کد خبر: 702567
تاریخ انتشار :

تحلیل «نامه‌نیوز»: ترکیب احتمالی مجلس دوازدهم؛

از اقلیت اصلاح‌طلبان تا سهم بالای اصولگرایان میانه‌رو

احتمال می‌رود اصلاح‌طلبان اقلیتی نسبتا پر قدرت را در مجلس دوازدهم به دست بیاورند و البته احتمالا دست بالا را در مجلس آینده اصولگرایان میانه‌رو خواهند داشت.

از اقلیت اصلاح‌طلبان تا سهم بالای اصولگرایان میانه‌رو
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: باتوجه به حضور همه گروه‌های سیاسی در انتخابات این دوره مجلس به نظر می‌رسد که ترکیب مجلس آینده قدری متفاوت از مجلس کنونی باشد. برای بررسی این مدعا باید چند موضوع را در نظر داشته باشیم:

1. موضوع نخست درباره ترکیب مجلس دوازدهم آن است که اکنون برخلاف انتخابات مجلس یازدهم علاوه بر اصولگرایان، اصلاح‌طلبان هم با تمام توان وارد عرصه رقابت شده‌اند. تعداد نامزدهای تأییدصلاحیت ‌شده آنها هم طوری است که می‌توانند لیست انتخاباتی جامعی به مخاطبان خود ارائه دهند. آنها گویا قرار است با نیروهای نزدیک به حسن روحانی و علی لاریجانی ائتلاف هم داشته باشند؛ بنابراین احتمالا شاهد لیستی قوی از سوی آنها باشیم. شرایط اصلاح‌طلبان از یک جهت دیگر هم با سال98 متفاوت است؛ آنها اکنون در مقام منتقد مجلس اصولگرایان وارد عرصه می‌شوند، در صورتی که در آن سال اصلاح‌طلبان در معرض نقد قرار داشتند. با این اوصاف به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان بتوانند در این دوره انتخابات به توفیق انتخاباتی برسند و در نهایت اقلیتی نسبتا قوی در مجلس آینده را تشکی دهند؛ بنابراین در پیش‌بینی ترکیب آینده مجلس باید سهمی برای اصلاح‌طلبان قائل باشیم.

2. ترکیب اصولگرایان هم قدری متفاوت از آنچه در مجلس می‌بینیم خواهد بود. طیف نزدیک به محمد باقر قالیباف در مجلس کنونی دست بالا را داشت اما به نظر می‌رسد باتوجه به انتقادهایی که به مجلس کنونی وجود دارد، اقبال سرمایه اجتماعی اصولگرایان به گروه‌های دیگر اصولگرایی هم خواهد بود؛ چه آنکه آنها هم باتوان بیشتری وارد عرصه شده‌اند؛ چنانکه می‌بینیم محمدرضا باهنر به عنوان یک اصولگرای اصیل و میانه‌رو وارد میدان شده است و می‌تواند اقبال طیف‌های زیادی از اصولگرایی و حتی طرفداران لاریجانی را هم جذب کند. بنابراین نیروهای اصیل اصولگرا در مجلس آینده احتمالا دارای پایگاه خوبی باشند.

3. طیف نزدیک به قالیباف هم البته همچنان حضور خواهند داشت و گرچه به دلیل انتقادهایی که مجلس یازدهم وارد است، قدری جایگاه این طیف در میان اصولگرایان دچار ضعف شده است اما حتما آنها هم در مجلس آینده پایگاهی خواهند داشت.

4. بخش دیگر مجلس هم احتمالا در اختیار نیروهای جبهه پایداری خواهد بود و البته اقلیتی محدود از مجلس هم شاید به نیروهای حامی دولت که اکنون در قالب تشکیلات شریان کار می‌کنند برسد.

5.  مجموع تصور می‌شود مجلس دوازدهم نسبت به مجلس یازدهم دارای تکثر سیاسی بیشتری باشد که نوع تعاملش با دولت هم تعامل انتقادی باشد. به جز اصلاح‌طلبان که در اقلیت مجلس دوازدهم قرار خواهند داشت، هیچ یک از طیف‌های اصولگرایی نمی‌خواهند خود را در مقام رقیب دولت معرفی کنند اما آنها به دلیل آنکه از طیف‌های متفاوت اصولگرایی هستند حتما در عین عدم رقابت با دولت اما به جدیت بر عملکرد دولت نظارت خواهد داشت. گفتن این نکته هم لازم است که باتوجه به حضور بیشتر نیروهای میانه‌روی اصولگرا در انتخابات این دوره، احتمالا مجلس داوزدهم، مجلسی اصولگرای میانه‌رو خواهد بود؛ بنابراین احتمالا چنین مجلسی خیلی اهل سیاسی‌کاری یا رقابت با دولت نباشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها