کد خبر: 703157
تاریخ انتشار :

جزئیات گفتگوی اژه ای و همتای عراقی درباره پرونده ترور سرداران مقاومت

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضایی ایران و عراق گفت: در نشست امروز بر تکمیل و اجرایی‌شدن توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضایی ایران و عراق، تاکید شد.

جزئیات گفتگوی اژه ای و همتای عراقی درباره پرونده ترور سرداران مقاومت
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، در دومین روز از سفر خود به عراق، با «فائق زیدان» رئیس شورای‌عالی قضایی عراق دیدار و گفتگو کرد.

رئیس قوه قضاییه کشورمان در این دیدار با اشاره به گستره وسیع همکاری‌های ایران و عراق در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: امروز اثرات همکاری‌ها و تعاملات دو کشور ایران و عراق در عرصه‌های مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در حال نمایان شدن است؛ البته ایران و عراق به عنوان دو کشور مسلمان و همسایه باید به همکاری‌های همه‌جانبه خود در حوزه‌های مختلف، توسعه و تعمیق بخشند.

قاضی‌القضات بیان داشت: به سبب ارتباطات وثیق میان ایران و عراق و حجم بالای توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های منعقده میان طرفین حول محور موضوعات گوناگون، من اولین سفر خارجی‌ام را در منصب ریاست دستگاه قضا جمهوری اسلامی ایران، کشور عراق تعیین کردم و بر پیگیری و عملیاتی شدن کامل توافقات و تفاهمات با عراق که کشور دوست و همسایه است، تاکید و اهتمام دارم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های منعقده میران ایران و عراق در زمینه مسائل حقوقی و قضایی، گفت: خوشبختانه توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های قابل‌توجهی میران ایران و عراق در زمینه مسائل حقوقی و قضایی منعقد شده است؛ همت ما باید معطوف به اجرایی شدن تمام و کمال مفاد این توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌ها و همچنین توسعه و بسط آن‌ها باشد؛ ما در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را داریم که توافقنامه‌های جدیدی را با عنایت به مسائل روز و مستحدثه با طرف عراقی منعقد کنیم.

رئیس عدلیه با تبیین و تشریح اهمیت مقوله «امنیت» برای هر دو کشور ایران و عراق، گفت: ضروری است همکاری‌های دوجانبه ایران و عراق حول محور مقولات امنیتی در راستای تثبیت و تحکیم امنیت دو کشور، گسترش یابد و توافقنامه‌های امنیتی منعقده میان طرفین، بصورت تمام و کمال اجرایی شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به توافقات ایران و عراق پیرامون استرداد مجرمین، گفت: هم در طرف ایرانی و هم در طرف عراقی باید سازوکاری بوجود آوریم که خانواده‌های اتباعی که در یکی از این دو کشور مرتکب جرم و تخلف می‌شوند، متحمل آسیب و ضرر نشوند و همچنین زمینه‌های اصلاح این افرادِ مجرم و متخلف به سرعت فراهم آید. البته من به هیچ وجه از فرد متخلف و مجرم دفاع نمی‌کنم و معتقد به مجازات چنین افرادی در چارچوب موازین شرعی و قانونی هستم؛ اما تاکید دارم که تا حد امکان خانواده‌های آنان نباید بواسطه جرم یا تخلف یکی از اعضایشان، در مضیقه و تنگنا قرار گیرند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برخی مسائل و مشکلات تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی، گفت: باید مشکلات و مسائل تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی را با تشکیل کارگروه‎‌هایی تخصصی و حقوقی، مرتفع کنیم.

رئیس دستگاه قضا بر تعیین‌تکلیف هر چه سریعتر پرونده ترور ناجوانمردانه سرداران محور مقاومت در فرودگاه بغداد نیز تاکید کرد و گفت: پرونده ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس و همرزمان‌شان در فرودگاه بغداد به دست تروریست‌های آمریکایی باید هر چه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود و این پرونده به مثابه مَحک و آزمونی است که دو کشور ایران و عراق با سربلندی در آن می‌توانند به تمامی اشرار و تروریست‌های عالم به اثبات برسانند که در محاکمه و مجازات و کیفر اشقیاء، جدی و استوار و ثابت قدم هستند.

رئیس عدلیه بیان داشت: علاوه بر پرونده فوق‌الذکر، درخصوص سایر پرونده‌های مرتبط با موضوعات امنیتی از جمله پرونده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) نیز باید سرعت‌عمل و جدیت بیشتری به خرج داد؛ قاطعیت و سرعت‌عمل در رسیدگی به پرونده گروهک‌های تروریستی نظیر منافقین، جدیت و اهتمام دو کشور ایران و عراق در امر مبارزه همه‌جانبه با تروریسم را در سطح جهان به اثبات می‌رساند.

«فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز طی سخنانی در این دیدار با بیان اینکه رابطه دو ملت ایران و عراق یک رابطه تاریخی است، گفت: در هم آمیخته شدن خون‌های مردم ایران و عراق در راه مبارزه با تروریسم داعشی، تجسم عینی رابطه دیرینه و تاریخی دو ملت ایران و عراق است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بهترین حامی برای روند‌ها و فرآیند‌های سیاسی کشور عراق بوده و امیدواریم که این رابطه مثبت همچنان پایدار باقی بماند.

زیدان با بیان اینکه امیدواریم دستگاه‌های قضایی ایران و عراق بتوانند همکاری‌های مثبت و سازنده خود را در حوزه‌های مختلف، همچنان ارتقاء ببخشند، گفت: سفر‌های هیئت‌های عالی قضایی ایران و عراق به کشور‌های یکدیگر، گامی مهم در راستای ارتقاء سطح همکاری‌های قضایی دو کشور محسوب می‌شود و امروز شاهد نتایج مثبت این سفر‌ها هستیم.

رئیس شورای عالی قضایی عراق تصریح کرد: امیدوار هستیم و تلاش می‌کنیم که توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضایی ایران و عراق، به سرعت اجرایی شوند.

شایان ذکر است، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای پس از دیدار با رئیس شورای عالی قضایی عراق، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از آقای «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق قدردانی می‌کنم که برای امنیت عراق و ایران و همچنین توسعه و تعمیق ارتباطات دوجانبه این دو کشور، هم در حوزه‌های قضایی و هم در حوزه‌های غیرقضایی، نهایت تلاش خود را به کار می‌برند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضایی ایران و عراق گفت: در نشست امروز بر تکمیل و اجرایی‌شدن توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم موجود میان دستگاه‌های قضایی ایران و عراق، تاکید شد.

رئیس قوه قضاییه گفت: همچنین در نشست با رئیس و مسئولان شورای عالی قضایی عراق، بر ضرورت تسریع در حل‌وفصل مشکلات تجار ایرانی حاضر در عراق و همچنین تجار عراقی فعال در ایران تاکید شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: پرونده ترور شهیدان سلیمانی، المهندس و همراهان آن‌ها به طور قطع از طرف دستگاه‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران و عراق در حال پیگیری است و امیدواریم این پرونده هرچه زودتر به نتیجه برسد.

منبع: میزان

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها