کد خبر: 700763
تاریخ انتشار :

تحلیل «نامه‌نیوز»؛

از ادعای کودتای درون تشکیلاتی اصلاحات تا احتمال انشعاب

طیف چپ اصلاحات مدعی است که حزب کارگزاران سازندگی در جبهه اصلاحات کودتا کرده است؛ در صورتی که شواهد حکایت از سعی آنها برای مسخ جبهه اصلاحات به اپوزیسیون دارد.

از ادعای کودتای درون تشکیلاتی اصلاحات تا احتمال انشعاب
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: در اردوگاه اصلاح‌طلبی در مواجهه با امر انتخابات اختلافات به اوج خود رسیده است. بخشی از طیف چپ قائل به عدم مشارکت در انتخابات است و طیف راست هم به صراحت گفته است که باید همه‌جانبه در انتخابات مشارکت داشت. شاید تا اینجای کار گفته شود اختلاف، انتخاباتی است اما با بررسی نشانه‌هایی می‌توان دریافت که موضوع فرای اینهاست و به نوعی احتمال انشعابی بزرگ در جبهه اصلاحات می‌رود.

اخیرا روزنامه اصلاح‌طلب «آرمان ملی» در مطلبی به تندی علیه حزب کارگزاران تاخته و نوشته است: « چندماه مانده به انتخابات، حزب کارگزاران سازندگی دست به شویی انتخاباتی زد. گویا با آنها رایزنی شده بود که «بله» شما بیایید و فرش قرمز برایتان پهن کرده‌اند و یک راست از مسیر از پیش تعیین شده با رای مردم برکرسی‌های سبز بهارستان بنشینید. اقدام کارگزاران سازندگی در انتخابات و موضع‌گیری در برابر اصلاح‌طلبانی که زمین بازی مجلس را برای بازی خود آماده نمی‌دیدند، بی‌شباهت به یک کودتا نبود».

این ادعای روزنامه «آرمان ملی» در واقع سخن طیف چپ است که کارگزاران و مشارکت‌طلبان را هم متهم به محافظه‌کاری می‌کنند و هم می‌گویند آنها برای کسب قدرت سیاسی جبهه اصلاحات را دور زده‌اند اما به نظر می‌رسد همه واقعیت این نیست.

برخلاف ادعای این روزنامه و البته طیف چپ اصلاحات این رادیکال‌ها بودند که با فشارهای بی‌سابقه بر بهزاد نبوی او را مجبور به استعفا کردند. آنها گفته بودند که بهتر است یک زن رئیس جبهه اصلاحات شود و خاتمی هم با ریاست شهیندخت مولاوردی موافقت کرده بود اما اتحاد ملتی‌ها با فضاسازی‌های گسترده آذر منصوری، دبیرکل حزب خودشان را بر کرسی ریاست جبهه اصلاحات نشاندند. آنها حتی اجازه ندادند جبهه اصلاحات موضعی درباره انتخابات بگیرد و مثلا به طور کلی اعلام کند که جبهه اصلاحات در انتخابات حضور خواهد داشت بلکه با فشار همین دست نیروها بیانیه صادرشده از جبهه اصلاحات دال بر بی‌موضعی بود و این جبهه اعلام کرد نظر خاصی درباره انتخابات ندارد و نامزدشدن یا نشدن به خود گروه‌ها و افراد بستگی دارد. اما حالا به نظر می‌رسد رادیکال‌ها به همین نظر جبهه اصلاحات هم تمکین نمی‌کنند و گروه‌ها و افرادی که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند را متهم به کودتا علیه اصلاح‌طلبان کنند.

از شواهد پیداست که از قضا این رادیکال‌ها هستند که با اقداماتی شبیه به کودتایی درون‌تشکیلاتی می‌خواهند جبهه اصلاحات به نوعی از ذیل عنوان اصلاحات خارج و به اپوزیسیون تبدیلش کنند. آنها و به ویژه نفرات حزب اتحاد ملت ارتباط تنگاتنگی با اعضای نهضت آزادی هم دارند و شاید می‌خواهند جبهه اصلاحات را در همان مسیری قرار دهند که نهضت آزادی رفت. اگر این وضعیت ادامه داشته باشد هیچ بعید نیست پس از انتخابات مجلس شاهد انشعاب رسمی میان این دو طیف اصلی جبهه اصلاحات باشیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها