کد خبر: 702507
تاریخ انتشار :

قالیباف: قوه قضائیه با اقتدار می‌تواند ترک فعل‌ها و خطاها را به‌موقع کنترل کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما مسئولان و نخبگان جامعه باید به این موضوع توجه کنیم که یک فاصله‌ای بین بایدها و واقعیت‌های جامعه وجود دارد که باید آن را جبران کنیم.

قالیباف: قوه قضائیه با اقتدار می‌تواند ترک فعل‌ها و خطاها را به‌موقع کنترل کند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمدباقر قالیباف در همایش ملی اندیشه های قضایی رهبر انقلاب، بیان کرد: امام ما با ایمان به خدا و ایمان به مردم و با اراده قوی و مستحکم خود برای خدا تلاش کردند. کلامی جز در راه خدا بیان نکردند و گامی جز در راه خدا برنداشتند و ثمره این مجاهدت آزادی این ملت و عزت و شرف و بزرگی برای امت اسلامی شد.

وی در ادامه اظهار کرد: هرگز از این نیز غفلت نداریم که ما مسئولین و نخبگان جامعه باید به این موضوع مهم هم توجه کنیم که یک فاصله ای بین بایدها و واقعیت های امروز ما مخصوصا در عرصه های مسائل اقتصادی و فرهنگی وجود دارد که باید آن را جبران کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما مدیون مجاهدت و تلاش پابرهنگان هستیم. این هم وظیفه ماست. اگر این اشکال هم به وجود آمده است، ریشه آن در فاصله گرفتن از مبانی و اصول انقلاب اسلامی و اندیشه های سیاسی حضرت امام است. وظیفه داریم که آن را نیز جبران کنیم وگرنه بدون شک مدیون امام و شهدا و ملت عزیز خود خواهیم بود.

وی افزود: قوه قضاییه نقش بسیار برجسته و کلیدی دارد که باید به آن توجه کنیم. در خود قانون اساسی برای قوه قضاییه بار گران، حساس، دقیق و مهمی برای حکومت اسلامی بر دوش قوه قضاییه است و نقش کلیدی و اساسی در اینجا بر عهده این قوه است.

رئیس مجلس در ادامه تاکید کرد: به هر حال فلسفه اسلام، عدل و عدالت است. مهم ترین موضوع بشریت و به ویژه در جامعه اسلامی این امر است به تعبیر برخی از بزرگان اگر عدالت مستقر نشود، بقیه احکام معطل خواهند بود. موضوع عدالت بسیار مهم و اساسی است. یکی از معیارهای مشروعیت که حضرت آقا نیز بر این موضوع تاکید داشتند. یعنی به همان میزان که بر اقتدار قضایی و پیاده سازی کارها تاکید داشتند، بر این مهم نیز تاکید کردند. یعنی چه افراد و چه حکومت، میزان و معیار مقابله آنها با بی‌عدالتی و فساد است. همین جاست که قوه قضاییه، ملجاء و پناه مظلومان می شود. قوه قضاییه محل قضاوت است و پایه های حکومت را سفت و محکم می کند.

وی افزود: برای پیاده سازی عدالت هر سه قوه وظیفه دارند که ایفای نقش کنند. همان طور که ما در قوه مقننه در حوزه قانون گذاری باید به این موضوع توجه کنیم تا بتوانیم قوانین عادلانه و در راستای منافع عمومی به تصویب رسانده و جهت گیری داشته باشیم. قوه مجریه نیز با اولویت باید در راستای عدالت توزیعی در عرصه های مالی و اقتصادی گام بردارد و ایفای نقش کند. بدون شک قوه قضاییه نیز برای عدالت در دادرسی باید گام بردارد.

قالیباف بیان کرد: اگر در جامعه نیازمند پیشرفت و حرکت هستیم، حتما نیازمند اقتدار قضایی هستیم. این اقتدار قضایی می تواند نظم و انضباط کاری، ترک فعل ها، خطاها و اشتباه ها را محکم و با صلابت و به وقت و به موقع کنترل کند. قوه قضاییه می تواند نقش اساسی و اثر گذاری در این حوزه داشته باشد.

رئیس مجلس تاکید کرد: قوه قضاییه نقش جدی و اساسی در امنیت ملی کشور دارد. مخصوصا امروز که ما در یک جنگ شناختی و در یک جنگ اقتصادی هستیم. بیش از هر وقت دیگری در حوزه امنیت ملی نیازمند این اقتدار قضایی در تامین امنیت ملی در داخل هستیم که باید به آن توجه کنیم. حتما نیازمند تحلیل دقیق و تدبیر هوشمندانه و عمل به موقع هستیم. این ها است که اعتماد عمومی را به وجود می آورد. اعتماد عمومی بزرگ ترین سرمایه اجتماعی هر جامعه ای است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اگر ما دو پایه اساسی برای پیشرفت انقلاب و حفظ انقلاب و حل مشکلات کشور داریم که اگر یکی از آن ارزش های الهی باشد، بدون شک اصل دوم حضور مردم و باور مردم و اعتماد مردم در صحنه است. ما باید مانع شویم که کسانی در جامعه پیدا شوند که مردم را در سر دو راهی قرار داده و دو قطبی های کاذب و فرصت طلبانه درست کنند که بگویند یا این یا آن. انقلاب ما، امام ما و امروز رهبر عزیز ما این را می خواهند که ما باید هم ارزش های الهی و هم مردم را باهم پیش ببریم. اساس اندیشه سیاسی حضرت امام هم دین مردم و هم دنیای مردم بوده که در این مسیر پیش بروند.

وی تاکید کرد: یک نکته بسیار مهم آن آزادی های مشروح در جامعه است که قوه قضاییه نقش جدی و اساسی در پیاده سازی آن دارد. اگر بخواهیم آزادی های مشروح در جامعه روز به روز رونق پیدا کند که از اهداف انقلاب است، شرط آن مهار و برخورد با آزادی های نامشروع است. به هر میزان با آزادی های نامشروع برخورد شود، به همان میزان آزادی های مشروع در جامعه توسعه پیدا می کند و جامعه را به سمت موفقیت، شادابی و نشاط و سرزندگی پیش خواهد برد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها