کد خبر: 699888
تاریخ انتشار :

یارانه معیشتی افزایش یافت | مبلغ یارانه معیشتی دی ماه دو برابر شد

عسگریان گفت: درحال‌حاضر ۱۲۵ هزار کودک از خانوارهای دهک یک تا هفت قرار دارند که نمودار رشد این کودکان کمتر از حد طبیعی است و یارانه اضافه به آنها داده می‌شود تا صرف خرید اقلام اساسی برای رشد کودک شود.

یارانه معیشتی افزایش یافت | مبلغ یارانه معیشتی دی ماه دو برابر شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت طرح یسنا و حمایت از مادران باردار و کودکان شیرخوار، علیرضا عسگریان اعلام کرد که از تعداد کلی ۱۴۵ هزار کودک کم رشد که توسط وزارت بهداشت و درمان شناسایی شده بودند، ۱۲۵ هزار نفر در دهک درآمدی یک تا هفت قرار داشتند و مشمول دریافت یارانه مازاد شدند. برای کودکان دهک یک تا پنج، به ازای هر کودک ماهانه یک میلیون تومان یارانه معیشتی اضافه به سرپرست خانوار اختصاص می‌یابد. همچنین، برای کودکان دو دهک ۶ و ۷، ماهانه ۶۰۰ هزار تومان یارانه مازاد اختصاص می‌یابد. این مبالغ به علاوه یارانه معیشتی ماهانه است که باید صرف خرید اقلام غذایی شود تا نمودار رشد کودک به وضعیت نرمال و طبیعی برگردد.

عسگریان گفت: درحال‌حاضر ۱۲۵ هزار کودک از خانوارهای دهک یک تا هفت قرار دارند که نمودار رشد این کودکان کمتر از حد طبیعی است و یارانه اضافه به آنها داده می‌شود تا صرف خرید اقلام اساسی برای رشد کودک شود.

معاون امور رفاهی وزیر تعاون همچنین در مورد مادران باردار و دارای کودک شیرخوار گفت: ۲۷ هزار مادر باردار و دارای کودک شیرخوار تا دو سال معرفی شده‌اند که از این تعدا ۲۲ هزار مادر مشمول یارانه مازاد قرار گرفته و علاوه بر یارانه معمولی معیشتی، ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به مادران دهک یک کم‌درآمدی جامعه پرداخت می‌شود تا مواد موردنیاز مادر در ایام شیردهی تا دو سال در اختیار آنها قرار گیرد و به این ترتیب از سوءتغذیه مادر شیرده و کودک شیرخوار جلوگیری شود.

وی افزود: این طرح در قدم اول در ۸ استان اجرا می‌شود که از ۲۷ هزار مادر معرفی‌شده تعداد ۲۲ هزار مادر در دهک یک کم‌درآمدی بودند و مشمول این طرح شدند.عسگریان این را هم تأکید کرد: سیاست دولت این است که در کنار یارانه معیشتی و کالابرگ الکترونیکی، کودکانی که در سن رشد قرار دارند و نمودار رشد آنها کمتر از حد طبیعی است، با یارانه مازاد حمایت شوند. همچنین مادرانی که باردار هستند و یا دارای کودک شیرخوار هستند و در دهک یک کم‌درآمدی قرار دارند، مورد حمایت مؤثر دولت قرار گیرند تا به این ترتیب از سوءتغذیه این مادران و کودکان به نحو مؤثر جلوگیری شود.

طرح یسنا

طرح یسنا دولت یک طرح است که توسط دولت اجرا می‌شود و به منظور حمایت از مادران باردار و کودکان شیرخوار ایجاد شده است. این طرح به منظور ارائه یارانه معیشتی به خانوارهایی که دارای کودکان کم سن و کم درآمد هستند، اجرا می‌شود. هدف اصلی این طرح، کمک به تأمین نیازهای اساسی مادران باردار و کودکان شیرخوار است تا رشد و توسعه سالمی را برای آن‌ها فراهم کند. این طرح به وسیله یارانه‌های ماهانه به خانوارها، خدمات پزشکی و مشاوره را نیز فراهم می‌کند

طرح یسنا دولت، به عنوان یکی از برنامه‌های حمایتی دولت برای مادران باردار و کودکان شیرخوار، در نظر دارد تا با ارائه یارانه‌های مالی به خانوارهایی که در شرایط اقتصادی ضعیف قرار دارند، به آن‌ها در تأمین نیازهای اساسی خود و فرزندانشان کمک کند. 

این طرح از طریق سامانه‌ی یکپارچه‌ی کمیته‌ی امداد امام خمینی (ره)، که به عنوان سازمان اجرایی این برنامه عمل می‌کند، اجرا می‌شود. خانوارهایی که شرایط لازم را دارند و واجد معیارهای تعیین شده هستند، می‌توانند از یارانه‌های ماهیانه برخوردار شوند. 

علاوه بر یارانه‌های مالی، طرح یسنا دولت همچنین خدمات پزشکی رایگان، مشاوره و آموزش‌های لازم را نیز به مادران باردار و کودکان شیرخوار ارائه می‌دهد. یارانه‌ها و خدمات ارائه شده توسط این طرح، بهبود وضعیت اقتصادی و سلامتی مادران و کودکان را هدف قرار می‌دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها