کد خبر: 701264
تاریخ انتشار :

واریز پاداش آخر سال بازنشستگان فرهنگی | واریزی 20 میلیون تومانی دولت برای بازنشستگان

نماینده شاهین‌شهر توضیح داد: بازنشستگان فرهنگی که در فاصله ٣١/ شهریور/١۴٠٠ تا بهمن ١۴٠٠ بازنشسته شده‌اند، علی رغم اینکه احکام رتبه‌بندی برای ایشان صادر شده ولی مزایای رتبه‌بندی به آن پرداخت نگردیده.

واریز پاداش آخر سال بازنشستگان فرهنگی | واریزی 20 میلیون تومانی دولت برای بازنشستگان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

با توجه به گزارش های منتشر شده، برخی از بازنشستگان دولتی، به خصوص معلمان بازنشسته، اعتراض خود را به دستگاه های ذی‌صلاح بیان کرده‌اند که برای دریافت پاداش پایان خدمت بیش از یک سال در نوبت قرار داشته و این موضوع را مورد گلایه قرار داده‌اند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مورد لزوم پرداخت مطالبات بازنشستگان فرهنگی که مشمول تبصره سه ماده شش قانون رتبه‌بندی معلمان می‌باشند به رضا مراد صحرایی‌، وزیر آموزش و پرورش تذکر داد.

وی با استناد بر تبصره سه ماده شش قانون نظام‌بندی معلمان گفت‌: فوق العاده رتبه‌بندی موضوع این قانون از تاریخ ٣١/شهریور /١۴٠٠ اعمال می‌گردد .

نماینده شاهین‌شهر توضیح داد:  بازنشستگان فرهنگی که در فاصله ٣١/ شهریور/١۴٠٠ تا بهمن ١۴٠٠ بازنشسته شده‌اند، علی رغم اینکه احکام رتبه‌بندی برای ایشان صادر شده ولی مزایای رتبه‌بندی به آن پرداخت نگردیده.

حاجی دلیگانی ضمن اشاره به درخواست این قشر از بازنشستگان، مطالبات آن‌ها را به شرح زیر عنوان کرد:

١-پرداخت فوق العاده رتبه‌بندی به بازنشستگان مشمول این قانون بازه زمانی٣١/ شهریور/١۴٠٠ تا بهمن

٢-پرداخت ما به متفاوت پاداش سال ۱۴۰۰ به بازنشستگان که طبق قانون مشمول رتبه بندی شدند.

۳-پرداخت فوق العاده رتبه‌بندی بازنشستگان فرهنگی در بازه زمانی یکم مهرماه ١۴٠١ تا ٢٢ اسفند ١۴٠١.

۴- پرداخت پاداش سال ۱۴۰۱ فرهنگیان بازنشسته .

وی در پایان تذکر تاکید کرد:‌ در راستای اجرای قانون و رفع تبعیض، ضروریست نسبت به پیگیری موضوع و پرداخت مطالبات این قشر از بازنشستگان اقدام لازم صورت پذیرد.

عیدی و حقوق بازنشستگان

عیدی و پاداش آخر سال یکی از حقوقی است که در پایان سال به کارمندان دولت، کارگران، بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری تعلق می گیرد. مبلغ این عیدی برای هر گروه از این افراد به طور جداگانه و طبق فرمول خاصی تعیین می شود. حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری توسط هئیت وزیران و حقوق کارکنان مشغول قانون کار توسط وزارت کار تعیین می شود. میزان عیدی برای افرادی که کمتر از یکسال سابقه کار دارند هم بر اساس ماه های حضور آن ها در محل کار محاسبه خواهد شد.

عیدی کارگران طبق مصوبه ای که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، محاسبه و تعیین می شود، بر اساس این مصوبه که در سال ۱۳۷۰ تصویب شد، عیدی آخر سال کارگران برابر با دو برابر حداقل دریافتی کارگر است. البته این مبلغ حداقل عیدی کارگر است و حداکثر عیدی می تواند تا سه برابر حداقل حقوق ماهانه کارگر پرداخت شود. بنابراین، عیدی حقوق کار حداقل برابر با دستمزد شصت روز کار اخیر و حداکثر برابر با دستمزد نود روز کار اخیر اوست.)

همچنین میزان عیدی کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی آن ها تجاوز کند. بر اساس قانون، پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه ها مشغول به کارهستند نیز الزامی است، در این صورت میزان عیدی کارگر باید بر اساس شصت روز دستمزد و متناسب با روزهای کار او محاسبه شود. در واقع، در این شرایط ابتدا عیدی ماهانه برای کارگر محاسبه می شود با ضرب در تعداد ماه های سابقه کار وی مبلغ نهایی عیدی سالیانه تعیین و پرداخت می شود.

قانون عیدی کارگران سال‌ها است که بدون تغییر خاصی اجرا می‌شود. قانونگذار با تصویب قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۴ اعتبار قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۱۳۷۰ را لغو نکرده است؛ بنابراین حکم تعیین عیدی معادل ۶۰ روز آخرین مزد روزانه مشمولین قانون کار کماکان به قوت خود باقی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها