاب بین جنگ و صلح روبرو هستند.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته با فروش 300 میلیون دلار تجهیزات نظامی به تایوان برای کمک به نگهداری سیستم های اطلاعاتی تاکتیکی این کشور موافقت کرد.

فروشندگان ایرانی اخیرا به خریداران چینی از کاهش تخفیف‌ها اطلاع دادند و این موضوع کام خریداران چینی را تلخ کرده است. میزان کاهش تخفیف‌های ایران به گفته رویترز تنها به حدود ۴دلار در هر بشکه رسیده، اما برخی خریداران در چین این قیمت‌های بالاتر را پذیرفته‌اند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد فروش این تجهیزات به حفظ تاثیر فرماندهی جنگی مشترک و سیستم های کنترلی کمک می کند تا از این طریق هوشیاری در میدان نبرد بهبود یابد.

این وزارت خانه تاکید کرد عملیات های نظامی متعدد ارتش چین در نزدیکی تنگه تایوان تهدیدی جدی برای امنیت ما محسوب می شود.

این سخنگو در بیانیه‌ای اظهار کرد فروش اخیر سلاح از سوی آمریکا به تایوان، به طور جدی حاکمیت و منافع امنیتی چین، را تحت تاثیر قرار داده و صلح و ثبات در تنگه تایوان را به شدت به خطر می اندازد.

بر این اساس شرکت هایی که تحت این تحریم قرار می گیرند بدین شرح هستند: شرکت سیستم‌های زمینی و تسلیحاتی BAE، شرکت عملیات‌های سیستم‌های تکنولوژی آلیانت، شرکت ایرووایرومنت، شرکت ویاست و شرکت دیتا لینک.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد دولت چین دارایی‌های این شرکت‌ها را مسدود و افراد و سازمان های دیگر در چین را از تجارت با آنها منع می کند.

سفارت آمریکا در پکن تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

هفته گذشته نیز همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری تایوان، چین تهدید کرد که تحریم های تجاری بیشتری را علیه تایپه اعمال خواهد شد.

این در حالی است که پکن در ماه دسامبر از پایان قطع تعرفه بر برخی محصولات شیمیایی وارد شده از تایوان خبر داد و اظهار کرد تایپه توافق تجاری فی مابین را که در سال 2010 به امضا رسیده بود، نقض کرده است. پس از آن، تایوان، چین را به اعمال تهدید اقتصادی و دخالت در انتخابات این کشور متهم کرد.

تایوان از سال 1949 توسط دولت محلی اداره می‌شود، از آن زمان تایوان پرچم و برخی دیگر نشانه‌های جمهوری خلق چین را که در سرزمین اصلی چین وجود داشت، تا پیش از به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین حفظ کرده بود. پکن همواره این جزیره را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از سرزمین مادری چین می‌داند و این موضع مورد حمایت بسیاری از کشورها از جمله روسیه است.

چین همواره ادعا می‌کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت سلطه خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

پکن همواره از تمامی کشورها می‌خواهد به اصل چین واحد احترام گزارند و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند. در زمان حاضر یکی از بزرگترین چالش‌های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.

آمریکا در سال 1979 درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست "چین واحد" تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.

در همین حال پکن بارها از واشنگتن به عنوان بزرگترین تامین کننده تسلیحاتی تایوان خواسته تا به منظور کاهش تنش های فیمابین، از فروش و ارسال سلاح به این جزیره خودداری کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها