کد خبر: 701635
تاریخ انتشار :

آمار دیده‌بان ایران از وضعیت عجیب انتخابات خبرگان؛

۱۱ کرسی بدون رقیب، تعداد صندلی‌ها در سه استان بیش از تایید صلاحیت‌شد‌ه‌‌ها!

پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران نوشت: ۱۱ کرسی از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رقیبی ندارد و در سه استان تعداد صندلی‌های مجلس خبرگان بیش از تعداد تایید صلاحیت‌شدگان است.

۱۱ کرسی بدون رقیب، تعداد صندلی‌ها در سه استان بیش از تایید صلاحیت‌شد‌ه‌‌ها!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دیده بان ایران در گزارشی درخصوص انتخابات مجلس خبرگان رهبری نوشت: در برخی از استان‌ها، تعداد صندلی‌ها بیش از تعداد کاندیدای تایید صلاحیت شده است؛ از جمله در استان‌های یزد و البرز. مورد عجیب دیگر استان سمنان و خراسان جنوبی است که از پنج داوطلب، صلاحیت یک نفر از آن‌ها تایید شده که در خراسان جنوبی، سید ابراهیم رئیسی تنها کاندیدای باقی مانده این استان است. هرچند پس از واکنش‌ها به حذف رقبای رئیسی، سخنگوی سخنگوی شورای نگهبان به صورت تلویحی به این امر واکنش نشان داد و گفت: «بر اساس قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، شرط برگزاری انتخابات در تمام حوزه‌های انتخابیه برخورداری از فضا و شرایط رقابتی است لذا تا شرایط لازم برای برگزاری انتخابات وجود نداشته باشد، انتخاباتی برگزار نخواهد شد.»

در حالی ۱۳۸ نفر برای انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان به رقابت می‌پردازند که ۱۱ کرسی از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان که متعلق به پنج استان سمنان، البرز، لرستان، یزد و خراسان جنوبی است، رقیبی ندارد. همچنین در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان آمار تایید صلاحیت‌شدگان ۱۸۸ نفر بود که در مقایسه با این دوره کاهش داشته است. گرچه این اعداد پس از اتمام بررسی اعتراضات داوطلبان رد صلاحیت شده اندکی تغییر می‌کند و باید منتظر نظر شورای نگهبان بود اما آنچه اعیان است، معنازدایی از «انتخابات» است.از ۳۱ استان ایران، تا لحظه نگارش این گزارش، آمار رد و تایید صلاحیت کاندیداهای ۲۴ استان در خبرگزاری‌ها موجود است.

دیده‌بان ایران در جدول ذیل تعداد کرسی، ثبت‌نام کنندگان و رد صلاحیت‌ها را بررسی کرده است:

054e8255-8586-41b6-9dd7-4f0219774d56

منبع: دیده‌بان ایران

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها