کد خبر: 701610
تاریخ انتشار :

هشدار صریح دموکراتها به بایدن

بایدن پایگاه رای خود را از دست داده و اصرار وی بر ممانعت از آتش بس در جنگ، روز به روز وی را در معادلات انتخاباتی ضعیف تر می سازد.

هشدار صریح دموکراتها به بایدن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کمتر کسی در آمریکا می تواند تاثیر سلبی حمایت کاخ سفید و شخص جوبایدن از استمرار جنگ غزه را کتمان کند. هرچند رژیم اشغالگر قدس  چندین دهه است که از حمایت قوی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا برخوردار است، در سال‌های اخیر در نظر افکار عمومی درباره این موضع سنتی تغییر محسوسی پدید آمده است و در حالی که دولت بایدن و اکثریت کنگره هنوز از اسرائیل حمایت می‌کنند حمایت از آرمان فلسطین در میان مردم آمریکا، به‌ویژه جوانان آمریکایی در حال افزایش است.این حمایت در حالی تشدید می شود که اکثر رای دهندگان جوان آمریکایی در سال 2020 میلادی آرای خود را به سود دموکراتها و بایدن به گردش در آوردند.

از زمان آغاز کارزار نظامی گسترده رژیم اشغالگر قدس و جنایات آن در جنگ غزه ، گسست بین دیدگاه جوانان آمریکایی و سیاست دولت ایالات متحده به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت. بر اساس نتایج غیرمنتظره یک نظرسنجی، تعداد زیادی از جوانان آمریکایی معتقدند که باید بهموجودیت  اسرائیل پایان داد و سرزمین فلسطین را به حماس واگذار کرد.بر اساس این نظرسنجی که دانشگاه هاروارد‌ــ‌هریس آمریکا از ۱۳ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۲۳ انجام داد، ۵۱ درصد از آمریکایی‌های ۱۸ تا ۲۴ ساله معتقدند راه‌حل نهایی مناقشه اسرائیل و فلسطین در پایان دادن به اسرائیل و واگذاری اراضی آن به حماس و فلسطینی‌ها نهفته است. ۳۲ درصد هم گفتند که از راه‌حل دوکشوری حمایت می‌کنند و تنها ۱۷ درصد پیشنهاد کردند که سایر کشورهای عربی جمعیت فلسطین را جذب کنند.

ایندیپندنت در تشریح روند جاری ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی در دانشگاههای آمریکایی، به نکات قابل تاملی اشاره کرده است. بر این اساس، دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ آمریکا به میدان نبرد اعتراض‌ها تبدیل شده‌اند زیرا دانشجویان طرفدار فلسطین با صدای بلند رژیم صهیونیستی  را به دلیل بمباران گسترده و بی‌رویه غزه و دولت آمریکا را به دلیل نشان دادن چراغ سبز به تل‌آویو محکوم می‌کنند. افزایش احساسات طرفدار فلسطین در ایالات متحده به‌ویژه در میان رای‌دهندگان جوان، پرسش‌های مهمی را مطرح می‌کند مبنی بر اینکه آیا افزایش حمایت از عدالت و صلح در فلسطین به تغییر سیاست آمریکا در قبال اسرائیل منجر خواهد شد و آیا حمایت جوانان آمریکایی از آتش‌بس در غزه به شکست بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو منتهی می‌شود؟

درصد زیادی از آمریکایی‌ها به‌ویژه جوانان طرفدار حزب دموکرات بر لزوم آتش‌بس و تامین عدالت در فلسطین تاکید دارند.  نتایج نظرسنجی هم که نیویورک تایمز و کالج سینا در دسامبر گذشته انجام دادند، نشان داد که تقریبا سه‌چهارم رای‌دهندگان ۱۸ تا ۲۹ ساله آمریکایی با حمایت قاطع بایدن از اسرائیل در جنگ مخالف بودند.جوانان آمریکایی می‌کوشند از طریق تجمع‌های اعتراضی و کارزارهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی مردم را از میزان ویرانی‌های ناشی از جنگ در نوار غزه آگاه و افکار عمومی را برای تاکید بر لزوم برقراری آتش‌بس دائمی در فلسطین بسیج کنند. دانشجویان در دانشگاه‌های برتر آمریکا از جمله هاروارد، کلمبیا و جورج واشنگتن، در اعتراض به نسل کشی صهیونیستها در غزه تجمع کرده اند. در چنین شرایطی بایدن پایگاه رای خود را از دست داده و اصرار وی بر ممانعت از آتش بس در جنگ، روز به روز وی را در معادلات انتخاباتی ضعیف تر می سازد. هشدارهایی که اخیرا از اردوگاه دموکراتها و خصوصا افرادی مانند برنی سندرز و وارن ( دو سناتور مشهور دموکرات) به وی مخابره می شود، در همین راستا قابل تجزیه و تحلیل است. حتی کار به جایی رسیده که اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به بایدن در خصوص عواقب سیاستهای اعلامی اش در جنگ غزه هشدار داده است.....

منبع: فردا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها